Respublika maxsus komissiyasi qaroriga asosan, 2022-yil 7 fevraldan boshlab barcha ta’lim tashkilotlarida o‘quv jarayoni an’anaviy shaklga o‘tkazilishi e’lon qilingan edi.
Mazkur xabar ijtimoiy tarmoqlarda turli xil talqin qilinib, keng jamoatchilik, ayniqsa talaba-yoshlar va ularning ota-onalari orasida ayrim tushunmovchiliklarni keltirib chiqarmoqda.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi mazkur holat yuzasidan ayrim ma’lumotlarni e’lon qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, talabalarga qulaylik yaratish, doimiy turar joylaridan ta’lim muassasalariga xavfsiz, tirbandliklarsiz yetib kelishlari, joylarda avia va temir yo‘l chiptalarini almashtirish, talabalar-turar joylari, ijara asosida yashaydigan talabalarning ortiqcha qiyinchiliklarsiz joylashishlarini ta’minlash maqsadida oliy ta’lim muassasalarida o‘quv jarayonlari 7 fevraldan 24 fevralga qadar bosqichma-bosqich ana’naviy shaklga o‘tkaziladi. Shu davrda dars mashg‘ulotlari bir vaqtning o‘zida ham masofaviy ham an’anaviy shaklda olib boriladi.
Bu jarayon har bir oliy ta’lim muassasasining ichki imkoniyatlari, o‘quv jarayonining hozirgi holati, mavjud shart-sharoitlarini inobatga olgan holda alohida reja-grafik asosida amalga oshiriladi. Bu haqdagi ma’lumotlar har bir ta’lim maskanining rasmiy veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlari orqali berib boriladi.

Возвращение к традиционному обучению в вузах будет поэтапным
Ранее мы сообщали, что с 7 февраля учебный процесс во всех образовательных учреждениях страны будет полностью переведен на традиционный формат.
В Министерстве высшего и среднего специального образования пояснили, что с 7 февраля учебный процесс будет постепенно переводиться на традиционный формат.
«Для создания удобств студентам, обеспечения безопасного и свободного приезда в вузы, а также предоставления возможности обмена авиа- и ж/д билетов перевод на традиционную форму обучения будет проводиться поэтапно — с 7 по 24 февраля. В этот период занятия будут проводиться как онлайн, так и оффлайн», - говорится в сообщении.
Данный процесс будет осуществляться на основании отдельного графика с учетом внутренних возможностей каждого вуза, текущего состояния образовательного процесса и существующих условий.
«С 24 февраля учебный процесс в общеобразовательных учреждениях будет вестись полностью в традиционной формате», - отметили в Министерстве.