«O‘zbekneftgaz»: Safina Sadullayeva «Brilliant liga»da g‘alaba qozongan ilk o‘zbekistonlik atletga aylandi, Sharifa Davronova esa yoshlar o‘rtasida (U20) jahon chempionligini qo‘lga kiritdi
Xabaringiz bor, «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev 2022 yilning 8 fevral kunidan boshlab O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi raisi sifatida ham ish boshlagan edi.
O‘tgan qisqa davrda, Mehriddin Abdullayev sport murabbiylari va sportchilar bilan bir necha bora uchrashib, seleksiya ishlariga jiddiy e’tibor qaratdi. Iqtidorli yoshlar uchun yaratilgan sharoit hamda imkoniyatlar bilan tanishib atletlarning xorijda mashg‘ulot o‘tashlari, o‘zaro tajriba almashishlari uchun ham barcha sharoitlar yaratildi.
Shu jumladan, ham ma’nan ham moddiy jihatdan ularni qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘rildi va bu o‘z natijasini uzoq kuttirmadi. Avgust oyining ilk kunlaridanoq musoboqalarda ishtirokini boshlagan atletlarimiz ketma-ket g‘alaba qozonishdi.
2022 yilning 6 avgust kuni yengil atletika bo‘yicha Polshada «Brilliant liga» musobaqasi bo‘lib o‘tdi. Yengil atletikaning balandlikka sakrash yo‘nalishi bo‘yicha jahonning eng kuchli sportchilaridan biri bo‘lgan hamyurtimiz Safina Sadullayeva «Brilliant liga» musobaqasida oltin medalni qo‘lga kiritdi.
Alohida ta’kidlash kerakki, Safina jahon chempionatidan keyingi nufuzli o‘rinda turuvchi musobaqada g‘alaba qozongan birinchi o‘zbekistonlik atletga aylandi. U shunday tarzda o‘z nomini zarhal harflar bilan o‘zbek sporti tarixiga yozib qo‘ydi.
1. Safina Sadullayeva (O‘zbekiston) – 1.92
2. Yaroslava Maguchix (Ukraina) – 1.92
3. Katerina Tabachnik (Ukraina) – 1.88.
Yana bir atletimiz Sharifa Davronova esa Jahon chempioni degan yuksak nomga sazovor bo‘ldi. Kolumbiyaning Kali shahrida yengil atletika bo‘yicha yoshlar o‘rtasidagi (U20) jahon chempionatida 15 yoshli Sharifa Davronova uch hatlab sakrash dasturida (14,02 m) g‘alaba qozondi.
U eng yaqin ta’qibchisini 66 smga ortda qoldirdi. Shuningdek, atletning natijasi U20 tasnifida mavsumning eng yaxshi ko‘rsatkichi bo‘ldi. Mazkur yo‘nalishda kuchli uchlikda O‘zbekistondan tashqari Fransiya va Avstraliya vakillari bor.
• 1-o‘rin — Sharifa Davronova (O‘zbekiston) — 14,04 m
• 2-o‘rin — Soxane Aukagos (Fransiya) — 13,38 m
• 3-o‘rin — Tiana Boras (Avstraliya) — 13,30 m
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi hamda O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi raisi Mehriddin Abdullayev terma jamoa a’zolariga tabrik yo‘llab, ularning bu g‘alabalari yoshlarga ajoyib namuna bo‘lganini ta’kidladi hamda o‘zining samimiy tilaklarini bildirdi.

«Узбекнефтегаз»: Сафина Садуллаева стала первой узбекской спортсменкой, выигравшей «Бриллиантовую лигу», а Шарифа Давронова выиграла чемпионат мира среди молодежи (U20)
Как известно, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев с 8 февраля 2022 года также начал свою деятельность в качестве Председателя федерации легкой атлетики Узбекистана.
За прошедший короткий период Мехриддин Абдуллаев несколько раз встречался со спортивными тренерами и спортсменами и уделял серьезное внимание селекционной работе. В ходе ознакомления с условиями и возможностями, для талантливой молодежи созданы все условия для обучения атлетов за рубежом, обмена опытом.
В том числе были приняты меры по их поддержке, как в духовном, так и в материальном плане. С первых дней августа наши атлеты подряд одержали победы, которые участвуют в соревнованиях.
6 августа 2022 года в Польше состоялся турнир по легкой атлетике «Бриллиантовая лига». Наша соотечественница Сафина Садуллаева, являющаяся одной из сильнейших спортсменок мира по прыжкам в высоту в легкой атлетике, завоевала золотую медаль на турнире «Бриллиантовая лига».
Стоит отметить, что Сафина стала первой узбекской спортсменкой, выигравшей престижный турнир после чемпионата мира. Таким образом она вписала свое имя золотыми буквами в историю узбекского спорта.
- Сафина Садуллаева (Узбекистан) – 1.92
2. Ярослава Магучих (Украина) – 1.92
3. Катерина Табачник (Украина) – 1.88.
Еще одна спортсменка Шарифа Давронова удостоена высокого звания чемпионки мира. 20-летняя Шарифа Давронова победила в программе тройного прыжка (15 м) на чемпионате мира по легкой атлетике среди юниоров (14,02 м) в колумбийском городе Кали.
Она опередила ближайшего преследователя на 66 см. Также результат спортсмена стал лучшим в сезоне в классификации U20.
В тройке лидеров в этом направлении помимо Узбекистана есть представители Франции и Австралии.
- 1-место — Шарифа Давронова (Узбекистан) — 14,04 м
• 2-место — Сохане Аукагос (Франция) — 13,38 м
• 3-место — Тиана Борас (Австралия) — 13,30 м
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» и Председатель федерации легкой атлетики Узбекистана Мехриддин Абдуллаев, поздравив членов сборной команды, отметил, что их победы стали прекрасным примером для молодежи и выразил свои искренние пожелания.