To‘rt kunlik ish haftasiga o‘tish: xayolmi yoki haqiqat?
O‘tgan asrda taniqli iqtisodchi Jon Meynard Keyns kelajakda avtomatlashtirish, yangi texnologiyalarga o‘tish va mehnat unumdorligini oshirish orqali odamlar haftasiga atigi 15 soat ishlaydi, deb bashorat qilgandi.
Yevropa davlatlari dunyoda ish vaqtini qisqartirish bo‘yicha yetakchi hisoblanadi. IHTT ma’lumotlariga ko‘ra, Yevropa mamlakatlarida o‘rtacha ish haftasi 37 soatni tashkil qiladi.
Eng qisqa ish haftasi Norvegiya (33,5), Daniya (32,5) va Niderlandiya (29,4) kabi mamlakatlarda kuzatiladi.
Bugungi kunda dunyoda o‘rtacha ish haftasi 40 soatni tashkil qiladi. Biroq, so‘nggi o‘n yil ichida ish beruvchilar tomonidan dunyo bo‘ylab xodimlar uchun to‘liqsiz ish kuni va moslashuvchan ish jadvalini joriy etish tobora ommalashmoqda. Bandlikning ushbu usulidan ayniqsa, koronavirus pandemiyasi davrida keng foydalanildi.
Shuningdek, aholisi dunyoning qolgan qismiga qaraganda ko‘proq ishlaydigan davlatlar ham yo‘q emas. Kolumbiya (haftasiga 47,6 soat), Turkiya (46,4), Meksika (44,9) va Kosta-Rika (43,6) shunday mamlaktalar sirasiga kiradi.
Tadqiqotlar ish kunining hozirgi sakkiz soat va undan ortiq me’yori ishlaydigan odamning nafaqat sog‘ligi, balki mehnat unumdorligiga ham ta’sir qilishini ko‘rsatdi. Masalan, qo‘shimcha ish vaqti sezilarli darajada yuqori bo‘lgan Yaponiyada ish joyida hayotdan ko‘z yumish bilan bog‘liq holatlar ancha keng tarqalgan hodisaga aylandi. Ular hatto buning uchun atama ham o‘ylab topgan – karosi.
Ma’lumot uchun: Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining Xalqaro mehnat tashkiloti bilan birgalikda hisob-kitoblariga ko‘ra, 2016 yilda dunyoda qariyb 400 ming kishi haftasiga 55 soat va undan ortiq ishlashi oqibatida insultdan, 350 ming kishi yurak-qon tomir kasalliklaridan vafot etgan. 2000-2016 yillarda uzoq davom etgan mehnat tufayli kelib chiqqan yurak-qon tomir kasalliklaridan vafot etganlar soni 42 foizga, insultdan vafot etganlar soni esa 19 foizga oshgan.
Ish kunini qisqartirish g‘oyasi XXI asr boshidan beri ko‘plab mamlakatlarda muhokama qilinmoqda va sinovdan o‘tkazilayapti. 2016 yilda Islandiyada bir necha kompaniyada xodimlarning ish haftasi 4-5 soatga qisqardi – biroq unumdorlik bir xil darajada saqlanib qoldi. Bundan tashqari, xodimlarning ishdan qoniqish darajasi oshdi, sog‘lig‘i sababli mehnatga layoqatsizlik kunlari kamaydi va umumiy farovonlik darajasi oshdi.
2018 yilda Perpetual Guardian (Yangi Zelandiya) birinchilardan bo‘lib tajriba o‘tkazdi va to‘liq ish haqini saqlab qolgan holda ish haftasini 4 kungacha qisqartirdi. Ushbu tajriba Oklend texnologiya universiteti olimlari tomonidan nazorat qilindi. Tadqiqot natijalari kompaniyada mehnat unumdorligi 20 foizga oshgani, xodimlarning stress darajasi 45 foizdan 38 foizga kamaygani, ish va shaxsiy hayot o‘rtasidagi muvozanat 54 foizdan 78 foizga yaxshilanganini ko‘rsatdi.
Shvetsiyaning Gyoteborg munitsipalitetida ikki yildan ortiq vaqt davomida bir nechta kompaniya ish haqini kamaytirmasdan, 6 soatlik ish kunini qo‘lladi. Tajriba muvaffaqiyatli o‘tdi va shaharda 17 nafar hamshira uchun qo‘shimcha ish o‘rni yaratildi. Bu esa kasallik varaqasi bo‘yicha xarajatlarni qisqartirish va mehnat madaniyati haqida global munozarani qo‘zg‘atdi, biroq bu yondashuvni butun munitsipalitetda qo‘llash juda qimmatga tushdi.
Bunday tajribalar juda ko‘plab mamlakatlarda o‘tkazib kelinmoqda. Samaradorlik yuqori bo‘lishiga qaramasdan, aksariyat davlatlar va kompaniyalar 4 kunlik ish haftasiga to‘liq o‘tishni rad etayapti. Buning asosiy sababi – katta xarajatlardir. Chunki yangi tizimga o‘tish davrida maoshlar bir xil darajada qolishi talab etiladi.
Rossiyalik ekspertlarning fikricha, Rossiyada to‘rt kunlik ish haftasiga o‘tish halokatli oqibatlarga olib kelishi mumkin. «Agar ish haqi bir vaqtning o‘zida pasaymasa, bu ish kuchining 20 foizga qimmatlashishiga olib keladi. Bu esa mehnat bozorida ham, umuman iqtisodiyotda ham keng ko‘lamdagi halokatli oqibatlarga olib kelishi mumkin va ayniqsa ishsizlik darajasi oshishiga sabab bo‘ladi. Agar ish haqi kamaysa, bu aholining qashshoqlashishiga, turmush darajasi va yalpi ichki mahsulotning keskin pasayishiga olib keladi. Ish kunlarini qisqartirish tashabbusi «bosh og‘rig‘i» va «haqiqatga umuman to‘g‘ri kelmaydigan g‘oya», deydi Kapelyushnikov.
PMTI ekspertlari dunyoning turli mamlakatlarida bir ishchiga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha yillik ish vaqti va bir soatlik ish vaqtiga to‘g‘ri keladigan YaIM o‘rtasidagi bog‘liqlikni aniqlash uchun tahlil o‘tkazdi. Ma’lumotlar bazasiga odamlar haftasiga 32 soatdan ortiq ishlamaydigan va 40 soatdan ortiq ishlaydigan davlatlar (Kolumbiya, Turkiya, Meksika) kiritildi.
Korrelyasion tahlil natijalari shuni ko‘rsatdiki, bir soatlik ish vaqtiga to‘g‘ri keladigan YaIM hamda haftalik ish soatlari (0,027) o‘rtasida hech qanday bog‘liqlik yo‘q. Ushbu ko‘rsatkich odamlar haftasiga 35 soat yoki undan kam ishlaydigan mamlakatlarda ham, haftasiga 40 soat yoki undan ko‘proq ishlaydigan mamlakatlarda ham o‘zaro bog‘liq emas.
Shunday qilib, ish haftasining davomiyligi mehnat unumdorligiga sezilarli ta’sir ko‘rsatmaydi. O‘z navbatida, mehnat unumdorligini oshirish boshqa ko‘plab omillar (bajarilgan ish sifati, xodimlarning malakasi, xodimlarning ruhiy holati va boshqalar) kombinatsiyasiga bog‘liq.
Yillik ish soatlari va bir soatlik ish vaqtiga to‘g‘ri keladigan YaIM o‘rtasidagi bog‘liqlikning tarqoq diagrammasi
Dunyoning ko‘plab davlatlari ish haftasini qisqartirishni samarali yo‘llar bilan sinab ko‘rayotgan bir paytda, O‘zbekiston aholisi me’yordagidan ko‘proq ishlamoqda. Bu holat fuqarolarning dam olish va hordiq chiqarish huquqi, shu jumladan ish kuni va haq to‘lanadigan ta’tillarni samarali cheklash bo‘yicha ijtimoiy huquqlari kafolatlarini qonun bilan mustahkamlashga oid masalalarni hal qilishni taqozo etadi. Shunday qilib, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 38-moddasiga tegishli o‘zgartirishlar kiritilishi jamiyatning qulay mehnat sharoitlari hamda mehnatga layoqatliligini tiklashga bo‘lgan huquqlari asosiga aylanadi.
O‘zbekistonliklar ham Yevropa davlatlari aholisi kabi haftada 4 kun ishlasa nima bo‘ladi?
O‘zbekistonning Yevropa amaliyotidagidek 4 kunlik ish haftasiga o‘tishi qanday oqibatlarga olib kelishi mumkin? Ushbu masalani ilmiy nuqtai nazardan ko‘rib chiqish maqsadga muvofiq. Buning uchun, birinchi navbatda, ish haftasining qisqarishi mehnat unumdorligiga qanday ta’sir qilishi mumkinligini tahlil qilish zarur.
O‘zbekistonda 4 kunlik ish haftasining mehnat unumdorligiga ta’sirini tahlil qilish uchun PMTI mutaxassislari respublika bo‘yicha mehnat unumdorligi va bir soatlik ish vaqtidagi mehnat unumdorligini hisoblab chiqdi.
Korrelyasion tahlil natijalariga ko‘ra, mehnat unumdorligi va ish soatlari o‘rtasida bog‘liqlik mavjudligi aniqlandi – korrelyasiya koeffitsiyenti - 0,40.
Shunday qilib, O‘zbekiston sharoitida 4 kunlik ish haftasiga o‘tish bo‘yicha jahon amaliyotini iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida qo‘llash maqsadga muvofiq emas.
Hisob-kitob natijalariga ko‘ra, sanoatda ish soatlari va mehnat unumdorligi o‘rtasidagi korrelyasiya koeffitsiyenti - 0,45 ni tashkil etdi. Bu yuqori korrelyasiyani tasdiqlaydi. Buning asosiy sabablari ishlab chiqarishning to‘liq avtomatlashtirilmaganligi, deb hisoblaymiz.
Ma’lumot uchun: Mehnat unumdorligini hisoblash usuli
Mehnat unumdorligi ishlab chiqarilgan mahsulot hajmining (jismoniy yoki pul ko‘rinishida) ushbu mahsulot hajmini ishlab chiqarishda ishtirok etgan xodimlarning o‘rtacha soniga nisbati
Ish soati uchun mehnat unumdorligini hisoblash:
MU = MH / Tsoat,
bu yerda:
MU – bir ish soati uchun mehnat unumdorligi;
MH - ishlab chiqarilgan mahsulot hajmi;
Tsoat - ma’lum hajmdagi mahsulot ishlab chiqarish uchun sarflangan ish soatlari soni.
Shunga qaramay, PMTI mutaxassislari 4 kunlik ish haftasi qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan sohalarni aniqlashga harakat qildi.
Bu nomoddiy ishlab chiqarish sohalari ya’ni, IT sohasi, banklar, ta’lim, sog‘liqni saqlash, shuningdek, ilm-fan bilan bog‘liq sohalardir.
Shu bilan birga, aytib o‘tish joizki, IT-sohasidagi xodimlarining aksariyati ancha moslashuvchan ish tartibiga ega. Banklarning 4 kunlik ish haftasiga o‘tishi moliyaviy operatsiyalarni sekinlashtirishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq ishi hissiy, aqliy, asabiy taranglikni kuchaytirish bilan bog‘liq bo‘lgan tibbiyot xodimlari va o‘qituvchilar uchun ish vaqti haftasiga 36 soatdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda belgilangan (Mehnat kodeksining 118-moddasi).
Biroq, tahlil natijalariga ko‘ra, ta’lim (korrelyasiya koeffitsenti -0,15), sog‘liqni saqlash (-0,21), IT-sohasi (-0,09), ilmiy faoliyat (-0,07) va moliya tizimida (-0,06) ish soatlari va mehnat unumdorligi o‘rtasida korrelyasion bog‘liqlik mavjud emas. Bu esa o‘z navbatida ushbu sohalarda ish vaqtini qisqartirish imkoniyatlari mavjud ekanligidan dalolat beradi.
Tahlil natijalari mehnat faoliyatining bir yilda qancha davom etishi mehnat unumdorligiga ta’sir qiluvchi yagona va asosiy omil emasligi, ammo ularning o‘zaro bog‘liq ekanligi va bunga shubha yo‘qligini ko‘rsatdi. Pandemiya sharoitida ko‘plab korxonalarning o‘z xodimlarini noilojlikdan masofadan ishlashga o‘tkazishi ushbu bandlik turi samarali ekanligini ko‘rsatdi va butun dunyo bo‘ylab bandlikning turli shakllaridan foydalanish imkonini berdi.
Yuqoridagi hisob-kitoblar shuni ko‘rsatadiki, mehnat unumdorligini sifat jihatidan yana-da oshirish va xodimlarning mehnat va dam olish vaqtini uyg‘unlashtirish nuqtai nazaridan ish haftasini qisqartirish uchun shart-sharoitlar mavjud. Buni bir necha usul bilan amalga oshirish mumkin:
- to‘rt kunlik ish haftasiga o‘tish;
- xodimlarni qo‘shimcha «o‘zgaruvchan» dam olish kuni bilan ta’minlash;
- ish vaqtini qisqartirish.
Moslashuvchan ish jadvaliga o‘tish va ish haftasini qisqartirish bir qator imtiyozlarni shakllantirishda yordam beradi. Bu esa o‘z navbatida, umumiy ish samaradorligiga ta’sir qiladi va ijtimoiy-iqtisodiy muhitni yaxshilaydi:
Birinchidan, xodimlarning sog‘lig‘i yaxshilanadi: qo‘shimcha dam olish kuni xodimlarga yaxshi dam olish va ish uchun kuch to‘plash imkonini beradi.
Ikkinchidan, aholining, xususan, xotin-qizlarning mehnat bozoridagi iqtisodiy faolligini oshirish orqali ishsizlikka qarshi samarali kurash ta’minlanadi.
Uchinchidan, xodimlarning ishtiyoqi kuchayadi, muhim vazifalarni tez va sifatli bajarishda fikrini jamlay oladi, ish vaqtini yo‘qotish qisqaradi.
To‘rtinchidan, ish vaqtini qisqartirish ekologiya va transportga tushadigan zo‘riqishni, shuningdek, yonilg‘i va energiya sarfini kamaytirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Beshinchidan, ko‘ngilochar va madaniyat sohasini rivojlantirishga qo‘shimcha turtki bo‘ladi.
Oltinchidan, aholi turmush darajasi yaxshilanadi. Vaqtni oila davrasida o‘tkazish, sevimli mashg‘ulot bilan shug‘ullanish, madaniy saviyasini yuksaltirish, sport bilan shug‘ullanish, o‘z-o‘zini tarbiyalash uchun keng imkoniyatlar yaratiladi.
Umuman olganda, xorijiy amaliyotni o‘rgangan holda, shuningdek, hisob-kitob natijalariga ko‘ra, PMTI mutaxassislari O‘zbekiston sharoitida ayrim sohalarda 4 kunlik ish haftasiga o‘tish imkoniyatlari mavjud, deb hisoblaydi.

Переход на четырехдневную рабочую неделю: иллюзия или реальность?
Возможен ли переход на четырехдневную рабочую неделю в Узбекистане? Эксперты Института прогнозирования и макроэкономических исследований рассмотрели данный вопрос с научной точки зрения.
Одним из важнейших драйверов национальной экономики и условием успешной совместимости работы и жизненных ценностей на сегодняшний день выступает экономика досуга. В прошлом столетии известный экономист Джон Мейнард Кейнс предсказывал, что в будущем за счет автоматизации, перехода к новым технологиям и повышения производительности труда, люди будут трудиться всего 15 часов в неделю.
Лидерами по сокращению рабочего времени в мире являются европейские страны. По данным ОЭСР, средняя продолжительность рабочей недели в европейских странах составляет 37 часов. При этом самая короткая рабочая неделя отмечается в таких странах, как Норвегия (33,5), Дания (32,5) и Нидерланды (29,4). На сегодняшний день средняя рабочая неделя в мире составляет 40 часов. Однако, в последнее десятилетие в мире приобретает популярность внедрение работодателями неполного рабочего дня и гибкого графика для сотрудников. Наибольшую популярность данные методы получили в период пандемии коронавируса.
В свою очередь, к странам, где население работает намного больше других жителей мира, относятся Колумбия (47,6 часов в неделю), Турция (46,4), Мексика (44,9) и Коста-Рика (43,6). Как показывают исследования, современная норма восьмичасового и выше рабочего дня вредит не только здоровью работающего человека, но также влияет на его производительность труда. Например, в Японии, где уровень переработок значительно высокий, смерть на рабочем месте стала довольно частым явлением. Для этого даже придумали термин — кароси.
Для справки: По оценкам Всемирной организации здравоохранения совместно с Международной организацией труда в 2016 году почти 400 тыс. человек в мире умерло от инсульта, 350 тыс. – от сердечно-сосудистых заболеваний в результате работы 55 и более часов в неделю; в период 2000-2016 гг. число смертей от сердечно-сосудистых заболеваний, вызванных длительной работой, возросло на 42%, а от инсульта – на 19%.
Идеи о сокращении рабочего дня обсуждаются и тестируются во многих странах с начала XXI века. В 2016 году в Исландии рабочая неделя сотрудников в нескольких компаниях на протяжении одного года была на 4-5 часов короче – однако производительность при этом сохранилась на прежнем уровне. Кроме того, сотрудники сообщили о большей удовлетворенности работой, меньшем количестве больничных дней и более высоком уровне благополучия в целом.
В 2018 году одним из первых, компания Perpetual Guardian (Новая Зеландия) провела эксперимент, уменьшив количество рабочих дней до 4 дней, с полным сохранением заработной платы. Данный опыт был под контролем ученых из Технологического университета Окленда. Результаты исследования показали, что производительность труда в компании возросла на 20%, уровень стресса служащих снизился с 45% до 38%, баланс между работой и личной жизнью улучшился с 54% до 78%.
В муниципалитете Гётеборге (Швеция) более двух лет несколько компаний практиковали 6-часовой рабочий день, без уменьшения заработной платы. Эксперимент оказался успешным и создал дополнительные рабочие места для 17 медсестер в городе, сократив расходы на оплату больничных и разжигая глобальные дебаты о культуре труда. Тем не менее, применение данного подхода для всего муниципалитета оказалось слишком дорогим.
Подобного рода экспериментов на сегодняшний день проведено много, но несмотря на эффективность, большинство стран и компаний отказываются полностью переходить на 4-дневную рабочую неделю. Основная причина – высокие затраты, так как при переходе на новую систему заработные платы сохраняются на прежнем уровне.
Российские эксперты считают, что переход на четырёхдневную рабочую неделю в России может привести к катастрофическим последствиям. «Если заработная плата при этом не упадёт, это означает удорожание рабочей силы на 20%, что приведёт к совершенно катастрофическим последствиям и на рынке труда, и в экономике в целом. Понятно, что это приведёт к массовому разорению, к безработице". Если заработная плата уменьшится, то это приведёт к обеднению населения и резкому падению уровня жизни и показателя ВВП. По словам эксперта, инициатива по уменьшению количества рабочих дней в неделю — «головная боль» и «идея, не имеющая никакого отношения к реальности», отметил Капелюшников.
Эксперты ИПМИ провели анализ взаимосвязи между средним отработанным временем в год на одного работающего и ВВП на один отработанный час в различных странах мира. В базу вошли страны, которые работают не более 32 часов в неделю и страны, работающие более 40 часов (Колумбия, Турция, Мексика).
Результаты корреляционного анализа показали, что между ВВП на 1 отработанный час и отработанными часами одного занятого в неделю корреляция отсутствует (0,027), т.е. они не взаимосвязаны как в странах с 35 рабочими часами в неделю и меньше, так и в странах с 40 и более рабочими часами в неделю (рисунок 1).
Таким образом, продолжительность рабочей недели не оказывает значительного влияния на производительность труда. В свою очередь, увеличение производительности зависит от совокупности множества других факторов (качество исполняемой работы, квалификация персонала, психологическое состояние сотрудников и т.д.).
Скаттер-диаграмма взаимосвязи отработанных часов в год и ВВП на один отработанный час
В то время, как многие страны мира эффективными способами пытаются и экспериментируют применение сокращенной рабочей недели, жители Узбекистана трудятся выше нормы. Данная ситуация требует решения вопросов законодательного закрепления гарантий прав граждан на отдых и досуг, в том числе социальные права на эффективное ограничение рабочего дня и оплачиваемый трудовой отпуск. Так, внесение соответствующих поправок в статью 38 Конституции Республики Узбекистан станет основой прав общества к благоприятным условиям труда и восстановлению работоспособности.
А что же будет, если узбекистанцы как и жители европейских стран будут работать 4 дня в неделю?
Какими же могут быть последствия перехода Узбекистана на 4-х дневную рабочую неделю, подобно европейской практике? Рассмотрим данный вопрос с научной точки зрения. Для этого, в первую очередь, проанализируем, как сокращение рабочей недели может повлиять на производительность труда.
Для анализа влияния 4-х дневной рабочей недели на производительность труда в Узбекистане, эксперты ИПМИ рассчитали производительность труда в целом по республике и производительность труда за один отработанный час.
По результатам корреляционного анализа было выявлено, что между производительностью труда и отработанными часами наблюдается взаимосвязь – коэффициент корреляции составил - 0,40. Таким образом, мировая практика перехода на 4-х дневную рабочую неделю в условиях Узбекистана не целесообразна для всех отраслей экономики. По результатам расчетов коэффициент корреляции между отработанными часами и производительностью труда в промышленности составил - 0.45 что подтверждает высокую взаимосвязь. Основной причиной этого, считаем, необеспеченность полной автоматизации производства.
Вставка. Расчет производительности труда
Производительность труда = Отношение объема произведенной продукции (в натуральном или денежном выражении) к среднесписочной численности работников, задействованных при производстве этого объема продукции.
Расчет производительности труда за один отработанный час:
Пр. = ОП / Тчас,
где:
Пр. — производительность труда за один отработанный час;
ОП — объем произведенной продукции;
Тчас — количество затраченного рабочих часов для производства данного объема продукции.
Тем не менее эксперты ИПМИ попытались выявить отрасли, где можно применить 4-х дневную рабочую неделю. Это сферы, нематериального производства, например такие как, IT-сфера, банки, образование, здравоохранение, а также научно-исследовательская сфера. При этом стоит учитывать, что большинство работников в IT-сфере имеют более гибкий график работы, а переход банков на 4-х дневную рабочую неделю может способствовать торможению финансовых операции. По законодательству РУз медицинским работникам и педагогам, работа которых связана с повышенным эмоциональным, умственным, нервным напряжением, продолжительность рабочего времени устанавливается не более 36 часов в неделю (статья 118 ТК). Тем не менее, по результатам корреляционного анализа было выявлено, что между отработанными часами в год и производительностью труда в сфере образования (коэффициент корреляции -0.15), здравоохранения (-0.21), IT-сфера (-0.09), научная деятельность (-0.07) и банковская сфера (-0,06) не наблюдается высокая взаимосвязь, что свидетельствует о возможном сокращении рабочих часов в данных сферах.
Результаты анализа показывают, что продолжительность труда в год является не единственным и не ключевым фактором, влияющим на производительность труда, однако их взаимозависимость подтверждается и не вызывает сомнений. В условиях пандемии вынужденный перевод многими компаниями своих сотрудников на дистанционную работу показал эффективность данного вида занятости и стал предпосылкой применения разных форм занятости во всем мире.
Вышеперечисленные расчеты свидетельствуют, что в плане дальнейшего качественного повышения эффективности производительности труда и совмещения сотрудниками работы и досуга имеются обоснованные предпосылки для сокращения продолжительности рабочей недели. Это можно реализовать несколькими методами:
- переход на четырехдневную рабочую неделю;
- предоставление работникам дополнительного «плавающего» выходного дня;
- сокращение продолжительности рабочего дня.
Переход на более гибкий рабочий график и сокращение рабочей недели способствуют формированию ряда преимуществ, которые, в свою очередь, несомненно отразятся на общей эффективности труда и улучшении социально-экономической среды:
Во-первых, улучшится здоровье работников: освободившийся дополнительный нерабочий день позволяет сотрудникам как следует отдохнуть и зарядиться энергией для работы.
Во-вторых, будет обеспечена эффективная борьба с безработицей за счет увеличения экономической активности населения на рынке труда, в частности женщин.
В-третьих, повысится мотивация работников, их концентрация на оперативном и качественном выполнении важных задач, сократятся потери рабочего времени.
В-четвертых, сокращение рабочего времени благоприятно скажется на сокращении экологической и транспортной нагрузок, снижения потребления топлива и энергии.
В-пятых, дополнительный толчок получит индустрия развлечений и культуры.
В-шестых, улучшится качество жизни населения. Больше возможностей будет для проведения времени в кругу семьи, занятия увлечениями и хобби, на культурное развитие, занятие спортом и самообразование населения.
В целом, изучив зарубежную практику, а также по результатам расчетов эксперты ИПМИ считают возможным применение 4-х дневной рабочей недели в условиях Узбекистана для отдельных видов деятельности.