Firibgarlar uchun oson o‘lja bo‘lmang – feyk xabarlarni qanday aniqlash mumkin?
Deyarli har hafta telegram yoki instagramdan «Siz faloncha pul yutib oldingiz», «Sizga pul tarqatilyapti, karta ma’lumotlaringizni kiriting» kabi xabarlar keladi. Yoki noma’lum raqamdan o‘zini bank xodimi deb tanishtirgan yigit-qizlar telefonimga keladigan to‘rtta xonali kodni aytvorishimni so‘rashadi. «Nega?» degan savolimga, goh xavfsizlik uchun deyishsa, goh yangi xizmatni ulamoqchiliklarini aytishadi. Yaxshiki, bu borada biroz bilimim bor – qandaydir xizmat ko‘rsatish uchun hech qaysi bankka sizning na karta raqamlaringiz, na maxfiy kodingiz kerak bo‘ladi. Shunday bo‘lgach, bu ochiqchasiga firibgarlik ekanini bilib, indamay qizil tugmani bosaman. Ammo afsuski, oramizda ularning tuzog‘iga tushib qolayotganlar ham ko‘pchilikni tashkil qiladi.
Masalan, qo‘shnimiz Abdusattor aka, kecha ishdan kelayotsam, boshini changallab o‘tiribdi. Salom berib, hol-ahvol so‘rasam, oyligi kartasiga tushishi bilan qayoqqadir yo‘qolib qolganini aytdi. So‘rab bilsam, bir-ikki kun avval telegramda tanishi yuborgan havola(link)ga kirgan ekan. «Soso sola yubileyi sabab, pul tarqatilyapti, besh yuz ming oling, deyilganmidi», desam, «Sen qayerdan bilasan?!», dedi hovliqib, xuddi men pulini hozir topib beradigandek. Yig‘lashniyam, kulishniyam bilmay qoldim bechora qo‘shnimning ahvolini ko‘rib. «Mengayam kelgandi, kirmagandim, tekin pishloq qopqonda bo‘ladi, aka, militsiyaga boring», deb uyga kirib ketdim. Ichimda bir achinaman unga, bir «shunaqayam sodda bo‘ladimi kishi, jazosini tortsa, keyingi safar har kelgan ma’lumotga ishonavermay, tekshirib ko‘radigan bo‘ladi» deyman.
Chindan ham bizda ma’lumotlarni filtirlash, tekshirib ko‘rish degan tushuncha juda kam tarqalgan. Qo‘limizda so‘nggi rusumdagi telefonni aylantirib yurishga oshuftamiz-u, lekin unga keladigan xabarlarni saralash haqida o‘ylab ham ko‘rmaymiz ba’zan. Xolbuki, internet jurnalistika rivojlangan sari jahon tajribasida «faktcheking» tushunchasi keng yoyilib boryapti. Chunki ijtimoiy tarmoqlar, internetning keng yoyilishi, nafaqat oddiy foydalanuvchilarga, balki firibgar, jinoyatchilarga ham qo‘l kelyapti. Sababi internet tarmoqlarida, turli saytlar, kanallarda har qanday yolg‘on, soxta xabarlarni tarqatish juda oson. Ayniqsa, bu moddiy mablag‘ yoki taniqli shaxslar bilan bog‘liq bo‘lsa.
O‘zbekistonda ham so‘nggi vaqtlarda ayni shu ko‘rinishdagi firibgarlik tez-tez uchrayapti. Misol uchun, shu kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda «Yediniy Portal - pomoщ roditelyam v Avguste» nomida sahifa yaratilib, unda Prezident nomidan har bir fuqaroga 500 000 so‘mdan pul tarqatilayotgani, buning uchun plastik karta raqamini yuborish kerakligi aytilgan.
Firibgarlikning boshqa bir turi bu – taniqli, rasmiy shaxslar nomidan sayt ochib, pul tarqatilishi va buning uchun faqat havolani ulashib, kartangiz raqamlarini qoldirishingiz kerakligi haqida yoziladi. Bugun ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekistonning birinchi xonimi nomidan tarqatilayotgan ayni xabar bunga yaqqol misol bo‘la oladi.
Yoki boshqa xabarlarda O‘zbekiston Prezidenti farmoniga ko‘ra, 18 yoshga to‘lmagan fuqarolarga 650 000 so‘mdan, 1 iyun kuni munosabati bilan bolalarga 200 000 so‘mdan pul tarqatilayotgani yozilgan.
Bu kabi feyk e’lonlarning barchasi tuzoqqa tushgan odamlarning kartasidan pul yechib olish maqsadidagina qilinadi. Ammo ular mamlakat Prezidenti nomidan tarqatilayotgani bois ayrim fuqarolar, ayniqsa, internetdan odatda faqat telegram, instagram yoki feysbuk, odnoklassniki kabi ijtimoiy tarmoqlardan foydalanadiganlar tuzoqqa tushib, pullaridan ayrilib qolishmoqda. Bu kabi holatlarga tushmaslik, Davlat rahbari nomidan tarqalayotgan xabarlarning to‘g‘ri yoki feyk ekanini qanday aniqlash mumkin? Buning uchun sizga kelayotgan xabarlarni biroz tahlil qilib ko‘rishning o‘zi yetarli, nazarimizda.
Birinchidan, ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalarga a’zo bo‘lib olish eng ishonchli yo‘l. Mamlakat Prezidentining, uning matbuot kotibi yoki rasmiy saytlarning barchasida kichik ko‘k «ptichka» – ishonchlilik, haqiqiylik belgisi bor. Bu belgi ayni kanal rasmiy ekani, shu va shu kabi nomda ochilgan boshqa kanallarning feyk, yolg‘on ekanini bildiradi.
Ikkinchidan, sizga kelgan xabarda «pul mukofoti yutib olish» yoki «mablag‘ tarqatilyapti» kabi so‘zlar bo‘lsa, bu haqidagi xabarlarni rasmiy saytlardan qidirib ko‘ring. Ungacha havolaga kirmang va o‘zingiz haqingizdagi har qanday shaxsiy ma’lumotlarni kiritmang. Chunki yuqorida aytilganidek, sizga chindan ham rasmiy tarzda pul mablag‘i ajratiladigan bo‘lsa, bankka karta ma’lumotlaringiz kerak bo‘lmaydi. Bu hokimiyat vakillari, mahalla raislari, yordamchilari orqali amalga oshiriladi va xabar rasmiy saytlarda e’lon qilinadi.
Uchinchidan, xabar uslubiga e’tibor bering. Unutmang, rasmiy manbalarda imlo xatolari, turli stikerlar bilan yozilmaydi.
To‘rtinchidan, feyk xabarlarda odatda pullarning berib borilayotgani haqida hisobotlar, olganlarning minnatdorchiliklari yozilgan skriinlari yoki rasmlari bo‘ladi. Esda saqlang, bu kabi holatlar ham firibgarlik, yolg‘on xabar ekanining bir belgisi.
Xulosa qilib aytganda, biror rasmiy shaxs, kompaniya nomidan kelayotgan xabarda pul haqida ochiqdan-ochiq sizni jalb qiluvchi so‘zlar, pullarning rasmi yoki kimgadir havolani yuborish, karta raqami so‘rash kabi so‘zlar yozilgan bo‘lsa, sergak tortishimiz kerak.
Dunyo tajribasida bugungi kunga kelib, feyk xabarlardan nafaqat pul ishlash, firibgarlik, balki millatlararo nizolar keltirib chiqarish, rasmiy shaxslarni obro‘sizlantirish, xalq ichida turli mavzularda vahima paydo qilib, narx-navoni oshirish, qalbaki yoki sifatsiz mahsulotni sotish kabi maqsadlarda foydalanishmoqda. Bu kabi holatlarga aldanmaslik, tinchlik va farovonlikni buzishga, yolg‘on xabarlarni tarqatishga bevosita aloqador bo‘lib qolmaslik uchun ham bizga kelayotgan xabar, ma’lumotlarni filtrlash, tahlil qilishni o‘rganishimiz zaruratga aylanyapti. Zero, bu kabi yolg‘on xabarlar zanjir kabi. Agar bu zanjir sizga kelib uzilsa, ya’ni sizdan keyin boshqaga tarqalmasa, ma’lumotlaringizni olishmasa, jinoyatchi-firibgarlar shunchaki hech narsa qila olishmaydi. Biz esa o‘zimizni, yaqinlarimizni va xatto yurtimizni yolg‘onlardan himoya qilgan bo‘lamiz.

Не будьте легкой добычей для мошенников – как можно определить фейковые новости?
Практически каждую неделю из Telegram или Instagram приходят сообщения типа «Вы выиграли столько-то денег», «Вам перечисляют деньги, введите номер карты». Или молодые люди с неизвестного номера, представившиеся работниками банка, просят меня продиктовать четырехзначный код, который приходит на мой телефон. На вопрос для чего это, обычно отвечают либо для безопасности, а иногда для подключения новой услуги. К счастью, я обладаю некоторыми знаниями в этой области – ни одному банку не нужны номера ваших карт или секретный код для предоставления какой-либо услуги. Будучи так, я молча нажимаю на красную кнопку, зная, что это явное мошенничество. Но, к сожалению, многие из нас попадают в их ловушку.
Например, вчера, когда я возвращался с работы домой, я встретил нашего соседа Абдусаттор ака в растерянном положении. Когда я поздоровался с ним и спросил, как у него дела, он сообщил мне, что зарплата, которая была начислена ему на карту, вдруг куда-то пропала. После уточнений, выяснилось, что он пару дней назад заходил на ссылку в Telegram, которую ему отправил один знакомый. Когда я спросил его, не было ли сказано там «получите 500 тыс. сум по случаю юбилея «Сосо Соla» он так удивился, откуда я об этом знаю, будто я ему сейчас скажу, где его деньги.
Я не знал, плакать мне или смеяться, видя состояние моего бедного соседа. Я ему ответил, что мне тоже приходило сообщение такого характера с ссылкой, однако бесплатный сыр бывает только в мышеловке, поэтому я не стал переходить на эту ссылку. Я посоветовал ему обратиться в органы внутренних дел и пошел домой. Мне конечно было жалко его, но я не мог понять, как можно быть таким наивным, чтобы верить в такие уловки. Даже подумал про себя «ничего один раз обожжётся, и в следующий раз будет осторожнее и будет проверять любую информацию перед тем, как что-то делать».
Действительно, с понятиями сортировки, фильтрации и проверки данных у нас еще не все знакомы. Нам нравится пользоваться телефонами последних моделей, однако мы даже и не задумываемся о сортировке сообщений, которые на них приходят. По мере развития интернет-журналистики в международном опыте все более широкое распространение получает понятие «фактчекинга». Потому что Интернет и социальные сети широко используются не только обычными пользователями, но и мошенниками и преступниками. Причина в том, что в Интернете, в том числе на различных сайтах и каналах очень легко распространять всевозможные ложные и фейковые новости. Особенно, если это связано с финансовыми ресурсами или известными личностями.
В последнее время мошенничества такого типа часто встречаются в Узбекистане. Например, на днях в социальных сетях была создана страница под названием «Единый портал - помощь родителям в Августе», где было сказано, что каждому гражданину от имени Президента раздается по 500 000 сумов, и для чтобы получить их, необходимо отправить номер пластиковой карты.
Еще один вид мошенничества – это сайты, открытые от имени известных, официальных лиц, где указывается о раздаче денег и необходимости предоставления данных карт. Ярким примером тому является новость, которая распространяется на сегодняшний день в социальных сетях от имени первой леди Узбекистана.
Или в других сообщениях пишется о том, что согласно указу Президента, выплачивается разовое пособие в размере 650 тыс. сум гражданам, не достигшим 18 лет и 200 тыс. сум детям по случаю 1 июня.
Все подобные фейки делаются только с одной целью – для снятия денег с пластиковых карт людей. Однако, с учетом того, что такого рода информация распостраняется по большей части от имени Президента страны, огромное количество пользователей попадаются в такие вот ловушки и теряют свои деньги. Как можно определить является новость фейком или правдой, чтобы не попасть в такие ситуации? Для этого достаточно сделать небольшой анализ поступающих сообщений.
Во-первых, самый надежный способ — подписаться на официальные странички в социальных сетях. У Президента страны, его пресс-секретаря или на официальных сайтах есть маленькая отметка в форме синей галочки - знак надежности и подлинности, то есть этот символ означает, что этот канал является официальным, а другие каналы с таким же названием без галочки, являются поддельными.
Во-вторых, если сообщение которые вы получили содержит слова «выигрыш денежных призов» или «Раздаются денежные средства» поищите такого рода информацию на официальных сайтах. До тех пор не переходите по ссылке и не вводите никакую личную информацию о себе.
Потому что, как было сказано выше, если и в самом деле вам хотят сделать выплату, то банку не понадобятся данные вашей карты. Это делается с помощью представителей хокимиятов, председателей махаллей, их помощников, а сообщение публикуется на официальных сайтах.
В-третьих, обратите внимание на стиль сообщения. Не забывайте, что официальные источники не пишут с орфографическими ошибками и различными стикерами.
В-четвертых, фейковые сообщения обычно содержат сведения о выдаче денег, скриншоты или фотографии получателей, которые их благодарят. Помните, что такого рода ситуации тоже являются признаком мошенничества.
Поэтому, если в сообщении от официального лица говорится о деньгах, показаны их фотографии или указаны ссылки для перехода, вам следует насторожиться. Как показывает мировой опыт, на сегодняшний день фейковые новости используются не только для заработка денег и мошенничества, но и для разжигания межэтнических конфликтов, дискредитации официальных лиц, сеяния паники среди людей, повышения цен, продажи поддельной или некачественной продукции. В этой связи становится необходимым научиться фильтровать и анализировать поступающие к нам новости и информацию, чтобы не быть обманутыми подобными ситуациями, не способствовать распространению ложной информации, которая может нарушить мир и благополучие. Такие ложные новости подобны цепочке. Если эта цепочка разорвется после вас и не распространится другим, то эти преступники-мошенники не смогут ничего сделать, а мы в свою очередь защитим себя, своих близких и даже нашу страну.добычей