O‘zbekistonda 2021-yildan lotin yozuviga to‘liq o‘tiladi
O‘zbekiston 2021-yildan lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosini to‘liq joriy etadi. Bu haqda «Telegram»dagi «Davletov.uz» kanali xabar bermoqda.
«Aytishlaricha, O‘zbekiston hukumati «Lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosini joriy etish to‘g‘risida»gi qonun qoidalari istisnosiz va so‘zsiz bajarilishini ta’minlash choralarini ko‘radi.
Ushbu maqsadda Hukumat va Prezident devoni tegishli xizmati o‘rtasida maxsus Harakatlar rejasi tasdiqlangan. Unga ko‘ra, amaldagi qonun hamda hukumat qarori yanada takomillashtiriladi.
Shu bilan birga, tegishli qonunchilik talablari so‘zsiz bajarilishini ta’minlashga qaratilgan huquqiy mexanizmlar ishlab chiqiladi», deyiladi xabarda.
Ma’lum qilinishicha, o‘zbek tilidagi reklama matnlari va lavhalari lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosida yozilishi ta’minlanadi. Respublikada barcha idoralar va muassasalar uchun lotin alifbosi bo‘yicha malaka oshirish kurslari tashkil etiladi. Kirill yozuvidagi o‘zbek va jahon adabiyotining mumtoz namunalari va ilmiy adabiyotlari lotin yozuvida chop etiladi.
Manbaga ko‘ra, 2020-yilning oxiriga qadar bosma va elektron ommaviy axborot vositalarining lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosida faoliyat yuritishi to‘liq ta’minlanadi.
«Xullas, Harakatlar rejasidagi tadbirlardan shu narsa ayon bo‘ladiki, 2021 yildan lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosiga to‘liq o‘tish ta’minlanadi», deyiladi xabarda.

Узбекистан в 2021 году полностью перейдет на латинскую графику
В Узбекистане с 2021 года введят узбекский алфавит, полностью основанный на латинской графике. Об этом заявил канал «Davletov.uz» в «Telegram».
«Говорят, что правительство Узбекистана предпримет меры для обеспечения соблюдения закона «О введении узбекского алфавита, основанного на латинской графике» без исключения.
С этой целью был утвержден специальный план действий между правительством и соответствующим управлением президентского аппарата. Согласно плану, существующий закон и правительственное постановление будут усовершенствованы. В то же время будут разработаны правовые механизмы для обеспечения безусловного исполнения соответствующего законодательства»,- говорится на канале.
Утверждается, что рекламные тексты и объявления будут написаны на узбекском алфавите, основанном на латинской графике. Для всех организаций и учреждений будут организованы курсы для повышения квалификации. Классические и научные образцы узбекской и мировой литературы на кириллице будут опубликованы на латинской графике.
Будет обеспечена деятельность печатных и электронных средств массовой информации на узбекском алфавите, основанном на латинской графике. Это должно быть полностью достигнуто к концу 2020 года.
По мерам отмеченным в Плане действий разъясняется, что полный переход на узбекский алфавит, основанный на латинской графике осуществится в 2021 году»,- говорится в сообщении.