Ronaldu futbol tarixidagi eng yaxshi to‘purаrga aylandi
«Yuventus» klubi va Portugaliya milliy jamoasi forvardi Krishtianu Ronaldu futbol tarixidagi eng yaxshi to‘purarga aylandi, deya xabar berdi Xalqaro futbol tarixi va statistikasi federatsiyasi (IFFHS).
Tashkilot yuqori darajali rasmiy o‘yinlarda urilgan gollarni hisobga olgan.
Italiya chempionatining 24-turida «Yuventus» va «Verona» o‘rtasidagi o‘yin 1:1 hisobida tugadi, turinliklarning yagona golini Ronaldu kiritdi. Bu 36 yoshli futbolchining faoliyatidagi 766-goli bo‘ldi va u «futbol qiroli» braziliyalik Peleni ortda qoldirdi.
Pele 1975-yilning 29-iyunida vengriyalik Ferens Pushkashning 729 gollik rekordini yangilab, oradan ikki yil o‘tib, faoliyatini 765 ta gol urib yakunlagan edi.

Роналду стал лучшим бомбардиром в истории футбола
Звездный форвард «Ювентуса» и сборной Португалии Криштиану Роналду стал лучшим бомбардиром в истории футбола, сообщила Международная федерация футбольной истории и статистики (IFFHS).
Отмечается, что организация учитывала только мячи, забитые в официальных матчах на высшем уровне.
Роналду провел единственный мяч «Старой синьоры» в матче 24-го тура чемпионата Италии против «Вероны» (1:1). Этот гол стал для 36-летнего футболиста 766-м в карьере. В результате португалец обошел Пеле и стал лучшим бомбардиром в истории вида спорта номер один.
Бразилец за карьеру смог отличиться 765 раз. Последний результативный удар Пеле выполнил еще летом 1977 года. Рекорд по количеству мячей в официальных матчах легендарный спортсмен удерживал 45 лет и 243 дня.