O‘zbekistonda cheksiz internet narxi ikki barobarga arzonlashdi
30-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi telekommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish, internet tezligini oshirish yuzasidan anjuman o‘tkazishi haqida xabar qilgan edik.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining internet tarmog‘iga chiqish narxlarini pasaytirish, shuningdek ulanish tezligini oshirish va 2020-yilga kelib MDH davlatlari darajasigacha ko‘tarishdek topshiriqlarini bajarish bo‘yicha «O‘zbektelekom» AKning hisobotini taqdim etildi.
Unda 1-dekabrdan boshlab, tarmoqda 2 Mbit/s tezlikka ega kafolatlangan cheksiz internet uchun eng arzon narx 88 ming so‘mni tashkil etishi ma’lum qilindi. Bu avvalgi narxga nisbatan ikki baravarga arzondir.
Endi internet «gacha» qo‘shimchasi ishlatilmaydi. Tarifda ko‘rsatilgan tezlik to‘liq ta’minlanadi. Masalan, 5 Mbit deyilgan bo‘lsa, shu tezlikda ishlaydi.

Стоимость безлимитного интернета в Узбекистане снизилось в два раза
30 ноября Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций организована отчетная конференция о последовательной реализации задач в сфере ИКТ по поручению Президента Республики Узбекистан.
На конференции представители АО «Узбектелеком» сообщили, что С 1 декабря 2018 года «UZTELECOM» вводит новые безлимитные гарантированные тарифные планы.
Впервые в Узбекистане безлимитный гарантированный интернет со скоростью 2 Мбит/сек будет стоить 88 тыс. сумов в месяц, что более чем в 2 раза дешевле предыдущего аналогичного тарифного плана.
Кроме этого, теперь в тарифных планах нет приставки «до», что говорит о гарантии скорости по ыбранному таифному плану. Теперь 1 Мбит/с = 1 Мбит/с.