Huawei raqamli transformatsiyani tezlashtirish uchun O‘zbekistondagi hamkorlik ekotizimini mustahkamlaydi
2023 yil 24 avgust kuni Huawei kompaniyasi hamkorlari CA Distribution va Marvel Uzbekistan bilan hamkorlikda Partner Summit 2023 ni o‘tkazdi. Har yili o‘tkaziluvchi tadbir AKT sohasidagi global va mahalliy tendensiyalarni, hamkorlik biznesini rivojlantirish istiqbollari, Huawei texnologik yechimlari va O‘zbekistonning raqamli transformatsiyasini jadallashtirish uchun ularni qo‘llash imkoniyatlarini muhokama qilish maqsadida Huawei Enterprise’ning O‘zbekistondagi tizim integratorlari va distribyutorlik hamkorlarini birlashtiradi.
«Grow Together, Win the Future» shiori ostida o‘tkazilgan hamkorlik sammiti qo‘shma raqamli loyihalarni amalga oshirish maqsadida mahalliy IT bozori ishtirokchilari bilan o‘zaro hamkorlik qilish uchun an’anaviy platformaga aylandi. Tadbirda Huawei korporativ bo‘limining yuqori martabali rahbarlari yangi mahsulot va texnologiyalar, kengroq soha yo‘nalishlari hamda mahalliy hamkorlar uchun biznes imkoniyatlari haqida umumiy ma’lumot berib o‘tdi. Sammit ishtirokchilari IT-menejerlari va mutaxassislari, muhandislar, menejerlar va AKT infratuzilmasini qurish bilan shug‘ullanuvchi ixtisoslashgan kompaniyalar egalaridan iborat edi. Tadbirda mamlakatimizda raqamli kadrlar tayyorlashda hamkor bo‘lgan oliy ta’lim muassasalari vakillari ham ishtirok etdi.
Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi bosh direktori Chen Szyakay o‘zining nutqida kompaniyaning mamlakatda qulay ekotizim yaratish borasidagi yutuqlari va biznesni rivojlantirish rejalari haqida gapirib berdi. «Raqamli infratuzilmaga innovatsiyalarni joriy etish, ilmiy-tadqiqot va ishlanmalarga uzluksiz sarmoya kiritish, shuningdek, ta’lim sohasini qo‘llab-quvvatlash O‘zbekistondagi mijozlar va hamkorlar bilan AKT texnologiyalarini turli sohalar bilan chuqur integratsiya qilish uchun yaqin hamkorlik qilish imkonini beradi. Bizning maqsadimiz raqamlashtirishni jadallashtirish, raqamli iqtisodiyotni rag‘batlantirish va birgalikda hayotning barcha qatlamlari uchun yangi qiymat yaratishdir», — dedi Chen Szyakay.
Sammitning asosiy mavzularidan biri raqamli transformatsiyaning davlat xizmatlarining odamlarga e’tiborini oshirishga ta’siri bo‘ldi. Huawei EBG Global bo‘limining davlat sektori yechimlari bo‘yicha bosh ilmiy mutaxassisi janob Xun Yen Kox xorijiy mamlakatlarda raqamli strategiyalarni amalga oshirishning muvaffaqiyatli misollarini taqdim etdi, shuningdek, BMTning elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha global reytingida (69-o‘rin) o‘rinlar ortganini hisobga olgan holda, O‘zbekistonning so‘nggi yillarda elektron hukumat qurish borasida erishgan yutuqlarini qayd etdi. Uning ta’kidlashicha, raqamli transformatsiya muvaffaqiyatiga to‘g‘ri olib borilgan siyosat, iqtisodiy sharoitlar, raqamli texnologiyalardan foydalanish va raqamli savodxonlik kabi sohalarda mamlakatdan mamlakatga farq qiluvchi ko‘plab muhim omillar ta’sir ko‘rsatadi. Bulutli hisoblash, sun’iy intellekt, katta ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash tizimlari, ma’lumotlarni uzatishning ilg‘or texnologiyalari asosida mahalliy «texnologik ekotizim»ni barpo etish ham hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Tadbirda Huawei kompaniyasiga 3 yildan buyon hamkor bo‘lib kelgan Marvel Uzbekistan kompaniyasi bosh menejeri Andrey Pak so‘zga chiqdi. U hamkorlik davomida O‘zbekiston bozorining turli tarmoqlarida, shuningdek, Mo‘g‘uliston, Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlarida qator loyihalar amalga oshirilganini ta’kidladi. «Huawei bilan birgalikda biz jadal innovatsiyalar jarayoni bilan shug‘ullanmoqdamiz. Bir qarashda, bu jarayonlarda turli ekotizim ishtirokchilarining ishtiroki oddiy odamga sezilmasligi mumkin, biroq kompaniyalarimiz o‘rtasidagi o‘zaro yordam jamiyatning kundalik muammolarini hal etish uchun O‘zbekiston bozoriga eng yangi texnologiyalarni ilgari surish jarayonini yo‘lga qo‘yish imkonini beradi» – deya ta’kidlab o‘tdi.
CA Distribution direktori Mixail Siplakov o‘z nutqida kompaniyaning kelgusi yillardagi ustuvor yo‘nalishi barcha sohalarda o‘z hamkorlarini – pre-sales va post sales guruhlarini texnik qo‘llab-quvvatlash, qo‘shma marketing tadbirlari va dasturlari, hamkor xodimlar, mijozlar, shuningdek, yosh mutaxassislar, eng yangi mahsulotlar uchun ko‘rgazmali namunalar mavjudligini kengaytirish, tezkor yetkazib berish uchun omborlarda eng ko‘p talab qilinadigan va muhim uskunalar mavjudligini qo‘llab-quvvatlash hajmini oshirish haqida so‘zlab o‘tdi. «Biz hali ham soha mutaxassislarining texnik tayyorgarligi darajasini asosiy vazifa deb bilamiz, biz hamkorlarimiz bilan kelgusi yillarda bu sohaga ko‘p vaqt va resurslarni ajratamiz», — deya qo‘shimcha qildi Mixail Siplakov.
Bugungi kunda Huawei butun dunyo bo‘ylab 30 000 dan ortiq korporativ hamkorlar, jumladan savdo hamkorlari, yechim bo‘yicha hamkorlar, xizmat ko‘rsatish operatsiyalari bo‘yicha hamkorlar, iste’dodlar alyanslari, sarmoyaviy va moliyalashtirish bo‘yicha hamkorlar, sanoat tashkilotlari va sanoat hamkorlari bilan aloqalarni davom ettiradi. Butun jahon bozorida Huawei qulay ekotizimni yaratish uchun hamkorlarni rivojlantirish, yetishtirish, rag‘batlantirish va qo‘llab-quvvatlash dasturlariga sarmoya kiritishda davom etmoqda.
Shuningdek, kompaniya Seeds for the Future tashabbusi orqali mahalliy raqamli texnologiyalar iste’dodlarini rivojlantirishga, mahalliy universitetlar bilan ta’lim loyihalarini amalga oshirishga, AKT tanlovlarini o‘tkazishga va AKT Akademiyalari negizida kadrlar tayyorlashga katta e’tibor qaratmoqda. Shunday qilib, joriy yilning sentyabr oyida Seeds for the Future 2023 yillik ta’lim loyihasi boshlanadi, unda O‘zbekistonning 7 ta oliy o‘quv yurtidan 15 nafar talaba ishtirok etishi kutilmoqda. Loyiha Huawei kompaniyasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakolatxonasi ko‘magida Qatar poytaxti Doha shahrida o‘tkaziladi.

Huawei укрепляет партнерскую экосистему в Узбекистане для ускорения цифровой трансформации
24 августа 2023 года компания Huawei совместно с партнерами CA Distribution и Marvel Uzbekistan провела Partner Summit 2023. На ежегодной основе мероприятие объединяет системных интеграторов и партнеров-дистрибьютеров Huawei Enterprise в Узбекистане для обсуждения глобальных и локальных тенденций в сфере ИКТ, перспектив развития партнерского бизнеса, технологических решений Huawei и возможностей их применения для ускорения цифровой трансформации Узбекистана.
Партнерский саммит, прошедший под девизом Grow Together, Win the Future (Совместный рост, Победы в будущем), стал традиционной площадкой для взаимодействия с локальными игроками ИТ-рынка с целью реализации совместных цифровых проектов. На мероприятии старшие руководители корпоративного подразделения Huawei сделали обзор новейших продуктов и технологий, более широких отраслевых тенденций и перспектив бизнеса для местных партнеров. Участниками саммита стали руководители и специалисты по информационным технологиям, инженеры, управляющие и владельцы профильных компаний, занимающиеся построением ИКТ-инфраструктуры. Представители высших образовательных учреждений, будучи партнерами по подготовке цифровых кадров в стране, также приняли участие в мероприятии.
В своей вступительной речи Генеральный Директор Huawei в Узбекистане Чэнь Цзякай рассказал о достижениях компании в построении благоприятной экосистемы и планах развития бизнеса в стране. «Внедрение инноваций в цифровую инфраструктуру, постоянные инвестиции в исследования и разработки, а также в поддержку образовательной сферы позволяют нам тесно сотрудничать с клиентами и партнерами в Узбекистане для глубокой интеграции ИКТ-технологий с различными отраслями. Наша цель – ускорить цифровизацию, стимулировать цифровую экономику и вместе создавать новые ценности для всех сфер жизни», - отметил Чэнь Цзякай.
Одной из основных тем саммита стало влияние цифровой трансформации на повышение ориентированности государственных услуг на людей. Главный Научный Специалист по решениям для государственного сектора глобального подразделения Huawei EBG г-н Хун Ен Кох представил успешные примеры реализации цифровых стратегий зарубежных стран, а также отметил достижения Узбекистана в построении цифрового государства за последние годы с учетом повышения позиций в глобальном рейтинге развития электронного правительства ООН. Он подчеркнул, что на успех цифровой трансформации влияет множество важнейших факторов, которые различаются от страны к стране в таких областях, как политика, экономические условия, доступ к цифровым технологиям и цифровая грамотность. Построение местной «технологической экосистемы» на базе облачных вычислений, Искусственного Интеллекта, систем хранения и обработки больших данных, передовых технологий передачи данных также имеет решающее значение.
На мероприятии выступил Андрей Пак, Генеральный Менеджер компании Marvel Uzbekistan, которая является партнером компании Huawei уже 3 года. Он подчеркнул, что за время сотрудничества был реализован ряд проектов в различных отраслях рынка Узбекистана, а также в Монголии и других странах Центральной Азии и Закавказья. «Совместно с компанией Huawei мы участвуем в активном процессе внедрения инноваций. На первый взгляд обычному человеку может быть не заметно участие различных игроков экосистемы в этих процессах, но, взаимная поддержка между нашими компаниями позволяет налаживать процесс продвижения новейших технологий на рынок Узбекистана для решений повседневных задач общества», - отметил Андрей Пак.
Михаил Цыплаков, Директор CA Distribution, в своём выступлении поделился, что компания ставит своим приоритетом на ближайшие годы увеличение объема поддержки своих партнёров по всем направлениям - техническая поддержка pre-sales и post sales команд, поддержка в реализации совместных маркетинговых активностей и программ, комплексное обучение по профильным технологиям сотрудников партнеров, заказчиков, а также молодых специалистов страны, расширение доступности демонстрационных образцов по новейшим продуктам, наличие на складах самого востребованного и критического оборудования для быстрых поставок. «Главным вызовом мы все еще считаем уровень технической подготовки специалистов в отрасли, этому направлению мы будем уделять много времени и ресурсов в ближайшие годы совместно с нашими партнерами», - добавил Михаил Цыплаков.
На сегодняшний день компания Huawei поддерживает отношения с более чем 30 000 корпоративных партнеров по всему миру, включая партнеров по продажам, партнеров по решениям, партнеров по сервисным операциям, альянсы талантов, партнеров по инвестициям и финансированию, отраслевые организации и партнеров в промышленности. По всему глобальному рынку компания Huawei продолжает инвестировать в развитие, культивирование, мотивацию и программы поддержки партнеров с целью создания благоприятной работы экосистемы.
Также компания делает большой упор на развитие местных цифровых талантов в рамках своей инициативы Seeds for the Future, реализуя образовательные проекты совместно с местными ВУЗами, проводя ИКТ соревнования и занимаясь подготовкой кадров на базе ИКТ Академий. Так, в сентябре этого года стартует ежегодный образовательный проект Seeds for the Future 2023, участниками которого стали 15 студентов из 7 ВУЗов Узбекистана. Проект будет проведен в городе Доха, Катар, при поддержке регионального офиса Huawei по странам Ближнего Востока и Центральной Азии.