Bugungi kunda dunyoning eng badavlat insoni hisoblanmish «Amazon» asoschisi va uning rahbari Jeff Bezos o‘z pullarini ko‘paytirish o‘rniga, sarflash qiyinroq kechayotganini ma’lum qildi, deb xabar beradi «ITC.ua».
Milliarder «Business Insider» nashriga bergan intervyusida bu qadar ulkan moliyaviy resursga egalik qilish oson emasligini ta’kidladi.
«Siz shuncha pulni kechki ovqatga ishlatib yubora olmaysiz», — deydi biznesmen.
Uning so‘zlariga qaraganda, ushbu mablag‘larni samarali sarflashning yagona yo‘li — bu «boshqa bizneslarga katta pul tikishi». Misol sifatida Bezos o‘zining xususiy «Blue Origin» aerokosmik kompaniyasini keltirib o‘tdi. Eslatib o‘tamiz, Jeff Bezos ushbu kompaniya uchun yiliga 1 milliard dollar sarflaydi.
«Uzoq muddatli «Blue Origin» missiyasiga ega ekanligimdan juda xursandman, o‘ylaymanki, bu butun insoniyat sivilizatsiyasi uchun muhim hisoblanadi», — deydi Bezos.
Albatta, «Amazon» rahbari o‘z pullarini shaxsiy ehtiyojlari va ko‘ngilxushliklar uchun ham sarflaydi. Yaqinda u butun oilasi bilan Norvegiyada hordiq chiqarib keldi. Yana 12 million dollarni Vashintondagi koshonasini ta’mirlashga sarfladi.
Bundan tashqari Bezos Manxettendagi kvartirasining ijarasi uchun yiliga 40 ming dollar ishlatsa, shaxsiy samolyotining parvoz qilishiga 90 ming dollar xarj qiladi.
Bugungi kunda Jeff Bezosning umumiy boyligi 131 milliard dollardan oshib ketgan bo‘lib, uning 125 milliardi «Amazon» aksiyalariga tegishli.

Глава Amazon уже не знает, куда потратить свои миллиарды
Основатель и глава Amazon Джефф Безос, который на данный момент является самым богатым человеком в мире, рассказал, что ему сложнее придумать, куда потратить деньги, чем как их преумножить, пишет «ITC.ua».
В интервью Business Insider миллиардер заявил, что в действительности распоряжаться столь огромными финансовыми ресурсами не так просто, как кажется.
«Вы не сможете потратить столько денег на второй ужин», — сетует предприниматель.
По его словам, единственный эффективный способ потратить эти средства — «это реинвестировать их в другой бизнес и делать ставки по-крупному». В качестве примера Безос приводит собственную аэрокосмическую компанию Blue Origin, в которую он ежегодно вкладывает по $1 млрд.
«Мне очень повезло, что у меня есть миссия с Blue Origin, которая в долгосрочной перспективе, думаю, невероятно важна для всей человеческой цивилизации», — сказал Безос.
При этом часть своих денег глава Amazon, конечно, тратит и на собственные нужды и развлечения. Так, он рассказал о шикарной недельной поездке с семьей в Норвегию, где он вместе с женой и четырьмя детьми отдохнули в отеле, сделанном изо льда. Еще $12 млн Безос направил на ремонт своего особняка в Вашингтоне: как отмечают журналисты, для миллиардера это сумма эквивалента $136 среднестатистического американца.
Кроме этого, $40 тыс Безос тратит на ежегодную аренду квартиры на Манхэттене, а $90 тыс уходят на полеты его частного самолета.
Напоследок отметим, что на сегодняшний день общее состояние Джеффа Безоса составляет $131 млрд, из которых $125 млрд находятся в акциях Amazon. В прошлом году, согласно расчетам, предприниматель зарабатывал приблизительно по 107$ млн в день, а в январе 2018 Bloomberg признал Безоса самым богатым человеком в мире.