18 sentyabr kuni davlat sektori, xalqaro tashkilotlar, O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari vakillari, Huawei kompaniyasi va AKT yo‘nalishlari talabalari «Huawei ICT Talent Summit» ta’lim sammitida ishtirok etib, intellektual kelajakni rivojlantirish uchun raqamli iste’dodlar transformatsiyasini muhokama qildilar. Tadbir 2024 yil 17-20 sentyabr kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tayotgan ICTWEEK UZBEKISTAN 2024 AKT haftaligi doirasida bo‘lib o‘tdi.
2024 yil 18 sentyabr kuni Huawei kompaniyasi raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirishning asosiy masalalarini muhokama qilish va AKT sohasidagi yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlash hamda ta’lim sohasini o‘zgartirishga qaratilgan texnologiyalarni muhokama qilish uchun Huawei ICT Talent Summit ta’lim sessiyasini o‘tkazdi. Sammit O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi va AyTi-ta’lim assotsiatsiyasi ko‘magida o‘tkazildi va davlat sektori, oliy ta’lim muassasalari, ommaviy axborot vositalari vakillari hamda AKT sohasi talabalarini birlashtirdi. Tadbir spikerlari sifatida raqamli texnologiyalar vazirligi, YuNESKOning ta’limda axborot texnologiyalari instituti (YuNESKO TATI), Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) va Huawei kompaniyasi vakillari ishtirok etishdi.
Sammit O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi va AyTi-ta’lim assotsiatsiyasi ko‘magida o‘tkazildi va davlat sektori, oliy ta’lim muassasalari, ommaviy axborot vositalari vakillari hamda AKT sohasi talabalarini birlashtirdi.
Raqamli texnologiyalar vazirining o‘rinbosari Rustam Karimjonov sammitni tantanali nutqi bilan ochib berdi va O‘zbekistonda AyTI ta’limini rivojlantirish sohasidagi yutuqlar va ilg‘or texnologiyalarni o‘rganish, AKT sohasida muvaffaqiyatli karera qurish uchun raqamli va til ko‘nikmalarini oshirish maqsadida yoshlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan o‘rtoqlashdi. «AKT iste’dodlarini rivojlantirish raqamli iqtisodiyotni shakllantirishning asosiy vazifasidir. Davlat, xususiy sektor, xalqaro tashkilotlarning ochiq va o‘zaro hamkorligi bo‘lajak mutaxassislarning raqamli muhitga integratsiyalashuvini jadallashtirishga yordam beradi. Huawei kabi yetakchi AKT kompaniyalarining ta’lim sertifikatiga ega kurslarida o‘qish imkoniyatlarini yaratish bo‘yicha katta hamkorlik ishlari amalga oshirildi. Va biz raqamli iste’dodlarni imkoniyatlardan foydalanishga va texnologiyaning intellektual dunyosiga chuqurroq nazar solishga taklif qilamiz», - dedi Rustam Karimjonov. Vazir o‘rinbosari yoshlarni amaliy ko‘nikmalarni egallashda qo‘llab-quvvatlash va ilg‘or texnologiyalarni o‘rganishda erishgan yutuqlari uchun sertifikatlar olish bo‘yicha davlat dasturini e’lon qildi. Olish uchun tavsiya etilgan bilim va sertifikatlar reestriga Huawei ICT Academy kurslari ham kiritilgan
Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi xodimlar bilan ishlash bo‘yicha direktori Kevin Vey ham tadbirda nutq so‘zladi. Uning ta’kidlashicha, bugungi kunda O‘zbekistonning 15 ta Oliy o‘quv yurti talabalari Huawei ICT kurslarida o‘qish imkoniyatlariga ega. «Sun’iy intellekt, Katta Ma’lumotlar, 5G kabi innovatsiyalarda raqamli ko‘nikmalarga ega bo‘lgan talabalar mehnat bozorida raqobatbardoshligini oshirmoqda va AKT sohasidagi yorqin karera uchun poydevor yaratmoqda. Huawei kompaniyasining ta’lim dasturlari sizga universitet talabalari sifatida sohaning yetakchi mutaxassislaridan ilg‘or bilimlarni osongina olish imkonini beradi», - dedi Kevin Vey.
Tadbirda YuNESKO TATIning dastur mutaxassisi Yekaterina Pushkareva ishtirok etdi. O‘z nutqida u AKTdan innovatsion foydalanishni targ‘ib qilish va AKTdan foydalanishga asoslangan yechimlar va amaliyotlar orqali «barqaror rivojlanish maqsadi 4» ga erishishga ko‘maklashish bo‘yicha tashkilot faoliyati haqida gapirdi. Yekaterina Pushkareva YuNESKO TATI va Huawei kompaniyasining AKT iste’dodlarini rivojlantirish va Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mamlakatlarida oliy ta’lim va kasb-hunar va texnik ta’limga yo‘naltirilgan raqamli ko‘nikmalarni oshirish bo‘yicha hamkor tashabbuslarining alohida ahamiyatini ta’kidladi: «Bu kabi tashabbuslar talabalarning ham, o‘qituvchilarning ham AKT malakalari va ko‘nikmalari rivojlanishiga hissa qo‘shadi, shuningdek, mintaqadagi ta’lim imkoniyatlaridan teng tarzda foydalanishga ko‘maklashadi.»
Sammitning asosiy mavzulari O‘zbekistondagi Huawei ICT Academy faoliyatiga, shuningdek, TATU negizida akademiya instruktorlarini sertifikatlashning muvaffaqiyatli tajribasiga bag‘ishlangan bo‘lib, bu haqda o‘qituvchi Azamat Kodirov gapirdi. Huawei kompaniyasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyodagi AKT strategiyasi va marketingi bo‘yicha vitse-prezidenti doktor Mohamed Madkur o‘z nutqida AKT bizning hayotimizning asosiy platformasi ekanligini, shuningdek, mintaqaviy iqtisodiyotni boyitib, uni yanada farovonlashtirishini ta’kidladi. U iste’dodlarning Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoda raqamli transformatsiyani rivojlantirishda hal qiluvchi roliga urg‘u berdi. Tadbir ishtirokchilari oliy o‘quv yurtlari vakillari bo‘lganini hisobga olib, ta’lim jarayonlarini qurish va ta’lim sohasini raqamlashtirishda raqamli texnologiyalarning o‘rni muhokama uchun alohida mavzu bo‘ldi. Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi AKT yechimlari bo‘yicha maslahatchisi Reshat Boltayev Huawei yechimlarining ta’lim sohasidagi raqamlashtirish va innovatsiyalarga qaratilgan asosiy jihatlari bilan o‘rtoqlashdi, shuningdek, AKT yechimlari ta’lim jarayonining imkoniyatlarini qay tarzda kengaytirishi, ta’lim muassasalariga kadrlar tayyorlash jarayonida yanada innovatsion va samarali bo‘lishiga imkon berishi haqida aytib o‘tdi.
Sammit yakunida mahalliy universitet talabalari orasidan ICT Academy Ambassador tayinlandi, ular akademiyalarning mahalliy faoliyatini targ‘ib qiladilar va o‘z kursdoshlarining raqamli bilimlarini kengaytirishga yordam beradilar. Shuningdek, «ICT Competition 2024-2025» AKT musobaqalariga ro‘yxatdan o‘tish jarayoni boshlandi, ular YuNESKO TATI bilan hamkorlikda Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo bo‘ylab o‘tkaziladi. Ishtirok etish uchun Huawei ICT Academy, O‘zbekistonning barcha oliy o‘quv yurtlari va AKT yo‘nalishlariga ega ta’lim muassasalari talabalari taklif etiladi. To‘qqizinchi AKT musobaqalari o‘z iste’dodlarini jahon sahnasida namoyish etish uchun nufuzli platforma yaratadi.
Huawei kompaniyasi O‘zbekistonda 25 yil davomida faoliyat yuritib, AKT infratuzilmasini mustahkamlash bo‘yicha davlat tomonidan muhim loyihalarda ishtirok etib, ta’lim, atrof-muhit va mahalliy hamjamiyatlarni qo‘llab-quvvatlashda korporativ ijtimoiy mas’uliyatni amalga oshirmoqda. Avgust oyida Huawei kompaniyasi Toshkentda Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mintaqasidan 150 nafar talabani jalb qilgan holda Seeds for The Future 2024 mintaqaviy ta’lim loyihasini o‘tkazdi. Kompaniya har yili ICTWEEK Uzbekistan doirasida ishtirok etib, ilg‘or texnologiyalarni namoyish etadi va raqamli rivojlanish tajribasini almashadi.

Компания Huawei провела образовательную сессию «ICT Talent Summit» в рамках ICTWEEK UZBEKISTAN 2024
18-го сентября представители государственного сектора, международных организаций, высших учебных заведений Узбекистана, компании Huawei и студенты ИКТ направлений приняли участие в образовательном саммите «Huawei ICT Talent Summit» и обсудили трансформацию цифровых талантов для продвижения интеллектуального будущего. Мероприятие прошло в рамках ИКТ недели ICTWEEK UZBEKISTAN 2024, проходящей в Ташкенте с 17-го по 20-е сентября 2024г.
18-го сентября 2024г. компания Huawei провела образовательную сессию Huawei ICT Talent Summit для обсуждения ключевых вопросов развития цифровых навыков и поддержки молодых талантов в сфере ИКТ, а также технологий, призванных преобразовать сферу образования. Саммит прошёл при поддержке Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан и Ассоциации IT образования и собрал участников из государственного сектора, высших образовательных учреждений, СМИ и студентов ИКТ направлений. Спикерами мероприятия стали представители Министерства цифровых технологий, Института ЮНЕСКО по информационным технологиям в образовании (ИИТО ЮНЕСКО), Ташкентского университета информационных технологий (ТУИТ) и компании Huawei.
Заместитель министра цифровых технологий Рустам Каримжонов открыл саммит приветственной речью и поделился достижениями в области развития IT образования в Узбекистане и условиями, созданными для молодёжи с целью изучения передовых технологий, повышения своих цифровых и языковых навыков для построения успешной карьеры в ИКТ индустрии. «Развитие ИКТ талантов является ключевой задачей в становлении цифровой экономики. Открытое сотрудничество и взаимодействие государства, частного сектора, международных организаций способствует ускорению интеграции будущих специалистов в цифровую среду. Была проделана большая совместная работа по открытию доступа к образовательным сертифицированным курсам ведущих ИКТ компаний, таких как Huawei. И мы приглашаем цифровые таланты воспользоваться возможностями и погрузиться глубже в интеллектуальный мир технологий», отметил Рустам Каримжонов. Заместитель министра озвучил государственную программу по поддержке молодёжи в получении практических навыков и приобретении сертификатов за достижения в изучении передовых технологий. В реестр рекомендуемых к приобретению знаний и сертификатов также включены курсы ИКТ Академии компании Huawei.
С приветственной речью выступил Директор по работе с персоналом Huawei в Узбекистане Кевин Вэй. Он отметил, что на сегодняшний день учащиеся 15-ти ВУЗов Узбекистана имеют доступ к курсам ИКТ Академии Huawei. «Студенты, обладающие цифровыми навыками в таких инновациях, как Искусственный Интеллект, Большие Данные, 5G, повышают свою конкурентноспособность на рынке труда и закладывают фундамент для своей блестящей карьеры в ИКТ индустрии. Образовательные программы Huawei позволят вам с лёгкостью получить передовые знания от ведущих экспертов отрасли, ещё будучи студентами университетов», поделился Кевин Вэй.
В мероприятии приняла участие Екатерина Пушкарёва, программный специалист ИИТО ЮНЕСКО. В своем выступлении она рассказала о деятельности организации в продвижении инновационного использования ИКТ и содействии достижению «Цели в области устойчивого развития 4» с помощью решений и практик, основанных на использовании ИКТ. Екатерина Пушкарёва отметила особую важность партнерских инициатив ИИТО ЮНЕСКО и Huawei в области развития ИКТ талантов и повышения цифровых навыков, ориентированных на высшее образование и профессиональное и техническое обучение в странах Ближнего Востока и Центральной Азии: «Подобные инициативы вносят вклад в развитие ИКТ компетенций и навыков как студентов, так и преподавателей, а также содействуют равному доступу к образовательным возможностям в регионе».
Основные темы саммита были посвящены деятельности ИКТ Академии в Узбекистане, а также успешному опыту сертификации инструкторов Академии на базе ТУИТа, о чём рассказал преподаватель Азамат Кодиров. Д-р Мохамед Мадкур, Вице-президент по ИКТ стратегии и маркетингу компании Huawei на Ближнем Востоке и Центральной Азии в своём выступлении подчеркнул, что ИКТ являются основополагающей платформой нашей жизни, а также обогащают региональную экономику, делая её более процветающей. Он подчеркнул решающую роль, которую таланты играют в стимулировании цифровой трансформации на Ближнем Востоке и в Центральной Азии. Учитывая, что участниками мероприятия были представители высших учебных заведений, отдельной темой для обсуждения стала роль цифровых технологий в построении образовательных процессов и цифровизации образовательной сферы. Решат Болтаев, советник по ИКТ решениям Huawei в Узбекистане поделился ключевыми аспектами решений Huawei, направленных на цифровизацию и инновации в сфере образования, а также рассказал как ИКТ решения расширяют возможности процесса обучения, позволяют образовательным учреждениям быть более инновационными и эффективными в ходе подготовке кадров.
В завершении саммита были назначены Амбассадоры ИКТ Академий из числа студентов местных университетов, которые будут продвигать деятельность Академий на местах и помогать расширить цифровые знания своих сокурсников. Также был дан старт регистрации на ИКТ соревнования «ICT Competition 2024-2025», которые пройдут по всему региону Ближнего Востока и Центральной Азии с партнёрстве с ИИТО ЮНЕСКО. К участию приглашаются студенты ИКТ Академий Huawei, всех ВУЗов Узбекистана и образовательных учреждений с ИКТ направлениями. Девятые по счёту ежегодные ИКТ соревнования создадут престижную платформу для демонстрации своих талантов на мировой арене.
Компания Huawei осуществляет свою деятельность в Узбекистане на протяжении 25 лет, участвуя в государственно значимых проектах по укреплению ИКТ инфраструктуры и реализуя корпоративно социальную ответственность в образовании, поддержке окружающей среды и местных сообществ. В августе компания Huawei провела региональный образовательный проект Seeds for the Future 2024, собрав 150 студентов из региона Ближнего Востока и Центральной Азии в Ташкенте. На ежегодной основе компания принимает участие в ICTWEEK Uzbekistan, демонстрируя передовые технологии и обмениваясь опытом цифрового развития.