28 yoshli Olimjon To‘ychiyev vazir o‘rinbosari bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 12-noyabrdagi PQ-4517-sonli qarori bilan Olimjon Alijonovich To‘ychiyev Innovatsion rivojlanish vazirining o‘rinbosari etib tayinlandi.
Ushbu lavozimga tayinlangunga qadar O.A. To‘ychiyev Innovatsion rivojlanish vazirligida boshqarma boshlig‘i va Mirzo Ulug‘bek nomidagi ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktab-internati direktori sifatida faoliyat yuritib kelayotgan edi.
Olimjon Alijonovich To‘ychiyev 1991-yil Toshkent viloyati Bekobod shahrida tug‘ilgan. Toshkent shahridagi Turin politexnika universitetida 2015-yil mashinasozlik muhandisi mutaxassisligi bo‘yicha bakalavr darajasi va 2017-yili Mexatronika yo‘nalishi bo‘yicha magistrlik darajasiga ega bo‘lgan. O.To‘ychiyev 2016-2017-yillarda Germaniyaning Xoxenxaym universitetida ham tahsil olgan.
Shuningdek, O.To‘ychiyev 2013-yil ovoz orqali masofadan boshqarilib, turli topshiriqlarni bajaradigan, o‘zbek tilini tushunadigan birinchi robotni yaratib, fan va texnika sohasida, ayniqsa, robototexnika sohasini yoshlar o‘rtasida keng ko‘lamda ommalashtirish yo‘lida qo‘shgan hissasi uchun «Shuhrat» medali bilan taqdirlangan.

28-летний Олимжон Туйчиев назначен заместителем Министра инновационного развития
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 12 ноября 2019 года №ПП-4517 Олимжон Алижонович Туйчиев назначен заместителем Министра инновационного развития Республики Узбекистан.
До назначения на эту должность он работал в качестве начальника Управления Министерства инновационного развития и директора специализированной государственной общеобразовательной школы-интерната имени Мирзо Улугбека.
Олимжон Туйчиев, 1991 года рождения, получил степень бакалавра по специальности инженер машиностроения в Туринском политехническом университете в Ташкенте (2015 год) и степень магистра в направлении мехатроники в ТПУТ (2017 год). Он также учился в Университете Хойенхайм в Германии в 2016-2017 годы.
В 2013 году Олимжон Туйчиев был награжден медалью «Шухрат» за достижения в области науки и за популяризацию технических наук среди молодежи, в частности, робототехники, создав первый робот с дистанционным управлением голосом, выполняющим различные задания и понимающий узбекский язык.
В 2017 году Президентом Республики Узбекистан на съезде ОДМ «Камолот» Олимжон Туйчиев был назначен заместителем директора Агентства науки и технологий.