Beeline Uzbekistan butun O‘zbekiston bo‘ylab tarmoqni jadal rivojlantirishda davom etmoqda
Beeline Uzbekistan butun respublika bo‘ylab 4G/LTE tarmog‘i qamrovini kengaytirishda davom etmoqda. Shunday qilib, 2023 yilda O‘zbekistonda Buxoro va Navoiy viloyatlarining to‘rtta shahri va sakkizta tumanida baza stansiyalari modernizatsiya qilindi.
Raqamli operator tomonidan ushbu hududlarda amalga oshirilayotgan modernizatsiyaning mazmun-mohiyati avval o‘rnatilgan baza stansiyalarini yangilash va 4G qamrov hududini kengaytirishdan iborat. Mobil internet to‘rtinchi avlodning yuqori tezligida ishlay boshlaydi, bu esa barcha raqamli xizmatlardan foydalanishni yanada qulaylashtiradi. Shu tariqa, Qorako‘l va Olot tumanlarida, avval 2G va 3G tarmoqlari taqdim etilgan aholi punktlarida 4G qamrov hududi kengaytirildi.
Eng keng ko‘lamli ishlar O‘zbekistonning janubi-g‘arbiy qismidagi aholi eng zich joylashgan shahar va tumanlarida amalga oshirildi. Natijada Buxoro shahri, Vobkent, Buxoro va G‘ijduvon tumanlarida 4G tarmog‘ining sig‘imi oshirildi. Bu tarmoq endi ko‘proq foydalanuvchilarga xizmat ko‘rsata olishi hamda bir vaqtning o‘zida ko‘proq ma’lumotlar uzatishi mumkinligini anglatadi.
Shuningdek, Navoiy viloyati Navoiy shahri, Karmana va Qiziltepa tumanlarida ham tarmoqni modernizatsiya qilish ishlari amalga oshirildi. Nurota tumanida 4G qamrovi kengaytirildi.
Bundan tashqari, joriy yilning yozida raqamli operator tomonidan Konimex tumanidagi 280 nafar aholi istiqomat qiluvchi olis hududda joylashgan Porloq qishlog‘i va Navoiy viloyati Xatirchi tumanidagi 2,5 ming aholi istiqomat qiluvchi Saroy mahallasi ham digital-operator tomonidan LTE standarti tarmog‘i bilan ta’minlandi.
Zarafshon shahrida yangi baza stansiyasining ishga tushirilishi sharofati bilan ham ovozli aloqa, ham yuqori tezlikdagi internet qamrovi kengaytirildi.
«Buxoro va Navoiy viloyatlarida tarmoqni modernizatsiya qilish ishlari davom etmoqda. Maqsadimiz – aholisi 3 million kishidan ortiq bo‘lgan Buxoro va Navoiy viloyatlarining barcha aholisi uchun yuqori tezlikdagi internetdan foydalanish imkoniyatini yaratish. Ko‘p joylarda biz bu maqsadga erishishga yaqinlashdik. 4G-internet eng muhim axborot manbai, qulay aloqa kanaliga aylanib bormoqda, u hatto kichik qishloqlarda ham davlat yoki fintex xizmatlaridan foydalanishda qo‘l keladi», — deydi Beeline Uzbekistan Janubi-G‘arbiy hududiy filiali direktori Dmitriy Kazbanov.
Operator quyidagi shahar va tumanlarda tarmoqni modernizatsiya qildi:
Buxoro viloyati — Buxoro va G‘ijduvon shaharlarida; Olot, Buxoro, Vobkent, G‘ijduvon, Qorako‘l tumanlarida;
Navoiy viloyati — Zarafshon va Navoiy shaharlarida; Karmana, Qiziltepa, Nurota tumanlarida.
Avvalroq Beeline Uzbekistan Surxondaryodagi tarmog‘ini kuchaytirayotgani, Qoraqalpog‘iston va Xorazmda mobil internet tezlashtirilgani haqida ma’lumot berilgan edi.

Beeline Uzbekistan продолжает активное развитие сети по всему Узбекистану
Beeline Uzbekistan продолжает расширять покрытие сети 4G/LTE по всей республике. Так, в 2023 году модернизация базовых станций проведена в четырех городах и восьми районах Бухарской и Навоийской областей Узбекистана.
Суть модернизации, проводимой digital-оператором в этих регионах, – в обновлении ранее установленных базовых станций и расширении зоны покрытия 4G. Мобильный интернет начинает работать на высоких скоростях четвертого поколения, что делает более комфортным использование всех цифровых услуг. Таким способом увеличена зона покрытия 4G в Каракульском и Алатском районах, в населенных пунктах, где прежде были представлены сети 2G и 3G.
Наиболее масштабные работы проведены в самых густонаселенных городах и районах юго-запада Узбекистана. В результате в городе Бухара, Вабкентском, Бухарском и Гиждуванском районах увеличена пропускная способность сети 4G. Это означает, что теперь сеть может одновременно обслуживать больше пользователей и передавать больше данных.
Также модернизация сети была осуществлена в Навоийской области: городах Навои, Карманинском и Кызылтепинском районах. В Нуратинском районе было расширено покрытие 4G.
Кроме того, этим летом digital-оператор обеспечил сетью стандарта LTE отдаленный труднодоступный поселок Порлок Канимехского района, где проживают 280 жителей, и махаллю Сарой Хатырчинского района Навоийской области с населением 2,5 тысячи человек.
В городе Зарафшане была увеличена зона покрытия как голосовой связи, так и высокоскоростного интернета за счет запуска новой базовой станции.
«Модернизация сети в Бухарской и Навоийской областях продолжается. Наша цель – сделать скоростной интернет доступным всем жителям Бухарской и Навоийской областей, население которых превышает 3 миллиона человек. Во многих местах мы вплотную приблизились к достижению этой цели. Интернет 4G становится важнейшим источником информации, доступным каналом общения, помогает даже в малых селениях пользоваться государственными или финтех-услугами», – комментирует директор Юго-Западного регионального филиала Beeline Uzbekistan Дмитрий Казбанов.
Модернизация сети проведена оператором в следующих городах и районах:
Бухарская область – города Бухара и Гиждуван; Алатский, Бухарский, Вабкентский, Гиждуванский, Каракульский районы;
Навоийская область – города Зарафшан и Навои; Карманинский, Кызылтепинский, Нуратинский районы.
С подробным списком адресов, где установлены новые базовые станции Beeline Uzbekistan, можно ознакомиться на сайте компании. Ранее информационно-аналитический портал Xabar.uz сообщал, что Beeline Uzbekistan усиливает свою сеть в Сурхандарье.