Uzoq hududlardagi abituriyentlar uchun maxsus avtobuslar tashkil etilishi mumkin
Ma’lumki bu yil test imtihonlari 2-sentyabrdan stadionlarda boshlanishi kutilmoqda. AOKA shtabiga aholidan mavzu bo‘yicha tushayotgan savollarga Davlat test markazi axborot xizmati rahbari Orziqul Boboyev javob berib o‘tdi.
Kirish imtihonlari barvaqt bo‘lsa, kamiga biz viloyat markaziga uzoqdan boramiz. Abituriyentlarni olib borib-olib kelish uchun avtobuslar yo‘lga qo‘yilsa bo‘lmaydimi? Taksilar ham qimmatlaydi o‘sha kuni...
Tegishli vazirlik va tashkilotlar tomonidan test sinovi o‘tkaziladigan ob’yektlardan uzoqda joylashgan tumanlardan abituriyentlarni olib kelish va joyiga yetkazish bo‘yicha jamoatchilik transporti qatnovlarini yo‘lga qo‘yish ustida ish olib borilmoqda.
Karantin hududida saqlanayotgan abituriyentalar qanday imtihon topshiradi?
Test sinovlari faqat belgilangan ochiq maydonlarda o‘tkaziladi. Agar abituriyent karantinda bo‘lsa, test sinovlarida ishtirok eta olmaydi.
Bu yil 2020-2021 oliy o‘quv yurtiga kirishda kasb-hunar kollej va litsey kitoblaridan testlar bo‘ladimi? Bu yil kollej darsliklaridan savol tushmaydi degan gaplar yuribdi?
Test topshiriqlari Davlat test markazining rasmiy veb-saytida e’lon qilingan tavsiya etilgan darsliklar ro‘yxatida mavjud kitoblardan tuziladi. Bunda har bir fan bo‘yicha darsliklar turlicha. Test topshiriqlari qaysi darsliklardan tuzilishini rasmiy saytimizdan ko‘rishingiz mumkin.
Qayd etish kerakki, hukumat ko‘rsatmasiga muvofiq 2017-yildan o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi va 11 sinf darsliklari negizida umumiy o‘quv dasturi shakllantirilgan. Hozir unda boshqa kitob, unisida boshqa darslik, deb bo‘lmaydi. Soddalashtirish maqsadida ularning barchasi umumiy dastur asosida tuzilgan
Imtihonlar 2-sentyabrdan boshlanishi va 14 kun davom etishi aytildi. Kasbim hamshira va men 1-sentyabr kuni karantinda ishlash uchun shifoxonaga kiraman, 14 kun o‘sha joyda bo‘laman. Imtihonda qatnasha olmaymanku, bunda qanaqa chora ko‘rish mumkin?
Agar abituriyent karantin zonada ishlayotgan bo‘lsa, test sinovlarida ishitirok eta olmaydi. U agar kasallanmagan bo‘lsa, yo ishni, yo test topshirishni tanlashi kerak bo‘ladi.

Для перевозки абитуриентов, прибывающих в экзамены издалека, могут выделить автобусы
Пресс-секретарь Государственного центра тестирования Орзикул Бобоев ответил на вопросы, связанные с 2020/2021 учебным годом, поступающие в штаб АИМК:
- Если вступительные экзамены состоятся ранним утром, нам будет неудобно ездить в областной центр издалека. Нельзя ли выделить автобусы для перевозки абитуриентов в стадионы и обратно? Такси в этот день тоже подорожает...
Соответствующими министерствами и организациями проводятся работы по организации общественного транспорта для перевозки абитуриентов, прибывающих в объекты проведения испытаний из дальных районов.
- Как могут сдать экзамены абитуриенты, находящиеся в карантинной зоне?
Испытания проводятся только на специально отведенных открытых площадках. Если абитуриент находится на карантине, он не сможет сдать тест.
- Будут ли во вступительных экзаменах в 2020/2021 учебном году тесты из учебников профессиональных колледжей и лицеев? Говорят, что в этом году не будет вопросов по учебникам колледжей?
Тестовые задания будут составлены из учебников, имеющихся в списке рекомендуемых учебников, опубликованном на официальном сайте Государственного центра тестирования. При этом учебники по каждому предмету разные. На нашем официальном сайте вы можете посмотреть, по каким учебникам составляются тестовые задания.
Следует отметить, что в соответствии с поручением правительства с 2017 года на основе учебников среднего специального, профессионального образования и 11 классов сформирована общеобразовательная программа. Для упрощения все тестовые задания основаны на общей программе.
- Экзамены начнутся 2 сентября и продлятся 14 дней. Я по профессии медсестра и 1 сентября устраиваюсь на работу в больницу на карантине, и буду находиться там 14 дней. Я не смогу сдать экзамен, что мне делать?
Если абитуриент работает в карантинной зоне, он не сможет участвовать в тестовых испытаниях. Если он не инфицирован, ему придется выбирать между работой или экзаменом.