Sherzod Shermatov: «Bu kabi tarixiy imkoniyat O‘zbekistonda boshqa bo‘lmasligi mumkin»
Xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov o‘zining «Facebook»dagi sahifasida O‘zbekistonda yuzaga kelgan qulay demografik dividend imkoniyatlari haqida fikr bildirdi.
«O‘tgan haftada UNICEF tashkilotining mintaqaviy direktori tashrifi davrida Demografik dividend haqida taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu taqdimotdagi rasmda ko‘rinib turibdiki, O‘zbekiston dastlabki demografik dividend bosqichida turibdi, ya’ni demografik tendensiyalarga ko‘ra aholining tarkibida bolalar va qariyalarga nisbatan mehnat yoshidagilarning ulushi ortib boradi. Ularga yaxshi ta’lim berilsa va tadbirkorlik muhiti yaratilsa, ushbu demografik dividenddan ijobiy foydalansa bo‘ladi va mamlakatimizning kelajakda yuqori o‘sish sur’atlariga erishish mumkin», — deb yozadi vazir.
Sherzod Shermatovning misol keltirishicha, Koreya Respublikasining iqtisodiy o‘sishida ham aynan demografik o‘zgarishlarning salmoqli ulushi bor. 1960-yillarda bir oiladagi tug‘ilishlar soni 6,1 nafarni tashkil etgan, undan keyin bir necha o‘n yilliklar davomida bu son kamayib borgan va 1982-yilga kelib 2,26 ga tushgan. O‘zbekistonda esa aynan 2017-yilda shu raqam, ya’ni bir ayolga 2,26 farzand to‘g‘ri kelayapti hamda prognozlarga ko‘ra buyog‘iga pasayib boradi. Ya’ni, O‘zbekistonda hozirgi vaqtda Koreyadagi 80-yillardagidek demografik tendensiyalar kuzatilmoqda. Ular esa bu imkoniyatdan juda yaxshi foydalanishgan. Demografik dividenddan bunday ijobiy foydaga erishishning Koreyadagi asosiy sababi esa: ta’limga e’tibor, huquq va imkoniyatlarni kengaytirilishi hamda iqtisodni to‘g‘ri isloh qilish bo‘lgan.
«Ushbu rasmdagi holat va UNICEF ekspertlarining izlanishlari natijalari hozirgi kundagi Prezidentimiz tomonidan ta’lim tizimiga e’tibor kuchaytirish tashabbusining naqadar to‘g‘ri ekanligini yana bir bor isbotlamoqda. Chunki bu kabi tarixiy imkoniyat O‘zbekistonda yana boshqa bo‘lmasligi mumkin», — qayd etadi vazir. — «Yoki biz Koreya kabi ushbu tarixiy imkoniyatdan to‘g‘ri foydalanib, ta’limga e’tiborni kuchaytiramiz va sarmoya kiritamiz yoki ba’zi Lotin Amerikasi davlatlari kabi ushbu masalaga e’tibor qaratmasdan demografik dividend o‘rniga mamlakat kelajagi uchun xavf kelib chiqishiga yo‘l qo‘yib beramiz».

Шерзод Шерматов: «Такой исторической возможности может и не быть в будущем для Узбекистана»
Министр народного образования Шерзод Шерматов на своей странице в «Facebook» выразил свое мнение об исторической возможности для Узбекистана воспользоваться демографическим дивидендом.
Как сообщает Шерзод Шерматов, на прошлой неделе во время визита регионального директора ЮНИСЕФ проведена презентация доклада о Демографическом дивиденде.
«На данном рисунке из презентации видно, что Узбекистан находится на этапе раннего демографического дивиденда, т.е. демографические тенденции показывают, что доля трудоспособного населения будет расти по сравнению с детьми и престарелыми. Соответственно если им дать хорошее образование и создать условия для развития предпринимательства это даст возможность правильно воспользоваться демографическим дивидендом и будет способствовать высоким темпам роста экономики»,-пишет министр.
Он приводит в пример, что значительная часть положительного роста в Корее тесно связана с демографическими изменениями. В 1960-х годах уровень рождаемости составлял 6,1 ребенка на одну женщину, за несколько последующих десятилетий это число значительно сократилось и к 1982 году достигло 2,26 детей на одну женщину. По состоянию на 2017 год уровень рождаемости в Узбекистане составляет 2,26 и, согласно прогнозам, будет неуклонно падать. Т.е. сейчас в Узбекистане наблюдаются такие же демографические тенденции, которые были в Корее в 80-х годах, когда она сумела успешно получить демографический дивиденд. Обзор литературы и анализ выявляют три ключевых фактора, которые объясняют достижения Кореи и являются актуальными для Узбекистана – это образование, расширение прав и возможностей и экономические реформы.
«Эта картина и результаты исследования ЮНИСЕФ еще раз доказывают, насколько своевременным является инициатива Президента Республики о необходимости увеличения инвестиций в образование, так как такой исторической возможности может и не быть в будущем для Узбекистана»,-пишет Шерматов,- «Либо мы как Корея правильно воспользуемся этим окном возможностей демографического дивиденда и достигнем высоких темпов развития страны, либо мы будем отвлекаться от важности инвестирования в образование, как было в некоторых странах Латинской Америки и вместо демографического дивиденда получим наоборот угрозу для будущей стабильности страны»,