Mutlaqo shaffof va aldovlarsiz! Yangi tartibdagi test sinovlariga bag‘ishlangan videorolik
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 16-noyabrda «Respublika oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga kirish test sinovlarini o‘tkazish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida»gi qarori qabul qilingan edi.
Mazkur qaror natijasida jamoatchilik, abituriyentlar va ularning ota-onalari diqqatiga test sinoviga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazish bo‘yicha quyidagi yangilik hamda o‘zgarishlar kiritilgan edi:
— test sinovlari 1-avgustdan 15-avgustga qadar o‘tkaziladi.
— kirish test sinovlari natijalari test sinovi o‘tkazilgan kunning ertasiga Davlat test markazining rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi.
— test sinovlari Toshkent shahrida «O‘zekspomarkaz» milliy ko‘rgazmalar majmuasi pavilonlarida, unga yondosh qo‘shimcha yig‘ma pavilonlarda, katta sig‘imdagi binolarda, viloyatlarda Olimpiya zaxiralari kollejlari yoki boshqa tashkilotlarga tegishli sig‘imi katta binolarda o‘tkaziladi.
Davlat test markazi yangi tartibda o‘tkaziladigan test sinovlariga bag‘ishlangan videorolikni taqdim etdi. Videoga ko‘ra, test sinovlari mutlaqo shaffoflik va ochiqlik tarzida o‘tkaziladi. Birovning o‘rniga boshqasi kirishi yoki boshqa aldovlar umuman ish bermaydi. Buni quyida o‘zingiz ko‘rishingiz mumkin.

Совершенно справедливо и прозрачно! Видеоролик посвященный проведению вступительных тестовых экзаменов в новом порядке
Кадр: «YouTube»
16 октября 2017 года Президентом Узбекистана было принято постановление «О совершенствовании порядка проведения вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений республики».
В результате этого решения, во вниманию общественности, абитурентов и их родителей были внесены следующие изменения по поводу подготовки и проведения тестовых испытаний:
- тесты будут проходить с 1 августа по 15 августа.
- результаты экзаменов можно будет узнать на следующий день после их сдачи на официальном сайте Государственного центра тестирования.
- в Ташкенте вступительные тестовые экзамены будут проводиться в стационарных и дополнительных мобильных павильонах Национального выставочного комплекса «Узэкспомарказ», колледжах олимпийского резерва, или в зданиях других учреждений с большой вместимостью в областных центрах.
- для обеспечения прозрачности и открытости экзаменационного процесса будет работать онлайн-трансляция. Для этого все павильоны для проведения экзаменов будут оборудованы камерами видео-наблюдения.
Государственный испытательный центр представил новый видеоролик о тестировании. Согласно видеоролику, тесты будут проводиться в форме абсолютной прозрачности и открытости.