1-oktyabrdan nimalar o‘zgaradi?
Transport vositasi egasining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta polisida ko‘rsatilgan transport vositasi egasining yaqin qarindoshlari (ota-ona, er (xotin), bolalar, aka-ukalar, opa-singillar) o‘rtasida transport vositasidan foydalanish va boshqarish to‘g‘risidagi ishonchnomani majburiy notarial tasdiqlash tartibi bekor qilinadi.
2. Mehnat migrantlariga mikroqarzlar beriladi.
Mehnat migrantlariga xorijda ishga joylashish bilan bog‘liq xarajatlarni to‘lash uchun bir bank kuni davomida tez rasmiylashtirilgan holda eng kam talab qilinadigan hujjatlar (pasport, ariza va mehnat organining iltimosnomasi) asosida 2019-2020-yillarda 10 foiz va 2021-yilda 12 foiz stavkada 2 mln. so‘m miqdorida 1 yil muddatga mikroqarzlar beriladi.
Shuningdek, sug‘urta kompaniyalariga yiliga bir marotaba sug‘urtalangan har bir mehnat migranti uchun 50 ming so‘m miqdorida bir martalik subsidiyalar taqdim etish amaliyoti joriy etiladi.
3. Qayta sug‘urtalovchilar uchun yangi tartib o‘rnatiladi.
Qayta sug‘urtalovchi sug‘urta majburiyatlarini qayta sug‘urtalash uchun xorijiy sug‘urta tashkilotlariga berishdan avval beriladigan sug‘urta majburiyatlarining kamida 50 foizi miqdorida qayta sug‘urtalash bo‘yicha oferta (qayta sug‘urtalash bo‘yicha shartnoma tuzish taklifi)ni sug‘urta tashkilotlariga yuborishi shart.
4. Alkogol va tamaki mahsulotlari uchun aksiz solig‘i oshiriladi.
Alkogolli mahsulotning aksiz solig‘i stavkasi o‘rta hisobda 10 foizga, tamaki mahsulotining aksiz solig‘i stavkasi 20 foizga oshiriladi.
5. Soliq sohasidagi boshqa o‘zgarishlar:
2019-yil 1-oktyabrdan:
- benzin, dizel yoqilg‘isi va gazni yoqilg‘i quyish stansiyalari orqali oxirgi iste’molchilariga sotadigan yuridik shaxslar, ushbu tovarlarni sotishdan tushumning miqdoridan qat’i nazar qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘lovchilari hisoblanadi;
- tovarlarni import qiluvchi tadbirkorlik sub’yektlari, tovarlarni sotishdan tushum miqdoridan qat’i nazar qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘lovchilari hisoblanadilar;
- quyidagilar bo‘yicha qo‘shilgan qiymat solig‘idan, shu jumladan import qilinganda ham, imtiyozlar bekor qilinadi:
- asbest, ko‘mir, yog‘och materiallari, yog‘och va undan tayyorlangan buyumlar, uglevodorod xom ashyosi;
- soya danagi, kungaboqar va kunjut urug‘lari, moyli xom ashyo va shakar xom ashyosi;
- qishloq xo‘jaligi texnikasi, avtotransport vositalari, avtotransport vositalarini ishlab chiqarishda foydalaniladigan butlovchi buyumlar, materiallar va texnologik asbob-uskunalar;
- yuridik shaxslarning tijorat banklariga joylashtirgan mablag‘laridan foiz ko‘rinishida olingan to‘lov manbaini foyda solig‘idan ozod qilish bo‘yicha imtiyozlar bekor qilinadi.
Shuningdek, o‘zi ishlab chiqargan qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga va O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilgan oziq-ovqat mahsulotlariga nisbatan belgilangan qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha imtiyozlar bekor qilinadi.
6. Ayrim nashriyotlar litsenziya uchun davlat boji to‘lamaydilar.
Bolalar adabiyotlari, shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun mo‘ljallangan mahsulotlar chop etishga ixtisoslashgan nashriyotlar noshirlik faoliyatini amalga oshirishga litsenziya berganlik uchun davlat boji to‘lashdan ozod qilinadi.
7. Qonun hujjatlari loyihalari elektron ko‘rinishda kelishiladi va kiritiladi.
2019 yil 1 oktyabrdan boshlab va keyingi davrda — manfaatdor vazirliklar, idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari tomonidan ishlab chiqilgan va kelishilgan O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining hujjatlari loyihalari kelishish (viza qo‘yish) hamda keyinchalik qabul qilish uchun Vazirlar Mahkamasi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga faqat Yagona elektron tizim orqali elektron ko‘rinishda kiritiladi.
8. Ijro hujjatlarining yagona elektron bazasi yuritiladi.
Majburiy ijro byurosi Ijro hujjatlarining yagona elektron bazasini yuritadi, unga tegishli ma’lumotlar bazasi tizimlari bilan integratsiya qilish yo‘li bilan quyidagilar kiritib boriladi:
- ijro organlari yurituviga kelib tushgan barcha ijro hujjatlari;
- ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqishga vakolati bo‘lgan organlar (mansabdor shaxslar) tomonidan solingan va undirilgan ma’muriy jarimalar haqidagi ma’lumotlar.
9. «Mehribonlik» uylari xodimlarining tarif stavkalari o‘zgaradi.
«Mehribonlik» uylari, bolalar shaharchalari rahbar xodimlari va oliy ma’lumotli tarbiyachilari hamda barcha turdagi xalq ta’limi muassasalarining oliy ma’lumotli tarbiyachilarining bazaviy tarif stavkalari miqdorlarini umumta’lim maktablarining tegishli rahbar va pedagog xodimlari bazaviy tarif stavkalariga tenglashtiriladi, bunda ayrim fanlar chuqur o‘rgatiladigan ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari tarbiyachilari uchun ko‘zda tutilgan ustama bekor qilinadi.
Shuningdek, jismoniy yoki ruhiy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan davlat ta’lim muassasalarining rahbar xodimlari va tarbiyachilariga mehnatning alohida sharoitlari uchun har oyda to‘lanadigan ustama haqi lavozim maoshining 75 foizi miqdorida to‘lanadi.
10. Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan bo‘sh yer uchastkalari faqat “E-IJRO AUKSION” orqali taqdim etiladi.
Tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyati uchun qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan bo‘sh yer uchastkalari respublikaning barcha hududlarida faqat «E-IJRO AUKSION» savdo maydonchasida elektron onlayn-auksion orqali taqdim etiladi.
Shuningdek, jismoniy va yuridik shaxslarga «YERELEKTRON» AATda aniq investitsiya majburiyatlari bilan birga yer uchastkasi va rejalashtirilayotgan qurilish maydonchasi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni joylashtirish to‘g‘risida takliflar kiritish huquqi beriladi.
Bundan tashqari, yer uchastkasini tanlash materiallarini kelishish va (yoki) u bo‘yicha xulosalar berish vakolatli tashkilotlar tomonidan faqat elektron shaklda «YERELEKTRON» AAT orqali amalga oshiriladi.
Yer uchastkasini tanlash materiallari yuzasidan Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi, yong‘in xavfsizligi hududiy boshqarmalari va bo‘limlari, sanitariya-epidemiologiya nazorati xizmatining hududiy tashkilotlari, tumanlar (shaharlar) yer resurslari va davlat kadastri bo‘limlari, tumanlar (shaharlar) davlat soliq inspeksiyalarining xulosasini olish talabi bekor qilinadi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar, Toshkent shahar hamda tumanlar (shaharlar) hokimlarining auksion g‘olibi nomiga yer uchastkasini ajratish bo‘yicha qaror qabul qilishi to‘g‘risidagi talab bekor qilinadi.
11. Shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risidagi Qonun kuchga kiradi.
O‘zbekiston Respublikasining Shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risidagi Qonuni hamda Jinoyat va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslarga kiritilgan shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini buzish uchun javobgarlikni nazarda tutuvchi normalar kuchga kiradi.
12. Eski avtotransport vositalarini yangisiga almashtirish mumkin.
Yurtimizda ishlab chiqarilgan avtotransport vositalari egalari uchun o‘zlariga tegishli avtotransport vositalarini topshirish hamda ular qiymatidagi farqni to‘lash orqali mahalliy avtomobillarning yangisini xarid qilish imkonini beruvchi «TRADE-IN» dasturi joriy etiladi.

Что изменится в Узбекистане с 1 октября?
Отменяется порядок обязательного нотариального удостоверения доверенности на право пользования и управления транспортными средствами между близкими родственниками (родителями, мужем (женой), детьми, братьями, сестрами) владельца транспортного средства, указанных в страховом полисе обязательного страхования гражданской ответственности владельца транспортного средства.
2. Трудовым мигрантам предоставляются микрозаймы.
Трудовым мигрантам, выдаются микрозаймы сроком на один год, с ускоренным оформлением его выдачи в течение одного банковского дня, с минимальным пакетом запрашиваемых документов (паспорт, заявление и ходатайство органа по труду), на оплату расходов, связанных с трудоустройством за рубежом, в размере 2 миллионов сумов, в 2019-2020 годах – по ставке в размере 10 процентов и в 2021 году – 12 процентов.
Также, внедряется практика предоставления страховым компаниям единовременной субсидии один раз в год в размере 50 тысяч сумов на каждого застрахованного трудового мигранта.
3. Внедряется новый порядок для перестрахователей.
До передачи страховых обязательств в перестрахование иностранным страховым организациям перестрахователь (перестраховочный брокер) обязан направить оферты по перестрахованию (предложения заключить договоры перестрахования) в размере не менее 50 процентов передаваемых обязательств страховым организациям.
4. Повышается акцизный налог на алкогольную и табачную продукцию.
Ставка акцизного налога на алкогольную продукцию повышается в среднем на 10 процентов, на табачную продукцию-на 20 процентов.
5. Другие изменения в налоговой сфере:
С 1 октября 2019 года:
• юридические лица, которые продают бензин, дизельное топливо и газ через автозаправочные станции своим конечным потребителям, являются плательщиками налога на добавленную стоимость независимо от суммы выручки от продажи этих товаров;
• субъекты предпринимательства, импортирующие товары, независимо от суммы выручки от реализации товаров, считаются плательщиками налога на добавленную стоимость;
• в отношении следующих отменяются льготы при оплате налога на добавленную стоимость, в том числе при осущестлвении импорта:
- асбест, уголь, древесные материалы, древесина и изделия из нее, углеводородное сырье;
- соевые зерна, семена подсолнуха и кунжута, масло-сырец и сахарное сырье;
- сельскохозяйственная техника, автотранспортные средства, комплектующие, материалы и технологические инструменты, используемые при производстве автотранспортных средств;
- источник оплаты, полученный в виде процентов от средств юридических лиц, размещенных в коммерческих банках.
Также, отменяются льготы по установленному налогу на добавленную стоимость в отношении сельскохозяйственной продукции собственного производства и пищевой продукции, произведенной в Республике Узбекистан.
6. Некоторые издатели освобождаются от уплаты госпошлины за лицензию.
Издательства, специализирующиеся на издании детской литературы, а также продукции, предназначенной для лиц с инвалидностью, освобождаются от уплаты государственной пошлины за выдачу лицензии на осуществление издательской деятельности.
7. Проекты законодательных актов согласовываются и вносятся в электронном виде.
Начиная с 1 октября и в последующем периоде – внесение разработанных и согласованных заинтересованными министерствами, ведомствами, органами исполнительной власти на местах для согласования и дальнейшего принятия проектов законов Республики Узбекистан, актов Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан в Кабинет Министров и Администрацию Президента Республики Узбекистан осуществляется исключительно в электронном виде посредством Единой электронной системы.
8. Будет вестись единая электронная база исполнительных документов.
Бюро принудительного исполнения будет вести единую электронную базу исполнительных документов, в которую путем интеграции с соответствующими системами баз данных включаются:
- все исполнительные документы, поступившие в органы исполнения;
- сведения о наложенных и взысканных административных штрафах органами (должностными лицами), уполномоченными рассматривать дела об административных правонарушениях.
9. Изменяются тарифные ставки работников домов «Мехрибонлик».
Размеры базовых тарифных ставок руководящих работников и воспитателей с высшим образованием домов «Мехрибонлик», детских городков, а также воспитателей с высшим образованием всех типов учреждений народного образования приравниваются к размерам базовых тарифных ставок соответственно руководящих и педагогических работников общеобразовательных школ с отменой надбавки, предусмотренной для воспитателей государственных специализированных образовательных учреждений с углубленным изучением отдельных предметов.
Также, ежемесячная надбавка за особые условия труда к должностным окладам руководящих работников и воспитателей государственных специализированных образовательных учреждений для детей с отклонениями в физическом или психическом развитии выплачивается в размере 75 процентов.
10. Свободные земельные участки несельскохозяйственного назначения будут предоставляться через «E-IJRO AUKSION».
Пустующие земельные участки, не предназначенные для ведения сельского хозяйства для предпринимательской и градостроительной деятельности, будут предоставляться во всех регионах республики только через электронный онлайн-аукцион на торговой площадке «E-IJRO AUKSION».
Также, физическим и юридическим лицам предоставляется право внесения предложений по размещению информации о земельном участке и планируемом объекте строительства в автоматизированную информационную систему «YERELEKTRON».
Кроме того, согласование материалов выбора земельного участка и (или) выдача заключений на него уполномоченными организациями будет осуществляться только в электронной форме через АИС «YERELEKTRON».
Отменяется требование получения заключений территориальных управлений и отделов Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам, противопожарной безопасности, территориальных организаций службы санитарно-эпидемиологического надзора, районных (городских) отделов по земельным ресурсам и государственного кадастра, районных (городских) налоговых инспекций по материалам выбора земельного участка.
Также, отменяется требование о принятии решения председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, города Ташкента, районов (городов) об отводе земельного участка победителю аукциона.
11. Вступает в силу Закон «О персональных данных».
Вступает в силу Закон Республики Узбекистан «О персональных данных», а также нормы Уголовного кодекса и Кодекса об административной ответственности, предусматривающие ответственность за нарушение законодательных актов о персональных данных.
12. Можно обменять старое автотранспортное средство на новое.
Внедряется программы «TRADE-IN», предоставляющая покупателям возможность приобретать новое автотранспортное средство отечественного производства путем передачи официальной дилерской организации собственного бывшего в употреблении автотранспортного средства и доплаты разницы в их стоимости.