Maktablar uchun muqobil darsliklar yaratiladi
Hukumat qarori bilan Umumta’lim maktablari uchun muqobil darsliklarni yaratish va ulardan foydalanish to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda Adliya vazirligining «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Nizomga muvofiq, muqobil darsliklarga qo‘yiladigan talablar Xalq ta’limi vazirligi tomonidan ishlab chiqiladi.
Vazirlik keyingi o‘quv yillari uchun tavsiya etiladigan va yaratiladigan darsliklar va o‘quv-metodik qo‘llanmalarning ro‘yxatini hamda ularga qo‘yiladigan talablarni ommaviy axborot vositalari va vazirlikning rasmiy veb-sayti orqali bir yil oldin e’lon qiladi.
Mazkur darsliklar va o‘quv-metodik qo‘llanmalarni tayyorlashda ishtirok etish istagida bo‘lgan ijodiy jamoalar Respublika ta’lim markazi Muvofiqlashtiruvchi kengashining ishchi organiga taklif kiritadi.
Yaratilgan darsliklar va o‘quv-metodik qo‘llanmalar Ishchi organga original maket holatida kiritiladi.
Original maketlar vazirlik huzurida tashkil etiladigan ekspertlar guruhi tomonidan ikki oy muddatda ekspertizadan o‘tkaziladi.
Ishchi organ eng yuqori baholangan original maketlarni tajriba-sinovdan o‘tkazishga rozilik olish uchun Muvofiqlashtiruvchi kengashga 1 haftada kiritadi. Tajriba-sinov o‘tkaziladigan maktablar ro‘yxati Muvofiqlashtiruvchi kengash tomonidan tasdiqlanadi.
Ishchi organ tajriba-sinov va keng jamoatchilik muhokamasi natijalarini bir oyda umumlashtiradi hamda darsliklar va o‘quv-metodik qo‘llanmalarni tasdiqlash uchun Muvofiqlashtiruvchi kengashga taqdim etadi.
95 foizdan yuqori ball olgan muqobil darsliklar maktablar uchun ijara tizimi asosida yaratilgan darsliklar bilan bir qatorda ixtiyoriy foydalanishga tavsiya etiladi.

Для школ будут созданы альтернативные учебники
Постановлением Правительства от 5 апреля 2019 года утверждено Положение о создании и использовании альтернативных учебников для общеобразовательных школ. Об этом сообщается в Телеграм-канале «Правовая информация».
В соответствии с Положением требования, предъявляемые к альтернативным учебникам, будут разработаны Министерством народного образования.
Перечень учебников и методических пособий, создаваемых и рекомендуемых министерством на следующие учебные годы, а также требования к ним будут опубликованы в средствах массовой информации и на официальном сайте министерства за один год вперед.
Творческие коллективы, изъявившие желание принять участие в подготовке настоящих учебников и учебно-методической литературы должны обратиться с предложениями в рабочий орган Координационного совета Республиканского образовательного центра.
Созданные учебники и учебно-методические пособия вносятся в Рабочий орган в виде оригинальных макетов.
Оригинальные макеты проходят экспертизу экспертной группы, созданной при министерстве, в двухмесячный срок.
Самые высоко оцененные оригинальные макеты вносятся рабочим органом для получения разрешения на испытание в Координационный совет в недельный срок. Перечень школ, где будут проводиться испытания, утверждается Координационным советом в недельный срок.
Рабочий орган в месячный срок обобщает итоги испытания и обсуждения широкой общественности его результатов и вносит для утверждения учебников и учебно-методической литературы в Координационный совет.
Альтернативные учебники, набравшие свыше 95%, рекомендуются к использованию в школах на добровольной основе наряду с учебниками, создаваемыми на арендной основе.