«So‘nggi qo‘ng‘iroq»da bitiruv kechalari va boshqa tadbirlar taqiqlandi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi «So‘nggi qo‘ng‘iroq» tadbirlarini o‘tkazishga doir zarur tavsiyalarni e’lon qildi.
Unga ko‘ra, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida «So‘nggi qo‘ng‘iroq» tadbirlari:
- joriy yilning 25 may kuni soat 8:00 dan 9:00 ga qadar tashkil etiladi;
- maktab o‘quvchilari sonidan kelib chiqqan holda faqatgina 1-, 4-, 9-, 11-sinf o‘quvchilari jalb etiladi;
- mahalla faollari, ota-onalar va huquqni muhofaza qilish idoralari vakillari bilan hamkorlikda yong‘in va texnika xavfsizligi qoidalariga amal qilingan holda tashkil etiladi;
- faxriy o‘qituvchilar, ota-onalar, mahalla faollari, o‘rnak bo‘ladigan maktabning sobiq bitiruvchilari taklif etiladi;
- yil davomida namunali xulq va a’lo baholarga o‘qib, eng yuqori reyting ko‘rsatkichlariga erishgan iqtidorli bitiruvchilar rag‘batlantiriladi;
- maktab hayotida faol ishtirok etayotgan, odob-axloqi, intiluvchanligi bilan tengdoshlariga o‘rnak bo‘layotgan o‘quvchilarning ota-onalariga «Eng faol ota», «Jonkuyar ona», «Mas’uliyatli ota-ona», «A’lochi o‘quvchi otasi», «Bilimli qiz onasi» nominatsiyalari bo‘yicha tashakkurnomalar beriladi.
2023-2024-o‘quv yilini yakunlash va «So‘nggi qo‘ng‘iroq» tadbirlarini o‘tkazish davomida quyidagilar taqiqlanadi:
- turli restoran va kafelar, xonadonlarda «Bitiruv oqshomlari»ni o‘tkazish, bosqichli nazorat imtihonlari va yakuniy davlat attestasiyalarini o‘tkazishda, ta’lim muassasalarini yangi o‘quv yiliga tayyorlash borasida o‘quvchi va bitiruvchilar hamda ularning ota-onalaridan turli xil pul mablag‘larini yig‘ish;
- bitiruv tadbirlarida o‘quvchilardan qimmatbaho sovg‘alar uchun pul yig‘ish, bitiruv kechalariga atab qimmat kiyimlar olish, yengil avtomashinalarda sayr tashkil etish.
- o‘quvchilarning guruh-guruh bo‘lib xiyobonlar, istirohat bog‘lari, cho‘milish havzalariga borishi.

Выпускникам школ запретили проводить «Выпускные вечера»
Министерство дошкольного и школьного образования разработало рекомендации по завершению 2023-2024 учебного года в общеобразовательных учреждениях и проведению мероприятий, посвященных последнему звонку.
Согласно рекомендациям, последний звонок будет организован 25 мая с 08:00 до 09:00. При этом участвовать в этом мероприятии разрешено только ученикам 1, 4, 9 и 11-х классов.
Последний звонок рекомендуется провести совместно с активистами района, родителями и представителями правоохранительных органов с соблюдением правил пожарной и технической безопасности, пригласив на мероприятие учителей, ушедших на пенсию, бывших выпускников.
Родителям учащихся, активно участвующим в жизни школы, предлагается вручить благодарственные письма по номинациям «Самый активный отец», «Энергичная мать», «Ответственный родитель», «Отец отличника» и «Мать умной девочки».
Согласно заявлению ведомства, запрещается:
- проведение «Выпускных вечеров» в различных ресторанах и кафе, квартирах, во время этапных контрольных экзаменов и итоговой государственной аттестации, сбор средств от школьников и выпускников и их родителей в рамках подготовки учебных заведений к новому учебному году;
- сбор денег на дорогие подарки от школьников на выпускные мероприятия, приобретение дорогой одежды для выпускных вечеров, организация прогулок на легковых автомобилях;