O‘zbekiston terma jamoasi sobiq bosh murabbiyi Rustam Akromov vafot etdi
Pedagogika fanlari doktori, professor Rustam Akromov 73 yoshida olamdan ko‘z yumdi. Bu haqda Milliy olimpiya qo‘mitasi xabar berdi.
Rustam Akromov 1948-yilning 11-avgustida Toshkent viloyatida tug‘ilgan. O‘zbek futboli rivojiga ulkan hissa qo‘shgan mutaxassis. 1990–1992-yillarda Jazoirning USM klubi va milliy terma jamoasida faoliyat olib borgan.
Rustam Akromov O‘zbekiston mustaqillikka erishganidan so‘ng futbol bo‘yicha milliy terma jamoani boshqargan birinchi murabbiy hisoblanadi. 1992–1994-yillarda terma jamoa uning boshchligida Markaziy Osiyo chempionati va 1994-yil Xirosimada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida g‘alaba qozongan.
Professor Akromov 1995–1997-yillar Hindiston terma jamoasini boshqardi. Ushbu davlatdagi ikki yillik faoliyati davomida asosiy terma jamoa bilan bir qatorda bolalar futbolini rivojlantirish tizimini shakllantirdi. Keyinchalik OFK, FIFA tashkilotlarida instruktor bo‘lib faoliyat olib bordi.
U o‘zbek futboli rivojiga qo‘shgan hissasi uchun davlat tomonidan «Shuhrat» medali hamda «O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan sport ustozi» faxriy unvoni bilan taqdirlangan.

В возрасте 73 лет скончался известный футболист и тренер Рустам Акрамов
Сегодня, 15 февраля в возрасте 73 лет скончался известный футболист и тренер Рустам Акрамов, сообщает Национальный олимпийский комитет.
Рустам Акрамович Акрамов родился 11 августа 1948 года в Ташкентской области. За свою карьеру он внёс огромный вклад в развитие узбекского футбола.
С 1990 по 1992 года он работал в юношеском клубе и Национальной сборной Алжира.
Рустам Акрамов является первым тренером, возглавившим Национальную сборную Узбекистана по футболу после обретения независимости. В 1992-1994 годы вместе с Национальной командой он выиграл чемпионат Центральной Азии и Азиатские игры 1994 года в Хиросиме.
Рустам Акрамов возглавлял сборную Индии в 1995-1997 годах. За 2 года работы в этом государстве, наряду с основной сборной, сформировалась система развития детского футбола. Позже он работал инструктором в организациях АФК, ФИФА.
За большой вклад в развитие узбекского футбола награждён медалью «Шухрат» и почётным званием «Заслуженный тренер Республики Узбекистан».