An’analar va innovatsiyalar: School 21 Toshkent shahrida faoliyat boshladi
Toshkent shahrida har bir xohlovchi IT yo‘nalishida talab yuqori bo‘lgan kasbni bepul egallashi mumkin bo‘lgan raqamli texnologiyalar maktabi – School 21 kampusi o‘z faoliyatini boshladi. Bu maktabning O‘zbekistonda ochilgan ikkinchi kampusidir.
Toshkentdagi kampus 8 100 m³ ga yaqin maydonni egallagan. School 21 klasterlari mamlakatning qadimiy shaharlari, jumladan, «Toshkent», «Samarqand», «Buxoro», «Xiva», «Qo‘qon», «Shahrisabz», «Termiz», «Nukus», «Jizzax» va «Andijon» nomlari bilan atalgan. Binoning ichki intereri O‘zbekiston tabiati va tarixini o‘zida aks ettirgan. Umumiy foydalanish joylari, kovorkinglar, muzokaralar va dam olish xonalarini bezashda an’analar va innovatsiyalar o‘rtasidagi bog‘liqlik bezaklar va geometrik shakllar uyg‘unligida mujassamlashtirilgan.
Zarina Luxmanova, School 21 asosiy ijrochi direktori:
«School 21 ikkinchi kampusining Toshkent shahrida ochilishi O‘zbekistonning IT infratuzilmasini rivojlantirish yo‘lida yana bir muhim qadamdir. Dastlabki qadamda 710 nafar ishtirokchini saralash «hovuzimiz»da birlashtirganligimizdan g‘oyatda xursandmiz. Ularning har biri – mamlakat kelajagiga hissa qo‘shadigan salohiyatli IT mutaxassisidir. Shu o‘rinda aytmoqchimanki, biz axborot texnologiyalari sohasida rivojlanishga intilayotganlar uchun imkoniyatlar yaratishda va O‘zbekistonning raqamlashtirish bo‘yicha rivojlanish strategiyasini qo‘llab-quvvatlashda davom etamiz».
Yangi kampusga 10 000 dan ortiq talabgorlar o‘qish uchun ariza topshirishdi. Shulardan 710 nafari birinchi saralash «hovuzi»ga o‘tishga muvaffaq bo‘ldi. Ishtirokchilarning o‘rtacha yoshi 24 yoshni tashkil etmoqda. Eng yoshi katta ishtirokchi esa 49 yoshda. Ularning aksariyati ilgari hech qachon dasturlashda o‘zini sinab ko‘rmagan. Qatnashchilar orasida ta’lim, logistika, tibbiyot, buxgalteriya sohalari mutaxassislarini uchratish mumkin. Ahamiyatli jihati shundaki, «tengdosh tengdoshga» metodologiyasi, ya’ni ishtirokchilarning bir-birlaridan o‘rganishlari, hatto ushbu soha bilan ilk bor shug‘ullanayotganlarga ham muammolarni hal qilish uchun zarur bo‘lgan bilimlarni egallash imkonini beradi. Maktabga kirish uchun 21-school.uz saytiga ariza topshirish, xotira va mantiq bo‘yicha onlayn o‘yinlardan o‘tish, undan keyin «hovuz»ni, ya’ni saralash intensivini ijobiy yakunlash lozim. Barcha bosqichlarni muvaffaqiyatli yakunlaganlar asosiy ta’limni boshlashlari va 1,5 yildan 3 yilgacha bo‘lgan muddatda IT bo‘yicha talabgir kasbini egallashlari mumkin.
Loyiha Raqamli Texnologiyalar vazirligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Maktab haqida
School 21 – bu raqamli texnologiyalar maktabi bo‘lib, saralash bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan 18 yoshdan oshgan barchaga IT sohasida talab yuqori bo‘lgan ta’limni bepul egallash imkonini beradi. Maktabga kirish oldingi bilimlarga, ish tajribasiga, dasturlash qobiliyatiga va diplomlarning mavjudligiga bog‘liq emas. Ta’lim bozorning haqiqiy ehtiyojlariga yo‘naltirilgan moslashuvchan va dolzarb tarkibga ega raqamli platformada amalga oshiriladi. O‘quv dasturi turli yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi, jumladan, S tilida tizimli dasturlash, S++ da ob’yektga yo‘naltirilgan dasturlash, kompyuter tarmoqlari, algoritmlar, SQL’da ma’lumotlar bazalari, Java, Python, Golang tillarida amaliy dasturlash va mobil dasturlash, Frontend, Backend, ML & DS, Big Data, GameDev va boshqalar.
School 21 loyihasi o‘tgan yilning dekabr oyidan boshlab Samarqandda amalga oshirilmoqda va unga talab tobora ortib bormoqda. Maktabning o‘tgan davrdagi faoliyati davomida 15 000 dan ortiq kishi asosiy ta’lim uchun ariza topshirdi va IT sohasida o‘zini sinab ko‘rishga qaror qildi.

Традиции и инновации: School 21 открылась в Ташкенте
В Ташкенте начал работу кампус School 21 — школы цифровых технологий, где каждый желающий может бесплатно получить востребованную IT-профессию. Это второй кампус школы в республике Узбекистан.
Кампус в Ташкенте занимает около 8 100 м³. Кластеры School 21 названы в честь древних городов страны: «Ташкент», «Самарканд», «Бухара», «Хива», «Коканд», «Шахрисабз», «Термез», «Нукус», «Джизак» и «Андижан». Концепция интерьера вдохновлена природой и историей Узбекистана. В оформлении общих зон, коворкингов, переговорок и комнат отдыха удалось воплотить связь традиций и инноваций через сочетание орнаментов и геометрических форм.
Зарина Лухманова, главный исполнительный директор School 21:
«Открытие второго кампуса School 21 в Ташкенте — это ещё один значимый шаг в развитии IT-инфраструктуры Узбекистана. Мы гордимся тем, что 710 участников уже присоединились к нашему “бассейну”. Каждый из них — это потенциальный IT-специалист, который внесёт свой вклад в будущее страны. Мы продолжаем создавать возможности для тех, кто стремится развиваться в IT-сфере и поддерживаем стратегию развития Узбекистана в направлении цифровизации».
Всего на обучение в новом кампусе было подано более 10 000 заявок. Первый отборочный «бассейн» уже проходят 710 человек. Средний возраст участников — 24 года. Самому старшему участнику — 49 лет. Половина участников никогда ранее не пробовала программировать: здесь можно встретить специалистов из сфер образования, логистики, медицины, бухгалтерского учета. Но методика «равный равному», когда участники учатся друг у друга, позволяет обрести необходимые для решения задач знания даже тем, кто впервые погружается в эту область. Для поступления в школу нужно подать заявку на сайте 21-school.uz, пройти онлайн-игры на память и логику, а затем и сам «бассейн» — отборочный интенсив. Те, кто успешно пройдет все этапы, начнут основное обучение и за 1,5–3 года смогут освоить востребованную IT-профессию.
Проект реализуется совместно с Министерством цифровых технологий и Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
О школе
School 21 — школа цифровых технологий, которая дает возможность всем желающим от 18 лет, успешно прошедшим отборочные этапы, бесплатно получить востребованное образование в сфере IT. Поступление в школу не зависит от предыдущих знаний, опыта работы, умения программировать и наличия дипломов. Обучение проходит на цифровой платформе с гибким и актуальным контентом, ориентированным на реальные потребности рынка. Программа обучения включает разнообразные направления, такие как структурное программирование на языке С, объектно-ориентированное программирование на С++, компьютерные сети, алгоритмы, базы данных на SQL, прикладное программирование на Java, Python, Golang, а также мобильная разработка, Frontend, Backend, ML & DS, Big Data, GameDev и многое другое.
С декабря прошлого года проект School 21 реализуется в Самарканде и пользуется большим спросом. За время его работы более 15 000 человек подали заявки на основное обучение и решили попробовать свои силы в IT.