Yangi o‘quv yilida 1200 ta maktabda qog‘oz kundalik va jurnallar bekor qilinadi
Bu yil yangi o‘quv yilidan boshlab Respublikamizning 1200 ta maktabida qog‘oz kundaliklar va jurnallar bekor qilinadi. Bu bir tomondan o‘qituvchilarni qog‘oz jurnallarni to‘ldirish va hisobotlarni qo‘lda yozishga ketadigan vaqtlarini tejash bilan birga ota-onalar va maktab orasida elektron hamkorlikni yanada yuqori darajaga ko‘tarishga xizmat qiladi, deya xabar berdi XTV matbuot xizmati.
Elektron kundalik onlayn tartibda maktabdagi barcha voqealar va o‘quvchilarning baholaridan xabardor bo‘lish, sinf rahbarlari va boshqa o‘qituvchilar bilan aloqani saqlash hamda bolaga ta’lim jarayonidagi qiyinchiliklarni yengib o‘tishiga o‘z vaqtida yordam berish imkonini yaratadi.
Kundalik.com TAS-IX zonasida joylashgan bo‘lib, platforma bilan ishlaganda barcha operatorlar, jumladan, mobil operatorlar tomonidan internet-trafik sarflanmaydi.
Foydalanuvchilar haqidagi hamma ma’lumotlar «O‘zbektelekom» serverlarida saqlanadi. Bu ta’lim jarayonining barcha ishtirokchilari haqidagi shaxsiy ma’lumotlar ishonchli himoya ostida ekanini bildiradi.
Ushbu tizimga to‘liq o‘tish orqali ota-onalar sinf rahbari bilan Telegram va boshqa messenjerlar orqali bog‘lanishiga hojat qolmaydi, natijada unga ketayotgan trafik ham iqtisod qilinadi va Telegram orqali shaxsiy ma’lumotlar tarqalib ketishining oldi olinadi.
Tadqiqotlarga ko‘ra, ota-ona nazoratini his qiladigan bolalarning o‘qishga qiziqishi yuqori bo‘ladi, ular darslarda faolroq qatnashadi hamda o‘z iste’dodlari va salohiyatini ko‘proq namoyish etadi.
Ta’kidlanishicha, oxirgi 2 yilda o‘qituvchilar uchun majburiy bo‘lgan 7 ta hujjat o‘rniga, faqat shu 1 dona elektron jurnal tizimi bilan ishlash bo‘yicha imkoniyat yaratildi. Qog‘ozdan butunlay voz kechib, elektron jurnalga o‘tilishi o‘qituvchining ham ishini yengillashtiradi va vaqtini tejash imkonini beradi. Tejalgan vaqtni o‘qituvchi o‘quvchilar bilan ijodiy ishga yoki o‘zining kasb mahoratini oshirishga sarflashi mumkin.
Xalq ta’limi vazirligi 2020-2021-o‘quv yili boshlanishidan oldin Toshkentdagi barcha hamda viloyatlardagi mingga yaqin maktab o‘quvchilarning ota-onalariga qog‘oz kundalik xarid qilish o‘rniga uning elektron muqobili Kundalik.com’ga obuna bo‘lish zarurligini ma’lum qiladi. Elektron Kundalik joriy etilayotgan Respublikaning qolgan hududlaridagi maktablardagi ota-onalarga maktab ma’muriyati tomonidan bu haqda e’lon qilinadi.
Kundalik.com’ga obuna bo‘lish bahosi qog‘oz kundalikning o‘rtacha bahosiga teng (bir yilga 10 ming so‘m). Dastlabki oy davomida ota-onalar tizimdan sinov tariqasida foydalanish imkoniyati mavjud.

В новом учебном году в 1200 школах отменят бумажные дневники и журналы
С начала этого учебного года бумажные дневники и журналы будут отменены в 1200 школах страны. С одной стороны, это сэкономит время учителей, которые они тратят на заполнение бумажных журналов и написание отчетов от руки, а также улучшит электронное взаимодействие между родителями и школой, сообщает пресс-служба МНО.
«Электронный дневник позволит в режиме онлайн быть в курсе всех событий в школе и оценок вашего ребенка, поддерживать связь с классными руководителями и другими учителями и помогать ребенку своевременно преодолевать трудности в процессе обучения.
Kundalik.com находится в зоне TAS-IX, и интернет-трафик, в том числе через все мобильные операторы, при работе c платформой не расходуется. Вся информация о пользователях хранится на серверах «Узбектелеком». Это означает, что персональные данные всех участников образовательного процесса находятся под надежной защитой.
За последние 2 года вместо 7 обязательных документов для учителей создано условие для работы только с одним электронным журналом. Полный отказ от бумаги и переход на электронные журналы упростят работу учителя и сэкономят его время. Сэкономленное время учитель может потратить на творческую работу с учениками или на повышение своих профессиональных навыков.
Перед началом 2020-2021 учебного года Министерство народного образования сообщает родителям школьников в Ташкенте и около тысячи школам во всех регионах страны, что вместо покупки бумажного дневника им следует подписаться на ее электронный аналог Kundalik.com. Введение электронного дневника в остальной части страны будет дополнительно объявлено школьной администрацией школ.
Стоимость подписки на Kundalik.com равна средней цене бумажного дневника (10 тысяч сумов в год). В течение первого месяца родители могут пользоваться системой в тестовом режиме.