«O‘zLiDeP» Toshkent shahar kengashi tomonidan Toshkent Turin politexnika universitetida «Yosh innovatsiyachi» ko‘rik-tanlovining Olmazor tuman bosqichi o‘tkazildi. Tanlovda 10 ga yaqin yosh ixtirochilar o‘zlarining yangi g‘oya va innovatsion loyihalari bilan ishtirok etdi.
Toshkentdagi Turin politexnika universiteti akademik litseyining 2 bosqich o‘quvchisi Islom Alamov ko‘rik-tanlovda ishtirok etgan yosh ixtirochilardan biri. U o‘z taqdimotida yaqinda yaratgan «Lotos 7» avtomobilini namoyish etdi.
– VAZ 2103 vorisi sifatida yaratilgan ushbu mashina soatiga 160 km tezlikda harakatlana oladi, eng muhimi, 100 km masofaga 7 litr yoqilg‘i sarflaydi, – deydi yosh ixtirochi. – Shu bois mazkur loyiham tanlov qatnashchilarida katta taassurot qoldirdi va hakamlar hay’ati tomonidan munosib baholandi. Kelgusida uni yanada takomillashtirib, poyga mashinasi sifatida foydalanish niyatim bor.

Ученик лицея создал экономичный автомобиль движущийся со скоростью 160 км в час
Ташкентским городским Кенгашем «УзЛиДеП» в Туринском политехническом университете в Ташкенте проведен Алмазарский районный этап смотра-конкурса «Молодой инноватор». В конкурсе приняли участие около 10 молодых изобретателей со своими новыми идеями и инновационными проектами.
Учащийся 2-курса академического лицея при Туринском политехническом  университете в Ташкенте Ислом Аламов – один из молодых изобретателей, принявших участие в смотре-конкурсе. В своей презентации он продемонстрировал созданный им автомобиль «Лотос 7».
«Эта машина, созданная в качестве преемника ВАЗ 2103, имеет скорость движения 160 км в час, самое важное, на 100 км тратится 7 литров топлива, – сказал молодой изобретатель. – Поэтому мой проект впечатлил участников конкурса и был достойно оценен членами жюри. В будущем планирую еще более усовершенствовать модель и использовать ее в гонках».