Shu yilning, 1 fevral kuni, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida «2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida» 2022 yil 28 yanvardagi PF-60-son Farmonida hamda «Harakatlar strategiyasidan – Taraqqiyot strategiyasi sari» tamoyiliga asosan ishlab chiqilgan yettita ustuvor yo‘nalishdan iborat 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida va uni «Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili»da amalga oshirishga oid davlat dasturida ko‘rsatilgan vazifalarni muddatda ijro etish va sifatli bajarish masalalari bo‘yicha soha korxona va tashkilotlari hamda hududiy boshqarmalar uchun videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov o‘tkazdi.
Mazkur Farmonda Axborot texnologiyalari vazirligiga telekommunikatsiya infratuzilmasi, elektron hukumat, IT-industriyani rivojlantirishga oid 42 dan ziyod (14 ta bo‘yicha asosiy ijrochi va 28 ta tadbir bo‘yicha ham ijrochi), vazirlik va idoralarga esa 40 dan ziyod sohaga oid vazifalar belgilangan.
«Davlatimiz rahbari tomonidan AKT sohasiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Operatorlar, provayderlar va kichik tadbirkorlik sub’yektlariga bir qator imtiyozlar berildi. 2025 yil 1 yanvarga qadar boshqa xizmatlar bilan bir qatorda kompyuter xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik sub’yektlari uchun ijtimoiy soliq stavkasi 1 foiz etib belgilandi. 2022 yil 1 yanvardan mobil aloqa operatorlari uchun mobil aloqa xizmatlariga solinadigan aksiz solig‘i stavkasi 10 foiz etib o‘rnatildi, natijada mablag‘larni raqamli infratuzilmani yanada rivojlantirishga yo‘naltirish imkoniyatlari yaratildi.
2022 yil 1 apreldan boshlab qishloq joylardagi antenna-machtalar mol-mulk va yer solig‘idan ozod etildi. Telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari tomonidan raqamli infratuzilmani joriy etish loyihalari doirasida olib kiriladigan texnologik uskunalar va qurilmalar bojxona boji to‘lovlaridan ozod etildi. Radiochastota spektridan foydalanuvchilarga radiochastota spektridan birgalikda foydalanish huquqi berildi. Davlatimiz rahbari shuncha imkoniyat yaratib bergandan keyin, aholiga sifatli va zamonaviy telekommunikatsiya va raqamli xizmatlarni ko‘rsatish hamda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun barcha imkoniyatlarni shu masalaga qaratishimiz kerak»,— dedi AKT vaziri Sherzod Shermatov.

Предприниматели, оказывающие компьютерные услуги, получили ряд налоговых льгот
Сегодня, 1 февраля, в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций было проведено видеоселекторное совещание для подведомственных предприятий, организаций и территориальных управлений по вопросам своевременного и качественного исполнения задач, отраженных в Указе Президента от 28 января №УП-60 «О новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы», а также утвержденной в соответствии с документом Новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы, разработанной по принципу «От стратегии действий – к стратегии развития» и включающей семь приоритетных направлений, и государственной программе по ее реализации в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли».
Совещание провел Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов.
В данном указе на Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций была возложена реализация 42 задач (14 – в качестве основного исполнителя и 28 – в качестве соисполнителя) по развитию телекоммуникационной инфраструктуры, электронного правительства, IT-индустрии, а также порядка 40 задач по развитию ИКТ-сферы на другие министерства и ведомства.
Как было отмечено на совещании, руководителем страны особое внимание уделяется ИКТ-сфере. Операторам, провайдерам и субъектам малого предпринимательства дан ряд льгот.
«До 1 января 2025 года наряду с другими услугами для субъектов предпринимательства, оказывающих компьютерные услуги, социальная налоговая ставка установлена в размере 1 процента. Начиная с 1 января 2022 года для операторов мобильной связи акцизный налог за услуги мобильной связи установлен в размере 10 процентов. В результате создана возможность направления средств на дальнейшее развитие цифровой инфраструктуры. Начиная с 1 апреля 2022 года установленные в сельской местности антенны-мачты освобождены от имущественного и земельного налога. Ввозимое телекоммуникационными операторами и провайдерами технологическое оборудование с целью реализации проектов по внедрению цифровой инфраструктуры освобождается от таможенных платежей. Пользователям радиочастотного спектра дано право совместного пользования радиочастотным спектром. После создания стольких возможностей со стороны руководителя страны, мы должны использовать все возможности для оказания населению качественных и современных телекоммуникационных и цифровых услуг, развития цифровой экономики», - отметил Министр ИКТ Шерзод Шерматов.