O‘zbekistonda oziq-ovqat chiqindilaridan qancha bioyonilg‘i ishlab chiqarish mumkin?
Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti (PMTI) mutaxassislari O‘zbekistonda oziq-ovqat chiqindilaridan qancha bioyonilg‘i ishlab chiqarish mumkinligini tahlil qildi.
Bioyonilg‘i – bu to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita biomassadan olinadigan yonilg‘i bщlib, bioetanol va biodizel bugungi kunda eng keng tarqalgan bioyonilg‘i turlari hisoblanadi.
Bioyonilg‘i Yevropa davlatlari, AQSh va dunyodagi boshqa ko‘plab mamlakatlarda yonilg‘i sifatida ishlatiladi. AQShda ishlab chiqarilayotgan benzinning taxminan 97 foizida ma’lum miqdorda etanol mavjud. Braziliyada sotiladigan barcha benzin markalarida 20-25 foizgacha etanol bo‘ladi.
O‘zbekistonda har yili qariyb 3 million tonna oziq-ovqat chiqindilari hosil bo‘ladi.
Oziq-ovqat chiqindilaridan bioyonilg‘i ishlab chiqarish bir vaqtning o‘zida ikkita muammoni hal qilishda yordam beradi. Birinchidan, oziq-ovqat chiqindilarini utilizatsiya qilish orqali ekologiyaga ko‘rsatilayotgan salbiy ta’sir kamaytiriladi. Ikkinchidan, iqtisodiy va demografik o‘sish natijasida tobora ortib borayotgan energiya resurslariga bo‘lgan ehtiyoj qondiriladi.
Tahlil natijasida quyidagilar aniqlandi:
- Agar oziq-ovqat chiqindilari to‘liq bioetanol (E100) yoki biodizel (B100) ga aylantirilsa, 1,11 milliard litr bioetanol va 1,02 milliard litr biodezel yonilg‘isini ishlab chiqarish mumkin.
- Benzin va dizel yonilg‘isida harakatlanuvchi avtomobillar bioyonilg‘idan foydalanishga o‘tadigan bo‘lsa, havoga chiqarilayotgan CO2 miqdorini 1,6 million tonna (21 foizga) kamayadi.
- Oziq-ovqat chiqindilarining har bir kilogrammi yiliga o‘rtacha 2,5 kg is gazini ajratib chiqaradi. 3 million tonna oziq-ovqat chiqindisi zarur darajada utilizatsiya qilinmasa, atmosferaga 7,5 million tonna issiqxona gazlarini chiqariladi.
Bioyoqilg‘idan keng foydalanishga o‘tish 2019-2030-yillarda O‘zbekiston Respublikasining «yashil» iqtisodiyotga o‘tish strategiyasidagi muayyan parametrlar, «Chiqindilar to‘g‘risida»gi va «Parij bitimini ratifikatsiya qilish to‘g‘risida»gi qonunlari, shuningdek, BMT konferensiyasining 26-sessiyasida YaIM birligiga to‘g‘ri keladigan issiqxona gazlarini chiqarishni 2030-yilga qadar 2010 yildagiga nisbatan 35 foizga kamaytirish bo‘yicha qabul qilingan qo‘shimcha majburiyatni bajarishda yordam beradi.

Сколько можно произвести биотопливо из пищевых отходов в Узбекистане?
Эксперты Института прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ) подсчитали потенциальный объем производства биотоплива из пищевых отходов в Узбекистане.
Биотопливо — это топливо, полученное прямо или косвенно из биомассы. Два наиболее распространённых вида биотоплива, используемых на сегодняшний день - это биоэтанол и биодизель.
Биотопливо используется в качестве топлива в Европе, США и многих других странах. В США примерно 97% бензина содержат некоторое количество этанола, в то время как в Бразилии во всех марках бензинов имеется 20-25% содержания этанола.
В Узбекистане ежегодно выделяется около 3 млн тонн пищевых отходов.
Производство биотоплива из пищевых отходов способствует параллельному решению двух проблем: первое — экологическая проблема, путём утилизации пищевых отходов, второе — удовлетворение потребностей в энергии в условиях растущей экономики и населения.
В результате анализа выявлено:
- В случае полного преобразования пищевых отходов в биоэтанол (Е100) или биодизель (B100) потенциальный объем производства составит 1,11 млрд л. и 1,02 млрд л. соответственно.
- Использование биотоплива в автомобилях на бензиновом и дизельном топливе способствует сокращению выбросов CO2 на 1,6 млн. тонн. (на 21%);
- Учитывая, что каждый килограмм пищевого отхода выделяет в среднем 2,5 кг эквивалента углекислого газа в год, не соответствующая утилизация 3 млн тонн пищевых отходов может выделить 7,5 млн тонн парниковых газов.
Внедрение использования биотоплива позволит выполнить определенные параметры Стратегии по переходу Республики Узбекистан на «зеленую» экономику на период 2019-2030 годов, Закона Республики Узбекистан «Об отходах», Закона Республики Узбекистан о ратификации Парижского соглашения, а также дополнительного принятого обязательства по снижению выбросов парниковых газов на единицу ВВП на 35% до 2030 года относительно показателей 2010 года на 26-й сессии Конференции ООН.