Giperinflyasiya davrida bozorga borishdan qaytish «osonroq» edi.
Afrikaning eng qashshoq, eng qoloq mamlakatlaridan biri — Zimbabve so‘nggi 10 yilda birinchi marta milliy valyutaga qaytmoqda va xorijiy valyutalarning ochiq ishlatilishini taqiqlamoqda. Bu haqda «Izvestiya yozmoqda. Hukumatning bu qarori aholining yodiga ilgarigi prezident Robert Mugabening giperinflyasiya davrini tushirdi, hamma karaxt ahvolda. Ammo hukumat tashvishlar noo‘rin ekani, endi moliyaviy kollaps bo‘lmasligi, barcha choralar ko‘rib qo‘yilganini uqtirmoqda. Biroq qora bozordagi hozirgi ahvolning o‘ziyoq yangi valyutaga fuqarolar unchalik ham ishonch bildirmayotganini ko‘rsatmoqda.
Giperinflyasiyalar rekordchisi
XXI-asr giperinflyasiyasi deyilsa, barchaning ko‘z o‘ngiga Zimbabve keladi. Afrika mamlakati narxlarning o‘sish tezligi bo‘yicha Yevropada 1920-yillarda o‘rnatilgan barcha rekordlarni yangilab tashladi, hatto Venesuela ham buni uddalay olmaydi. Hammasi asrlar tutashuvida Buyuk Afrika urushiga o‘ralashib qolgan prezident Robert Mugabe o‘tkazgan ajabtovur iqtisodiy islohotlarning achchiq mevasi — korxonalar yoppasiga davlat ixtiyoriga olinib, mamlakat qishloq xo‘jaligining qon tomiri sanalmish oq tanli fermerlarning yerlari musodara qilib yuborildi. Oqibati shu bo‘ldiki, ishlab chiqarish pasayib, savdo defitsiti oshib ketdi, mamlakat iqtisodiy inqiroz jariga quladi. Ko‘proq pul zarb etib, iqtisodiyotni qutqarishga urinish esa vaziyatni butkul izdan chiqardi: 2006-yilga kelib inflyasiya 1000 foizga sapchib ketdi.
Pul oqimining jilovi boy berilganidan keyin narx-navo o‘sishi sur’ati tezlashib ketdi. Kamiga 2008-yil o‘rtalaridagi global iqtisodiy moliyaviy inqiroz o‘lganning ustiga tepgan bo‘ldi. Hatto inflyasiya tezligi yillik 500 000 000 foizgacha (!) chiqdi, ya’ni har ikki kunda narxlar ikki baravargacha o‘sib borardi. Pullar (hatto 10 trillion zimbabve dollari ham) chiqariladigan qog‘ozini ham qoplamay qoldi. Oxiri shunga borib yetdiki, hukumat inflyasiya to‘g‘risidagi yangiliklarni oshkor qilishni taqiqladi, keyin esa milliy valyutaning o‘limini indamay qabul qildi.
2009-yil yanvarida zimbabve dollari (milliy valyuta) muomaladan chiqarib tashlanib, o‘rniga boshqa mamlakatlarning «qattiq» valyutalari, birinchi navbatda AQSh dollari kirib kelishni boshladi.
Ushbu keskin qaror moliyaviy ahvolni barqarorlashtirib, hatto o‘lib borayotgan iqtisodiyotni qutqarib qoldi. «Narxlar o‘yini» birmuncha susayib, qashshoq aholining ham peshonasida quyosh porlay boshladi. Ammo...
Oldinda boshqa muammolar kutib turardi
Birinchidan, emissiya ustidan nazoratning boy berilishi oqibatida hukumat eng muhim dastak — o‘z iqtisodiyotini boshqarish imkoniyatidan mahrum bo‘ldi, buni keyinchalik yevrozonadagi aksariyat mamlakatlar tajribasidan ham ko‘rdik. Ishlab chiqarish va boshqa xo‘jalik sohalariga sarmoyalarni to‘g‘ri taqsimlash uchun ham kurs muvofiqlangan bo‘lishi kerak edi. Holbuki, Zimbabvening o‘z milliy valyutasiga ega qo‘shnilari — JAR, Botsvana, Zambiya iqtisodiy inqiroz yuzaga kelgan taqdirda milliy valyutasini devalvatsiyalab ham o‘z eksportyorlarini qo‘llab-quvvatlashi mumkin. Shu o‘rinda bir g‘aroyib holatga guvoh bo‘lamiz: o‘ta qashshoq va turgan gapki, eng arzon ishchi kuchiga ega Zimbabve (kamiga Afrika mezonlari bilan o‘lchanganda zimbabvelik ishchilar anchayin malakali — chunki sobiq Janubiy Rodeziya mustamlakachi hukumatidan mamlakatga qit’adagi eng yaxshi ta’lim tizimlaridan biri meros qolgan)da tovar ishlab chiqarish ming karra boyroq Janubiy Afrika Respublikasida ishlab chiqargandan ko‘ra foydaliroq edi.
Ikkinchi muammoning ildizi — birinchi muammoda
Dollarlashtirish iqtisodiyot shashtini so‘ndirishi oqibatida Zimbabveda surunkali savdo tanqisligi yuzaga keldi. Bu esa mamlakatga xorijiy valyuta oqimini ozaytirib, iqtisodiyotni yanada bo‘g‘a boshladi. Mugabe hukumati hech bo‘lmaganda foydali qazilmalarga boy mamlakatda xom ashyo sohasini oyoqqa turg‘izishni ham eplay olmadi. Ana shu pala-partishliklar 2014-yil inqirozidan keyin xom ashyo narxlarining umumiy pasayib ketishiga olib keldi.
Iqtisodiy muammolar to‘planib-to‘planib, 2017-yili davlat to‘ntarishiga sabab bo‘ldi: qariyb 40 yil o‘rnini hech kimga bermay kelgan Robert Mugabe pensiyaga kuzatildi. Yangi yetakchi Emmerson Mnangagva islohotlarni boshlab yubordi, xususan, oq fermerlar mamlakatga qaytishni boshlashdi. O‘tgan yili Zimbabveda iqtisodiy o‘sish 2,7 foizni, aholi soni o‘sishi 2,5 foizni tashkil etdi — aholi jon boshiga ko‘rsatkich deyarli o‘zgargan emas.
Zimbabvye dollari 2.0
Zimbabve 2019-yil boshiga kelib milliy valyutasini tiklashini e’lon qildi, hozircha — «Real Time Gross Settlement» (RTGS) loyihasi ko‘rinishida. Loyihaga ko‘ra, RTGS-dollarlar avvaliga xorijiy valyutalar bilan yonma-yon qo‘llanilishi, ularda Markaziy bankdan qarz olish mumkin edi. Ammo... Shu oxirgi holat yangi muammoni keltirib chiqardi.
Zimbabve benzinni deyarli to‘liq chetdan olib kiradi, ammo xalqiga arzonga sotadi. Masalan, Zimbabveda 1 litr benzin 20 AQSh sentiga teng — bu qo‘shni Botsvanadagidan olti karra arzon. Bundan kimga foyda — albatta mahalliy va xorijlik uchar tadbirkorlarga-da! Ular Zimbabening RTGS-dollarlariga olingan kreditga arzon benzinni xarid qilib, keyin qo‘shni davlatlarga olib chiqib pullashadi, ham qimmat, ham AQSh dollarida!
Birgina shu yo‘l bilan mamlakatdan har oyda 100 mln. litr benzin va dizel yonilg‘isi xorijga «oqib» ketyapti.
Xullas, parallel ravishda joriy etilayotgan RTGS-dollarini yonilg‘i inqirozining o‘ziyoq inflyasiyaga uchratishni boshladi — albatta, bu Mugabe davridagidan anchayin past, «bor-yo‘g‘i» 100 foiz, biroq oddiy zimbabvelik uchun bu halokatdan boshqa narsa emas. Yangi valyuta kursi keskin o‘zgarishlarga uchray boshladi: yangi muomalaga kiritilgan 2,5 RTGS ga 1 AQSh dollari bergan bo‘lsa, ko‘p o‘tmay nisbat 4:1 ga, iyun oyida esa 14:1 ga o‘zgardi.
Zimbabve hukumati aslida RTGS-dollarni keyingi yildan mamlakatdagi yagona rasmiy valyutaga aylantirish niyatida edi, biroq bozordagi tez yomonlashib borayotgan holat nazarda tutilib, jarayonni tezlatib qo‘ya qolishdi. 2019-yilning 26-iyunidan mamlakatda barcha xorijiy valoyutalarning erkin muomalada bo‘lishi to‘liq taqiqlandi, qaror zudlik bilan kuchga kirdi.
Yangi milliy valyuta darhol halokatga uchramasligi uchun shoshilinch choralar ham ko‘rib qo‘yildi. Xususan, qayta moliyalash stavkasi 50 foizgacha chiqarildiki, bundan Markaziy bankning nazarida, neft mahsulotlari bo‘yicha spekulyativ bitimlardan foyda olib bo‘lmay qoladi. Qolaversa, Markaziy bank eksportyorlardan olingan valyutalar kelib tushuvchi (valyuta tushumlarining 50 foizi Markaziy bankka beriladi) banklararo valyuta bozorini tashkil etadi. Hukumat shu tariqa tezlashib borayotgan inflyasiyani tushovlash, AQSh dollari kursini 4 RTGS-dollargacha tushirishga umid qilmoqda.
Yangi chora ish beradimi?
Mamlakat milliy valyutadan foydalanish bo‘yicha dastlabki tajribalari bilan maqtana olmasligiga yuqorida to‘xtaldik. Qolaversa, Markaziy bank yana chop etish stanoklarini ishga tushirib yubormasligiga hech kim kafolat bera olmaydi. Hozirdanoq nafaqat muxolifat, balki sanoat va kasaba uyushmalari vakillari orasidan taralayotgan norozilik sadolari quloqqa chalinmoqda. Axir, xorijiy valyutalar erkin muomalada yurgan davr aksariyat zimbabveliklar uchun hech qursa barqarorlik ramzi edi-da!
Albatta, mamlakatning yangi hukumati iqtisodiyotda, garchi kichik va kamtarona bo‘lsa-da, siljishlarga erisha olganidan ham ko‘z yummaslik kerak. Masalan, qachonlardan beri ilk marotaba budjet taqchilligi sezilarli darajada pasaytirildi.
O‘tgan oyda Xalqaro valyuta jamg‘armasi bilan bitimga kelishildi, unga ko‘ra, jamg‘arma bu mamlakatga islohotlarni o‘tkazish bo‘yicha maslahat yordamini ko‘rsatish davrida Zimbabve hukumati va Markaziy banki pul zarb etmay turishga va’dalashgan. Aftidan, mamlakat moliyaviy siyosatidagi o‘zgarishlar ham bevosita XVJ fatvosi bilan bo‘ladigan ko‘rinadi. Shu choqqacha hech kimga naf bermagan bu usul hech bo‘lmaganda zimbabvelik moliyachilarga ishonch-u dalda bo‘lishi mumkin. Nima bo‘lganda ham, yaxshimi-yomonmi, har holda barqaror o‘z valyutasiga ega bo‘lish jafokash Zimbabve iqtisodiyotiga oldingi o‘n yilliklardagiga qaraganda ancha jiddiy tanyanch bo‘lishi tayin. Zimbabve bu borada qanchalik olg‘a siljiydi — tez orada bilib olamiz.

Второй шанс: зачем Зимбабве вновь запрещает доллар США?
Зимбабве, одна из самых бедных и отсталых африканских стран, впервые за последние 10 лет ввела обязательную для всей экономики национальную валюту, параллельно запретив открытое хождение иностранных. Об этом пишет «Известия». Для жителей страны это решение стало шоком, напомнившим о временах гиперинфляции при прежнем президенте Роберте Мугабе. Правительство заверяет, что сейчас всё иначе и финансового коллапса не будет, а меры по его предупреждению уже приняты. Но, судя по курсам валют на черном рынке, особого доверия у граждан новая денежная единица пока не вызывает.
Страна вечного гипера
В XXI веке именно Зимбабве долгое время ассоциировалось со словом «гиперинфляция». Африканская страна по скорости роста цен побила все рекорды, установленные в Европе в 1920-х годах, и, судя по всему, даже Венесуэле побить их не по силам. Началось всё с того, что поиздержавшееся на Великой Африканской войне рубежа веков правительство Роберта Мугабе провело цепь весьма неортодоксальных экономических реформ, включавших массовую национализацию предприятий и конфискацию земель у белых фермеров, которые составляли ядро сельскохозяйственного сектора страны. Результатом стало падение производства, рост торгового дефицита и экономический спад. Когда власти захотели подогреть экономику, напечатав побольше денег, стало еще хуже: уже в 2006 году инфляция превысила 1000%.
Роберт Мугабе. Фото: «Twitter»
Контроль над денежной массой был утерян, и с этого момента рост цен только ускорялся. В середине 2008 года неприятностей добавил глобальный финансовый кризис. В определенный момент инфляция достигла 500 млрд процентов в год, то есть цены удваивались каждые пару дней. Деньги (даже купюры в 10 трлн зимбабвийских долларов) перестали стоить бумаги, на которой были напечатаны, в буквальном смысле. В конечном итоге правительство запретило публиковать темпы инфляции, а затем просто смирилось с гибелью национальной валюты. В январе 2009 года зимбабвийский доллар был исключен из обращения, а на смену ему пришли твердые валюты других государств, в первую очередь доллар США.
Зимбабвейский доллар после гиперинфляции. Фото: «Wall Street Journal»
Этот радикальный шаг позволил стабилизировать финансовую ситуацию и оживить коллапсирующую экономику. Вскоре возобновился рост ВВП, который в определенный момент превзошел показатель в 10%. Цены стабилизировались и уровень жизни начал расти. Но предсказуемо возникли новые проблемы.
Во-первых, отсутствие контроля над эмиссией выбивает у властей самый действенный рычаг управления собственной экономикой — что в полной мере познали совсем недавно многие члены еврозоны. Невозможно отрегулировать курс таким образом, чтобы обеспечить осмысленность инвестиций в производство и другие отрасли хозяйства. Соседи Зимбабве — ЮАР, Ботсвана, Замбия — могут девальвировать валюту в случае кризиса и тем самым поддержать собственных экспортеров. В нашем случае проблема обострилась из-за сильного даже по мировым меркам доллара США в последнее десятилетие. Сложилась фантастическая ситуация: несмотря на то что Зимбабве — страна очень бедная и, соответственно, располагающая дешевой рабочей силой (по африканским меркам еще и довольно квалифицированной, так как власти колонии Южная Родезия оставили новому руководству в наследство одну из лучших на континенте систем образования), выпускать товары в многократно более зажиточной ЮАР оказалось выгоднее.
Из первой проблемы вытекала и вторая
Долларизация замедляла экономику, в результате чего формировался хронический торговый дефицит. А это в свою очередь замедляло приток валюты в страну и еще сильнее сдавливало ее экономику. Правительство же Мугабе не делало практически ничего, чтобы развить хотя бы сырьевой сектор в богатой полезными ископаемыми стране в достаточной мере. Неурядицы подстегнуло общее падение цен на сырьевые ресурсы после кризиса 2014 года.
Зимбабвейцы. Фото: «Green Left Weekly»
Накопление экономических проблем привело к перевороту 2017 года, после которого бессменному лидеру страны на протяжении почти 40 лет Роберту Мугабе пришлось уйти на пенсию. Новый лидер Эммерсон Мнангагва столкнулся с теми же трудностями и пошел на ряд реформ — в частности, в страну начали возвращаться белые фермеры. Тем не менее результаты в целом пока не впечатляют. Экономический рост в прошлом году составил всего 2,7% при росте населения в 2,5% — то есть показатель на душу практически не изменился.
Зимбабвийский доллар 2.0
В начале 2019 года на фоне курса экономических реформ государство анонсировало возрождение национальной валюты, пока в «латентном» виде. В феврале был запущен проект временной денежной единицы под названием Real Time Gross Settlement (RTGS). RTGS-доллары поначалу могли ходить совместно с иностранной валютой, в них можно было брать займы в местном Центробанке. Последнее обстоятельство вызвало к жизни новые проблемы.
RTGS-доллар. «Bloomberg»
Хотя ставка рефинансирования у ЦБ Зимбабве была довольно высокой (17%), это не остановило любителей легких денег. Суть их бизнеса состояла в следующем. Зимбабве ввозит практически весь бензин из-за рубежа (страна добывает немного нефти, да и крупных НПЗ нет), но при этом государство субсидирует его продажу потребителям, причем по очень низким ценам. Иначе в силу низкой покупательной способности зимбабвийцев страну будет ждать коммуникационный паралич. Стоимость литра бензина в Зимбабве составляет 20 центов США, что в шесть раз меньше, чем в соседней Ботсване. В итоге предприимчивые коммерсанты, как зимбабвийского, так и иностранного происхождения, покупают на взятые в зимбабвийских RTGS-долларах кредиты топливо, а затем продают его за доллары США за рубежом. Бизнес не требует никаких вложений, но гарантирует высочайшую доходность. Только расплачиваться за это приходится остальным зимбабвийцам — из страны ежемесячно утекает почти 100 млн л бензина и дизеля.
В целом частичное внедрение RTGS-доллара во многом из-за топливного кризиса уже привело к разгону инфляции — пока довольно низкой по сравнению с показателями времен Мугабе, «всего» 100%, но для небогатых зимбабвийцев и эта цифра часто означает разорение. Резко снизился и курс: официальный в момент запуска новой валюты составлял 2,5 RTGS за 1 доллар США, но уже вскоре соотношение достигло 4:1, а в июне — 14:1.
Первоначально в Хараре планировали сделать RTGS-доллар единственной официальной валютой страны только в следующем году, однако быстрое ухудшение ситуации на рынке вынудило действовать оперативнее. 26 июня свободное хождение всех остальных валют было полностью запрещено, распоряжение вступило в силу немедленно.
Были приняты и еще несколько экстренных мер во избежание немедленного краха валюты. В частности, ставка рефинансирования была поднята до 50%, что по замыслу ЦБ, должно сделать спекулятивные сделки с нефтепродуктами невыгодными. Кроме того, центробанк организует межбанковский валютный рынок, куда будет поступать валюта, полученная в свою очередь от экспортеров (50% валютной выручки будет передаваться в ЦБ). Таким образом власти надеются затормозить разогнавшуюся инфляцию, а курс доллара США опустить до 4 RTGS-долларов.
Сработает ли новая программа​?
Опыт использования национальной валюты в стране наработан очень негативный, что уже само по себе раздувает панику и инфляционные ожидания. Никто не может дать гарантии, что правительство и ЦБ вновь не запустят печатный станок. Возмущенные голоса раздаются со стороны не только оппозиции, но и представителей промышленного сектора, а также профсоюзов. Для многих зимбабвийцев период свободного хождения иностранной валюты был символом хоть какой-то стабильности.
С другой стороны, новые власти добились некоторых, пусть и скромных, успехов в экономике, в частности смогли впервые за многие десятилетия заметно снизить дефицит бюджета. В прошлом месяце было заключено соглашение с МВФ, в котором правительство и ЦБ пообещали не печатать деньги, тогда как миссия фонда будет консультировать их по вопросам проведения реформ. Не исключено, что и изменения в финансовой политике проходят с одобрения МВФ. Это, как показывает практика, совершенно не гарантирует их успех, но по крайней мере позволяет финансовым властям чувствовать себя увереннее. В конечном итоге появление более или менее стабильной национальной валюты даст многострадальной (без преувеличения) экономике Зимбабве серьезное преимущество по сравнению с предыдущими десятилетиями развития. Удастся ли реализовать эти преобразования с успехом — будет ясно уже очень скоро.