- 336 ta maktabda jismoniy tarbiya darslarini o‘tish va o‘quvchilarni sport bilan shug‘ullantirish uchun sport zallari mavjud emas.
- 629 ta maktab hududining atrofi o‘ralmagan, natijada o‘quvchi-yoshlar xavfsizligi yetarlicha ta’minlanmagan.
- Shuningdek, 474 ta maktabda ta’lim oluvchilar soni maktab sig‘imidan 50 % ga ortiq ekani, buning natijasida o‘quv jarayoni ikki navbatda o‘tkazilayotgani ta’lim jarayoniga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ayniqsa, Samarqand shahrida so‘nggi yillarda ko‘p qavatli uylar ko‘p qurilganiga qaramay, aholi uchun qo‘shimcha maktablar qurilmagan.
- Ko‘pchilik maktablar faoliyatini tegishli darajada yo‘lga qo‘yish uchun oddiy maishiy sharoitlarga yega emas.
- Ayniqsa, chekka tumanlardagi maktablar filiallari bilan bog‘liq ishlar yomon ahvolda. Filial maqomi sababli ular ko‘pincha kapital va joriy ta’mirlash bo‘yicha dasturlardan tushib qolgan.

- В Самаркандской области 18 школ подлежат полной реконструкции, а 349 школ нуждаются в капитальном ремонте.
- В 336 школах отсутствуют спортивные залы для проведения уроков по физической культуре и спортивному развитию учащихся.
- В 629 школах отсутствуют ограждения территорий, в следствии чего обеспечение безопасности учащихся детей находится не на должном уровне.
- Также, в 474 школах количество учащихся на 50%превышает вместимость школ, в следствии чего учебный процесс проводится в две смены, что в свою очередь негативно влияет на образовательный процесс. Особенно в г.Самарканд в последнее время было построено множество многоквартирных домов, для жителей которых не строились дополнительные школы.
- Большинство школ не имеют элементарных бытовых условий для того чтобы вести свою деятельность на должном уровне.
- Особенно плохо обстоят делас филиалами школ в отдаленных районах. Так как у них статус филиала зачастую они выпадали из программ капитального и текущего ремонта.