O‘qituvchilarga 50 foizgacha soliq imtiyozi berilishi mumkin
Unga ko‘ra, 2023-yildan boshlab umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari bitiruvchilari uchun yakuniy davlat attestatsiyasi Davlat test markazi tomonidan imtihonlar shaklida o‘tkazish rejalashtirilgan.
Shuningdek, Xalq ta’limi tizimidagi xodim va pedagoglar, akademik litsey pedagog va o‘quv-yordamchi xodimlari uchun bir qator soliq va boshqa imtiyozlar berilishi belgilanmoqda.
Xususan, bunda:
- Umumta’lim maktablari rahbariyati va pedagoglari uchun shahar yo‘lovchi transportidan foydalanishida 50 foiz chegirmali «O‘qituvchi» transport kartasi beriladi;
- Xalq ta’limi vazirligi tomonidan taqdim etiladigan ro‘yxat asosida tizimda faoliyat yuritayotgan pedagog va xodimlarga uy-joy sotib olish uchun 3 yillik imtiyozli davr hamda yillik qayta moliyalashtirish stavkasidan yuqori bo‘lmagan foiz stavkasi bilan 20 yil muddatga ipoteka kreditlari ajratiladi;
- xalq ta’limi tizimidagi xodimlarga har yili umumiy xodimlar soniga nisbatan bir foizdan kam bo‘lmagan miqdorda foizsiz muddatli to‘lov asosida avtotransport vositalarini sotib olish imkoniyati yaratiladi;
- pedagog va boshqa xodimlarga yer va mol-mulk solig‘i hamda kommunal xizmatlarga haq to‘lash bo‘yicha 50 foiz miqdorida imtiyoz taqdim qilinadi.

Учителям школ могут предоставить 50-процентную скидку на ряд налогов и платежей
нормативно-правовых актов размещен проект Указа Президента «Об утверждении Национальной программы развития системы народного образования на 2022-2026 годы».
Согласно документу, предусмотрен ряд налоговых и других льгот для работников и педагогов системы народного образования, учителей и ассистентов учителей академических лицеев.
- для руководства и учителей общеобразовательных школ будут выданы транспортные карты «Учитель» со скидкой 50 процентов на пользование городским пассажирским транспортом;
- педагогам и сотрудникам, работающим в системе, будут выделены ипотечные кредиты для покупки жилья сроком на 20 лет с 3-летним льготным периодом и процентной ставкой, не превышающей годовую ставку рефинансирования, на основании перечня, предоставленного Министерством народного образования.
- работникам системы народного образования ежегодно будет предоставлена возможность приобретать транспортные средства на основе беспроцентной рассрочки в размере не менее одного процента от общей численности работников;
- педагоги и другие сотрудники получат 50-процентную скидку на земельный и имущественный налоги, а также коммунальные услуги.