Xalq ta’limi vazirligi Koreya Ta’lim vazirligi bilan hamkorlik qiladi
Moliya va Xalq ta’limi vazirliklarining idoralararo delegatsiyasi joriy yilning 30-iyulidan 6-avgustiga qadar ishchi tashrif bilan Koreya Respublikasida bo‘lib qaytdi. Delegatsiya tarkibiga kirgan vazirlik va idoralar bo‘linma boshliqlariga Xalq ta’limi vaziri o‘rinbosari Otabek Nazirov boshchilik qildi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar bermoqda.
Safardan ko‘zlangan maqsad ta’lim tizimini boshqarish va moliyalashtirish bo‘yicha dunyoda eng rivojlangan va muvaffaqiyatli davlatlardan biri bo‘lgan Koreya Respublikasining tajribasini o‘rganish edi.
Koreya urushi tugagandan so‘ng mamlakat ta’lim tizimini isloh qilish va rivojlantirish davlatning ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilangan bo‘lib, aynan shu qaror zamonaviy Koreyaning iqtisodiy muvaffaqiyatida muhim rol o‘ynagan.
Ta’lim tizimini moliyalashtirilish bo‘yicha davlatning alohida Qonuni mavjud bo‘lib, u budjet mablag‘larini ajratish parametrlarini tartibga soladi. Shuningdek, ta’lim tizimini asosan maktab, maktabgacha va kam miqdorda oliy ta’limni (universitetlarning 90 foizi xususiy) moliyalashtirishga qaratilgan alohida soliq turi mavjud.
Koreyada o‘qituvchi kasbining mavqei mansabdor shaxs maqomiga tenglashtirilgan. Qolaversa, o‘qituvchilar barqaror, yaxshi va muntazam ravishda oshib boruvchi oylik maoshidan tashqari davlat mansabdor shaxslari bilan teng huquqli ko‘plab imtiyozlarga ega. Faqatgina ta’lim bo‘yicha hududiy qo‘mita o‘qituvchini ishga olish vakolatiga ega. Maktab direktori o‘qituvchini ishdan bo‘shatish yoki uning huquqlarini poymol etishga qaratilgan boshqa ta’sir o‘tkazish vakolatiga ega emas.
Ta’lim boshqaruv tizimi markazlashmagan va demokratlashtirilgan bo‘lib, Koreya Ta’lim vazirligi o‘z vakolatlarining ko‘pgina qismini xususan, budjetni rejalashtirish va ta’lim boshqaruvi kabi yo‘nalishlarda qaror qabul qilish vakolatlarini ta’lim bo‘yicha hududiy qo‘mitaga topshirilgan.
Ta’kidlab o‘tish lozimki, demografik tarkibiy jihatdan davlatlarimizning o‘rtasida o‘xshash jihatlar ko‘p.
Tashrifning ilk kuni delegatsiyani Koreya Respublikasi ta’lim vaziri o‘rinbosari janob Kim Jung Chul qabul qildi. Uchrashuv davomida janob Yung Chul Koreya Respublikasidagi ta’lim tizimining rivojlanish tarixi, 1940-yillardan boshlab Koreya ta’lim sohasi va umuman iqtisodiy rivojlanishda dunyodagi yetakchi davlatlardan biriga aylanguniga qadar bo‘lgan davr bilan tanishtirdi. Bundan tashqari uchrashuvda maktab ta’lim tizimi mutaxassislari bilan o‘qituvchi va direktorlarni tanlash metodologiyasi, yangi maktablar qurilishi va moddiy-texnik ta’minotiga oid masalalar muhokama qilindi.
Birinchi kun yakunlariga ko‘ra, maktab ta’limi sohasida ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha kelishuvga erishildi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligining xodimlariga masofadan turib Koreya Respublikasi ta’lim vazirligi tomonidan ekspert ko‘magini ko‘rsatish va maslahatlar berib borishga kelishildi.
Ikkinchi kun delegatsiya Tegu shahar hududiy qo‘mitasining Ta’lim boshqarmasi boshlig‘i Kang Yon Xe xonim bilan uchrashdi. Delegatsiyani Janubiy Koreyada ilg‘or sanalgan ta’lim qo‘mitasining faoliyati bilan tanishtirishdi. Muhokamalar jarayonida hududiy qo‘mita amalda ta’lim tizimini to‘laqonli nazorat qilishi, ya’ni ta’lim sifati, o‘quv dasturi metodikasi, o‘qituvchilarni maktablarga taqsimlash, maktablarga budjet ajratishni qo‘mita nazorat qilishi ta’kidlab o‘tildi. Shuningdek, hududning iqtisodiy va demografik prognoziga ko‘ra, yangi maktablar ochish qarori ham qo‘mita vakolatiga kiradi.
Kun natijalariga ko‘ra, yaqin munosabatlar o‘rnatish, ta’lim tizimini hududiy darajada boshqarish sohasida tajriba va bilimlarni almashinish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, boshlang‘ich maktablar o‘rtasida ibratli maqomga ega Tegu shahridagi «Dongshin» maktabiga tashrif uyushtirildi. Har bir bola ro‘yxatga olingan mikrohududi bo‘yicha maktabga qabul qilinishi haqida aytib o‘tildi.
Uchinchi kuni delegatsiya Ta’lim sohasidagi tadqiqot va axborot texnologiyalari xizmati KERIS (Korea Education and Research Information Service)ning direktor o‘rinbosarlari janob Sanghun Jang va janob Cho Suk-Yunlar bilan uchrashuv o‘tkazilib, ular vakillarimizni kelajak ta’limi sohasidagi so‘ngi ishlanmalari bilan tanishtirdi. Shuningdek, yangi texnologik sinflar taqdimoti, maktabgacha ta’lim uchun mo‘ljallangan interaktiv elektron darslik va robotlardan foydalanish usullari namoyish etildi.
«NEIS» (National Education Information System) va «EDUFINE» (Education Finance System) dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchilari delegatsiya a’zolari bilan seminar o‘tkazib, unda mazkur dasturlar bilan ishlash, ularning maktab, qo‘mita, vazirlik darajasida ta’lim tizimini boshqarishning umumiy jarayoniga ta’siri bo‘yicha masalalar batafsil muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun, NEIS tizimi ota-onalarga farzandi va o‘qituvchilar faoliyati haqida ko‘proq ma’lumot olish, shuningdek, o‘qituvchilarga hisobot yuritish imkonini beradi. EDUFINE tizimi moliyaviy oqimlar shaffofligini ta’minlaydi. EDUFINE ma’lumotlar bazasi davlatdagi barcha maktablar ma’lumotini o‘z ichiga oladi va hisob palatasi hamda soliq organlari bilan integrallashgan hisoblanadi.
Kun natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi tizimida bu kabi IT infratuzilmani rivojlantirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi huzuridagi Multimedia markazi va KERIS instituti o‘rtasida yaqin hamkorlikni qayta tiklash va tajriba almashish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
To‘rtinchi kuni delegatsiya 1972-yilda tashkil etilgan, Koreya Respublikasi Bosh vaziri huzuridagi Ta’limni rivojlantirish instituti KEDI (Korea Educational Development Institute) prezidenti Ban Ki Xin bilan uchrashib, institut faoliyati bilan tanishdi. Institut faoliyatining asosiy yo‘nalishlari – xodimlarni (o‘qituvchilarni) strategik o‘qitish, ta’lim tizimini boshqarish bo‘yicha tavsiyalar, ta’lim tadbirlari va siyosatini ishlab chiqish, ta’lim sohasidagi tadqiqot loyihalari bo‘yicha xalqaro hamkorlikni amalga oshirishdan iborat.
Uchrashuv so‘ngida KEDI prezidenti O‘zbekistonda shu kabi markazni tashkil etishda hamkorlik qilishga tayyor ekanini bildirdi.
Tashrifning beshinchi kunida SETI (Seoul Education Training Institute) Seul o‘qituvchilar malakasini oshirish instituti ijrochi direktori janob Jong Yong Mun bilan uchrashib, vakillarimiz nafaqat o‘qituvchilar uchun, balki qo‘mita va maktab ma’muriyati, xodimlari va direktorlari uchun ham qayta tayyorlash kurslarini o‘tishni ta’minlaydigan institut faoliyati bilan tanishtirildi.
Uchrashuv yakunida SETI instituti rahbariyati O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligiga o‘qituvchilar malakasini oshirish uchun dasturlar tayyorlashda yordam ko‘rsatish va hamkorlik qilish istagini bildirdi.
Delegatsiya tashrifining so‘nggi, oltinchi kunida «Eksimbank Korea» loyihasi rahbarlari va KEFA savdo kompaniyasining maslahatchilari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Rasmiy uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi vakillari ishtirok etib, unda O‘zbekiston Respublikasidagi barcha maktablarning kompyuter sinflarini uskuna va jihozlar bilan ta’minlash bo‘yicha «Maktab ta’limi tizimida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yanada rivojlantirish» loyihasini amalga oshirish jarayoni muhokama qilindi.
Delegatsiyaning Koreya Respublikasiga tashrifi yakuni bo‘yicha tomonlar maktab ta’limini hududiy boshqarish sohasini o‘rganish bo‘yicha yaqin hamkorlik qilish va tajriba almashish, shuningdek kelgusida o‘qituvchilar malakasini oshirish faoliyatini o‘rganish bo‘yicha kelishuvga erishishdi.

МНО налаживает сотрудничество с Министерством образования Республики Корея
С 30 июля по 6 августа текущего года межведомственная делегация Министерства финансов и Министерства народного образования посетила Республику Корея с рабочим визитом. В состав делегации вошли руководители подразделений министерств, во главе с заместителем министра народного образования Атабеком Назировым.
Целью поездки являлось изучение опыта системы управления и финансирования системы образования Республики Корея, которая является одной из самых развитых и успешных в мире. Экономический успех современной Кореи во многом обязан тому, что после окончания Корейской войны, страна определила реформу и развитие системы образования одним из своих основных государственных приоритетов.
С точки зрения финансирования системы образования, в стране существует закон, который определяет параметры выделения бюджетных средств. Также имеется отдельный налог, направленный на финансирование системы образования, в основном на школьное и дошкольное, и в меньшей степени на высшее (90% всех вузов частные).
Важно отметить, что профессия учителя в Корее приравнена к статусу чиновника. Помимо стабильной, хорошей и постоянно повышающейся из года в год заработной платы, учителя получают множество преференций наравне с государственными чиновниками. Исключительным правом найма учителя обладают региональные комитеты по образованию. Директора школ не могут увольнять учителей с работы или оказывать другие воздействия, направленные на ущемление их прав.
Система управления образования децентрализованная и демократизированная, т.е. Министерство образования Кореи делегирует большую часть своей власти в принятии решений, таких как планирование бюджета и администрирование системой своим региональным комитетам по образованию.
Интересно отметить, что с точки зрения демографической составляющей имеются много схожестей между нашими странами.
В день прибытия, делегацию принял заместитель министра образования Республики Корея, Мистер Ким Юнг Чуль. В ходе встречи, Мистер Ким Юнг Чуль провел вводную дискуссию об истории развития системы образования в Республике Корея, начиная с конца 1940-х годов по сегодняшний день, когда Корея является одним из мировых лидеров в области образования и развитости экономики в целом. Далее на семинаре со специалистами системы школьного образования, обсуждались вопросы, касательные методологии отбора учителей и директоров, строительства новых школ и материально-технического обеспечения.
По итогам первого дня, была достигнута договоренность по дальнейшему укреплению двухстороннего сотрудничества в области школьного образования. В частности, оказание экспертной поддержки со стороны Министерства образования Республики Корея и консультирование сотрудников Министерства народного образования Республики Узбекистан на удаленной основе.
Во второй день, делегация встретилась с губернатором образования регионального комитета города Тэгу, Миссис Канг Ен Хи. Делегацию ознакомили с деятельностью комитета по образованию, являющимся лидирующим в Республике Корея. В ходе обсуждений, было рассказано что региональными комитетам на местах дается практически полноценный контроль системой образования т.е. комитет контролирует качество образования, методику учебного плана, распределение учителей в школах, выделение бюджета школам. Решение на открытие новых школ, также закреплено за комитетом, при этом учитывается экономический и демографический прогноз региона.
По итогам дня, была достигнута договоренность о поддержании тесных отношений, обмене опытом и знаниями в области управления системой образования на региональном уровне.
Также, был организован визит в начальную школу «Донгшин» города Тэгу, являющейся лучшей среди начальных школ с образцовым статусом. В школе было рассказано, что каждый ребенок принимается в школу по микроучастку, где он зарегистрирован.
В третий день состоялась встреча с заместителями директора службы исследований и информационных технологий в сфере образования KERIS (Korea Education and Research Information Service), Мистер Сангхьюн Джанг и Мистер Чо Сук-Юн, которые ознакомили делегацию с новейшими разработками в области образования будущего. А также, была проведена презентация новых технологичных классов, использование электронных интерактивных учебников и роботов для дошкольного образования.
Разработчики программных обеспечений «NEIS» (National Education Information System) и «EDUFINE» (Education Finance System), провели семинар с участниками делегации, на котором обсуждались детальные вопросы, по работе данных программ и влиянию их на общий процесс управления системой образования на уровне школы, комитета и министерства.
К сведению, система NEIS позволяет родителям получать больше информации о ребенке и о работе учителя, а также учителям вести отчетность. Система EDUFINE обеспечивает прозрачность финансовых потоков. База данных EDUFINE включает в себя информацию со всех школ страны и интегрирована с системами налоговых органов и счетной палаты.
По итогам дня, была достигнута договоренность о рассмотрении возможности разработки подобной ИТ-инфраструктуры для системы народного образования Республики Узбекистан, а также возобновление тесного сотрудничества и обмена опытом между Центром мультимедиа при МНО Республики Узбекистан и институтом KERIS.
В ходе встречи с президентом института развития образования KEDI (Korean Educational Development Institute), Мистером Бан Санг-Джин на четвертый день, делегация была ознакомлена с деятельностью института, который был основан в 1972 году и руководствуется под пристальным вниманием Премьер-министра Республики Корея. Основным направлением деятельности института, является исследования в области стратегической подготовки кадров (учителей), разработки мер и политики образования, рекомендации по административному управлению системой образования, осуществления международного сотрудничества в совместных исследовательских проектах в области образования.
Фото: Пресс-служба Министерства народного образования
По итогам встречи, президент KEDI выразил готовность к сотрудничеству в организации аналогичного центра в Узбекистане.
В ходе встречи с исполнительным директором Сеульского института повышения квалификации учителей SETI (Seoul Education Training Institute), Мистером Джонг Йонг Муном на пятый день, делегация была ознакомлена с деятельностью института, обеспечивающее прохождение курсов повышения квалификации не только учителей, но и административных работников комитетов и школ, а также директоров.
Руководством института SETI было изъявлено большое желание сотрудничества и оказание помощи МНО в подготовке программ для повышения квалификации учителей.
Встреча с руководителями проекта «Эксимбанк Корея» и консультантами торговой компании KEFA состоялась в заключительном шестом дне пребывании делегации. На официальной встрече, также присутствовали представители Министерства народного образования и Министерства Финансов Республики Узбекистан, на которой обсуждался ход реализации финансирования проекта «Дальнейшее развитие информационно-коммуникационных технологий в школьном образовании» по обеспечению оснащения оборудованием в компьютерных классах школ Республики Узбекистан.
По итогам пребывания делегации в Республику Корея, стороны достигли договоренности о тесном сотрудничестве и обмене опыта в сфере изучение системы  регионального управления школьного образования, а также дальнейшего изучения  деятельности повышения квалификации учителей.