«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi, «Bunyodkor» futbol klubi prezidenti Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi yig‘ilishda klub Bosh direktori va Bosh murabbiy lavozimidan ozod etildi
Yig‘ilish avvalida, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonlaridan so‘nggi yillarda millionlar o‘yini bo‘lgan va mamlakatimizda alohida o‘rin tutadigan futbolni rivojlantirish hamda taraqqiy ettirishga katta e’tibor qaratilayotgani, bunga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 4 dekabrdagi «O‘zbekistonda futbolni rivojlantirishni mutlaqo yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PF-5887-sonli farmoni yaqqol misol ekani ta’kidlab o‘tildi.
«Bunyodkor» futbol klubi prezidenti Mehriddin Abdullayev boshchiligida klub rahbariyati, futbolchilar va Fan klub a’zolari ishtirokida o‘tkazilgan yig‘ilishda so‘nggi vaqtda klubdagi nosog‘lom muhit, klubning Superligadagi salbiy ishtiroki keskin tanqid qilindi.
Shuningdek, O‘zbekistonda futbolni 2030 yilgacha rivojlantirishning yangi bosqichga olib chiqish konsepsiyasi, O‘zbekistonda futbolni 2030 yilgacha rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari qabul qilingani, uning ijrosiga mas’ullarning shaxsiy javobgarligi belgilangani aytib o‘tildi.
Shunga qaramay, bugungi kunda «Bunyodkor» futbol klubida berilgan vazifalarni bajarish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar qoniqarsiz holatda, natijalar esa achinarli ahvolda ekanligi, holatni yaxshilash va sog‘lomlashtirish uchun klubda va direksiya rahbariyatida o‘zgarishlar amalga oshirilgani bildirildi.
Barcha sharoitlar yaratib berilganiga qaramay kutilgan natijani bermayotgani, bunga so‘nggi vaqtlarda, asosiy jamoaning ko‘rsatayotgan uyinlari va erishgan natijalaridan ham ko‘rish mumkinligi, xususan, Superliga joriy mavsumining 18-turidan so‘ng jamoa 20 ochko jamg‘argan holda 9-o‘rinda borayotgani tanqid ostiga olindi.
Ta’kidlash kerakki, 18 ta o‘yinda 20 ta gol urilgan bo‘lsa, 29 ta to‘p o‘tkazib yuborilgan yoki to‘plar nisbati – 9. Superliganing 2021 yil mavsumida jamoa 18-turdan so‘ng 29 ochko jamg‘argan holda 5-o‘rinni egallab turgan edi. To‘plar nisbati esa + 12.
Mehriddin Abdullayev holat shu tarzda davom etadigan bo‘lsa, «Bunyodkor» o‘zi tarixidagi eng sharmandali holatga tushishi, achinarlisi esa Superligani joriy yil yakuni bilan tark etishi mumkinligidan xavotir bildirdi.
Bunday salbiy natijalar uchun avvallari moliyalashtirishdagi muammolar bahona qilingani, hozirda moliyalashtirishda muammo yo‘qligi aksincha klub va direksiya uchun zarur barcha mablag‘lar, oylik-maoshlari va mukofot pullari o‘z vaqtida moliyalashtirilayotgani aytildi.
Yuqoridagilar klub direktori Mirzayev Ulug‘bek hamda asosiy jamoa murabbiyi Viktor Karpenkoning o‘z vazifalarini yetarli darajada bajarmayotganligidan dalolat berayotgani ma’lum qilindi hamda yuqoridagilardan kelib chiqib, klub direktori Ulug‘bek Mirzayev lavozimidan ozod etilib, uning o‘rniga «Bunyodkor» Akademiyasi direktori Aziz Haydarov tayinlandi.
Asosiy jamoa murabbiyi Viktor Karpenko o‘rniga «Bunyodkor» U-21 jamoasi bosh murabbiyi Ivan Boshkovich tayinlanadi. Boshkovich futbolchi va murabbiy sifatida Yevropa futboli bilan tanish. Uning tajribasi jamoadagi natijalarni o‘zgartirishiga umid bildirildi.
Ivan Boshkovichga avvalo jamoadagi muhitni o‘zgartirish, futbolchilar bilan alohida ishlash bo‘yicha topshiriq va vazifalar berildi. Shuningdek, Bosh murabbiy faoliyatiga har qanday aralashuv jazolanishi ta’kidlandi.
Akademiya rahbari sifatida shu kunga qadar faoliyat yuritib kelgan Aziz Haydarovning Klub Bosh direktori bo‘lgani sabab, «Bunyodkor» akademiyasi direktorligiga, Akademiyada faoliyat yuritib kelayotgan Islom Ahmedov tayinlanadi.
Islom Ahmedov futbolda katta tajribaga ega ekspert hisoblanib, Akademiya rahbarligiga aynan shunday mutaxassis kerakligi bugungi kun talabi ekanligi aytildi.
Barcha tayinlanayotgan mutaxassislar katta tajribaga ega hamda «Bunyodkor» klubida o‘z faoliyatlarini olib bormoqdalar. Ulardan klubning bugungi kundagi holatidan xulosa qilgan holda, qisqa muddatda klub faoliyatini sog‘lomlashtirish, natijalarni yaxshilash, islohotlarni amalga oshirish orqali Osiyo va yurtimiz futbolidagi nufuzini oshirishlari talab etiladi.

На совещании проведённым во главе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз», президента футбольного клуба «Бунёдкор» Мехриддина Абдуллаева освобожден от должности Генеральный директор и Главный тренер клуба
В начале заседания было отмечено, что со стороны президента Шавката Мирзиёева большое внимание уделяется развитию футбола, который в последние годы является игрой миллионов и занимает особое место в нашей стране, ярким примером этого является Указ Президента Республики Узбекистан от 4 декабря 2019 года № УП-5887 «О мерах по поднятию на совершенно новый этап развития футбола в Узбекистане».
На совещании, проведенной при участии Руководство клуба во главе с президентом футбольного клуба «Бунёдкор» Мехриддина Абдуллаева, игроков и членов Фан-клуба, подвергнута резкой критике нездоровая атмосфера в клубе, безрезультативное участие клуба в Суперлиге.
Также было отмечено, что принята концепция вывода футбола в Узбекистане на новый уровень развития до 2030 года, целевые показатели развития футбола в Узбекистане до 2030 года, установлена персональная ответственность за исполнение.
На сегодняшний день работа по выполнению поставленных задач в футбольном клубе «Бунёдкор» находится в неудовлетворительном состоянии, а результаты в плачевном состоянии, для улучшения и оздоровления ситуации в клубе и руководстве дирекции были произведены изменения.
Несмотря на то, что все условия были созданы, это не дало ожидаемого результата, в последнее время это можно видеть по играм и достижениям основной команды, в частности, что после 18 туров текущего сезона Суперлиги команда на 9-м месте с 20 очками.
Следует отметить, что в 18 играх было забито 20 голов, 29 пропущенных мячей или соотношение мячей - 9. В сезоне Суперлиги 2021 года после 18 туров команда занимала 5-е место, набрав 29 очков. А соотношение мячей + 12.
Мехриддин Абдуллаев выразил обеспокоенность тем, что, если ситуация будет продолжаться таким образом, «Бунёдкор» может оказаться в самой позорной ситуации в своей истории и, к сожалению, покинуть Суперлигу к концу этого года.
За такие негативные результаты ранее высказывались проблемы с финансированием, в настоящее время нет проблем с финансированием, наоборот, своевременно финансируются все необходимые для клуба и дирекции средства, заработные платы и премиальные поошрения.
Было сообщено, что вышесказанное свидетельствует о недостаточном выполнении своих обязанностей директором клуба Мирзаевым Улугбеком и тренером основной команды Виктором Карпенко. В связи с этим директор клуба Улугбек Мирзаев освобожден от занимаемой должности, на его место назначен директор Академии «Бунёдкор» Азиз Хайдаров.
Вместо тренера основной команды Виктора Карпенко главным тренером команды Бунёдкор U-21 назначен Иван Бошкович. Бошкович знаком с европейским футболом как футболист и тренер. Была выражена надежда, что его опыт изменит результаты в команде.
Ивану Бошковичу в первую очередь даны задания по изменению обстановки в команде, работе с игроками индивидуально. Также было отмечено, что любое вмешательство в деятельность Главного тренера будет наказуемо.
В связи с тем, что Азиз Хайдаров назначен Генеральным директором клуба (по сей день, являющийся руководителем Академии), директором Академии «Бунёдкор» назначен Ислам Ахмедов.
Исламом Ахмедовым — эксперт с большим опытом в футболе, и было заявлено, что именно этот специалист необходим руководству Академии.
Все назначенные специалисты имеют большой опыт работы и ведут свою деятельность в клубе «Бунёдкор». Исходя из сегодняшнего состояния клуба, от них требуется в краткосрочном времени оздоровить деятельность клуба, улучшить результаты, повысить престиж клуба в Азии и нашем стране путём проведения реформ.