Kandinsky 2.1 neyron tarmog‘i ChatGPT’gaga nisbatan tez rivojlanmoqda
2023 yil aprel oyining boshida Sberbank tomonidan Kandinsky 2.1 neyron tarmog‘i — tavsifga muvofiq rasmlar yaratadigan generativ model chiqarildi. Boshqa muqobil tarmoqlardan farqli o‘laroq Kandinsky 2.1ga kirish bepul bo‘lib, uni har kim tegishli telegram bot yoki Fusion Brain saytida bepul sinab ko‘rishi mumkin.
Biroq, bu boshqa generativ modellardan ajralib turadigan yagona farqi emas. Yana bir muhim jihat — Kandinsky 2.1 rus tilida o‘qitilgan va shuning uchun raqobatchilarga qaraganda bu tildagi so‘rovlarni yanada aniqroq qabul qiladi. Bundan tashqari, uning funksionali faqat matn tavsifidan tasvirlarni yaratishda emas. Model yordamida ikkita rasmni aralashtirish, matn tavsifi yordamida rasmga tafsilotlarni qo‘shish yoki hatto neyron tarmoqdan cheksiz polotno rejimida chizishni so‘rash mumkin.
Bu kabi keng funksional nafaqat ko‘ngil ochish uchun qo‘llaniladi, balki turli xil, birinchi navbatda kreativ mutaxassisliklar vakillari orasida ham talabgir bo‘ladi. Masalan, Kandinsky 2.1 xususiyatlari dizaynerlar, marketologlar va yozuvchilarga shubhasiz mos keladi — ular neyron tarmog‘i chizadigan go‘zal artlardan ilhomlanishi mumkin. Shuningdek, tasvir professional faoliyatga jalb qilinishi ham mumkin. Misol uchun, nashriyotlarda va hatto tibbiyotda talabalar uchun o‘quv materialini tayyorlashda qo‘l keladi.
Hammasi bo‘lib, model 10 dan ziyod uslubda chizishi mumkin, asosiylari: artstation, anime va 4K. Shuningdek, u dunyoning 101 tilda, shu jumladan rus va ingliz tillarida so‘rovlarni qo‘llab-quvvatlaydi.
Bu kabi imkoniyatlar fonida, shuningdek, bepul foydalanish tufayli neyron tarmoq auditoriyasi shiddat bilan o‘sib bormoqda. Ishga tushirilgandan to‘rt kun o‘tgach, model 1 million foydalanuvchiga ega bo‘ldi. Masalan, Amerikada ishlab chiqarilgan ChatGPT tarmog‘iga xuddi shunday natija uchun besh kun kerak bo‘ldi.
Neyron tarmoq atrofidagi ajiotaj xorij reyting agentliklari nazaridan chetda qolmadi. Tez orada, Kandinsky 2.1 GitHub versiyasiga ko‘ra Top-5 talik trendli dunyo repozitoriga kirgani ma’lum bo‘ldi.
Kandinsky 2.1 imkoniyatlari sinab ko‘rildi va buning uchun neyrotarmoqdan bir nechta so‘rovlar uchun tasvir yaratish so‘raldi. Birinchisi «Toshkent, texnologiyalar, quyosh botishi» edi. Buning uchun «4K» uslubi tanlangan va model buni shunday uddaladi:
So‘ngra, vazifa biroz murakkablashtirildi va Kandinsky 2.1 dan O‘zbekiston milliy liboslaridagi gumanoid robotni chizishni so‘raldi. Uslub — «artstation».
Umuman olganda, shuni ta’kidlash mumkinki, model haqiqatan ham foydalanuvchini tushunadi va so‘rovga mos keladigan tasvirlarni chiqarib beradi. Shunisi e’tiborga loyiqki, yakuniy suratlar mutlaqo yuqori sifatda.
Hech kimga sir emaski, sun’iy intellekt o‘ta istiqbolli yo‘nalish bo‘lib, uni rivojlantirish nafaqat milliy va hatto mintaqaviy miqyosda, balki jahon miqyosida muhim ahamiyatga egadir. Aynan shuning uchun bu sohada yetakchilardan biri bo‘lish muhimdir. Bu mahalliy ishlab chiquvchilarga qo‘shimcha motivatsiya beradi, O‘zbekistondagi SI-texnologiyalariga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Kandinsky 2.1 растет быстрее ChatGPT
В начале апреля 2023 года российский банк Сбер выпустил нейросеть Kandinsky 2.1 — это генеративная модель, которая создает картинки по описанию. В отличие от западных аналогов, доступ к Kandinsky 2.1 свободный — её бесплатно может попробовать каждый с помощью соответствующего телеграм-бота или на сайте Fusion Brain.
Однако это не единственное отличие от иностранных генеративных моделей. Еще один важный нюанс — Kandinsky 2.1 обучалась на русском языке, а потому более корректно воспринимает запросы на нем, нежели конкуренты. Кроме того, её функционал заключается не только в создании изображений по текстовому описанию. С помощью модели от Сбера можно также смешать два изображения, добавить на картинку детали с помощью текстового описания или и вовсе попросить нейросеть рисовать в режиме бесконечного полотна.
Подобный широкий функционал будет востребован не только у массового потребителя для развлечений, но и у представителей различных, в первую очередь, креативных специальностей. Например, возможности Kandinsky 2.1 обязательно подойдут дизайнерам, маркетологам, писателям — они могут почерпнуть вдохновение из тех красивых артов, которые рисует нейросеть. Впрочем, и сами изображения могут быть задействованы в профессиональной деятельности. К примеру, у издателей или даже в медицине — для иллюстрации обучающего материала для студентов.
Всего модель может рисовать более чем в 10 стилях, основные: artstation, anime и 4K. Также она поддерживает запросы на 101 языке мира, включая русский и английский.
На фоне таких возможностей, а также благодаря бесплатному доступу, аудитория нейросети росла крайне стремительно. Уже через четыре дня после запуска модель от Сбера набрала 1 млн уникальных пользователей. Американскому ChatGPT, например, для той же цели потребовалось пять дней.
Ажиотаж вокруг нейросети не мог остаться незамеченным зарубежными рейтинговыми агентствами. Уже вскоре выяснилось, что Kandinsky 2.1 вошла в топ-5 трендовых мировых репозиториев по версии GitHub.
Наша редакция также решила проверить возможности Kandinsky 2.1. Для этого мы попросили нейросеть сгенерировать картинки по нескольким запросам. Первым был «Ташкент, технологии, закат». Стиль выбрали «4К». Вот, как модель с ним справилась:
Далее решили немного усложнить задачу и попросили Kandinsky 2.1 нарисовать гуманоидного робота в национальной одежде Узбекистана. Стиль — «artstation».
В целом можно отметить, что модель действительно понимает пользователя и выдает изображения, которые соответствуют запросу. Примечательно, что итоговые картинки — исключительно в высоком качестве.
Не секрет, что искусственный интеллект — это крайне перспективная сфера, развитие которой важно не только в масштабах страны и даже региона, но в масштабах всего мира. Вот почему важно, что один из лидеров в этой области находится совсем рядом, в России. Это дает дополнительную мотивацию нашим, отечественным разработчикам, что уже позитивно сказывается на ИИ-технологиях в Узбекистане.