«O‘zmilliybank» tennis rivojiga hissa qo‘shmoqda — sportchimiz Qozog‘istondagi turnirda g‘olib chiqdi
Dunyoda ko‘plab rivojlangan sport turlari mavjud — futbol, xokkey, voleybol, basketbol. Ular qatorida tennis ham bor. Masalan, Rafayel Nadal, Rojer Federer va Novak Jokovich ishtirokidagi bahslar atrofidagi shovqin futboldagidan kam bo‘lmaydi. O‘zbekistonda ham tennisga qiziqish katta.
Har qanday sport turining rivojlanishi unga qanchalik e’tibor qaratilayotganiga bog‘liq. Tennis — butun dunyoda sevimli o‘yin. Ayni paytda mamlakatimizda ushbu sport turi jadal rivojlanib bormoqda va bu borada «O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» AJning hissasi katta bo‘lmoqda.
Kuni kecha Qozog‘istonda ITF World tennis tour Xalqaro tennis federatsiyasi tomonidan erkaklar o‘rtasida tashkil etilgan sovrin jamg‘armasi 25 000 AQSh dollarini tashkil qiluvchi NUR-SULTAN M25 turniri bo‘lib o‘tdi. Ushbu turnir har yili iyul oyi o‘rtalarida Qozog‘iston tennis federatsiyasi tomonidan Nur-Sulton shahrida o‘tkaziladi.
Ushbu musobaqaning finalida o‘zbekistonlik Sergey Fomin qozog‘istonlik sportchi — Beybit Jukayev bilan kuch sinashdi va uni 6:4 2:6 6:4 hisobida mag‘lub etdi. Tennischilarimiz xalqaro turnirlarda yuqori natijalarni ko‘rsatayotganidan faxrlanamiz.
Sergey Fominni tabriklaymiz!
O‘zbekiston tennis federatsiyasi O‘zmilliybank bilan hamkorlikda bundan buyon ham mamlakatimizda tennisni rivojlantirish uchun barcha zarur chora-tadbirlarni amalga oshiradi.
Ma’lumot uchun: Sergey Fomin (02.01.2001) — O‘zbekiston Respublikasi terma jamoasi a’zosi. Ko‘plab xalqaro turnirlar g‘olibi va sovrindori. Toshkent shahrida tug‘ilgan.
U joriy yilni yakkalik bahslarida dunyoning eng kuchli tennischilari reytingida 689, juftlik bahslarida 626-o‘rin bilan boshladi. Xalqaro turnirlardagi muvaffaqiyatli ishtirokidan so‘ng 2022 yil 18 iyul kuni Sergey dunyoning eng kuchli tennischilari reytingida 407-o‘rinni egalladi.
Sergey Fomin 2022 yilning mart oyida mamlakat terma jamoasi safida Devis kubogi turnirida Turkiya jamoasiga qarshi o‘yin o‘tkazdi. Ushbu bahslarda u Sanjar Fayziyev bilan juftlikda terma jamoaga ochko keltirdi.

«Узнацбанк» вносит вклад в развитие тенниса — узбекский теннисист стал победителем турнира в Казахстане
В мире много развитых видов спорта — футбол, хоккей, волейбол, баскетбол. Теннис — один из них. Например, вокруг матчей с участием Рафаэля Надаля, Роджера Федерера и Новака Джоковича поднимается шум не меньше, чем в футбольных матчах. В Узбекистане тоже есть большой интерес к этой игре.
Развитие любого вида спорта зависит от того, какое внимание ему уделяется. Теннис — игра, которая влюбила в себя весь мир. В настоящее время этот вид спорта в нашей стране стремительно развивается, и АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» вносит в это весомый вклад.
На днях в Казахстане прошел мужской турнир NUR-SULTAN M25 международной федерации тенниса ITF World tennis tour с призовым фондом в 25 тыс. долларов. Данный турнир ежегодно проводится в городе Нур-Султан федерацией тенниса Казахстана в середине июля.
Гордимся тем, как наши теннисисты набирают обороты и показывают высокие результаты на международных турнирах.
Так, в финале Сергей Фомин (Узбекистан) сразился со спортсменом из Казахстана — Бейбитом Жукаевым и одержал над ним победу со счётом 6:4 2:6 6:4.
Поздравляем Сергея Фомина!
Федерация тенниса Узбекистана совместно с НБУ будут и впредь принимать все необходимые меры для развития тенниса в нашей стране.
Краткая информация: Сергей Фомин (02.01.2001г.) - член сборной Республики Узбекистан. Победитель и призер многих международных турниров. Родился в городе Ташкент.
Начал год, занимая 689 строку в рейтинге сильнейших теннисистов мира в одиночном разряде и 626 строку в парном разряде. После удачного выступления на международных турнирах, 18 июля 2022 года Сергей занял 407 строку в рейтинге сильнейших теннисистов мира.
В марте 2022 года Сергей провел свои матчи за сборную республики на турнире Кубок Дэвиса против команды Турции. Где принес очко сборной в паре с Санжаром Файзиевым.