Ushbu tanlov doirasida barcha ishtirok etuvchi viloyatlarda onlayn xakatonlar ikkinchi bosqichda o‘tkazilmoqda.
Ishtirokchilar IT va data-mutaxassislar, turli OTMlarning ixtisoslik talabalari, turli mamlakatlar IT-kompaniyalarining mutaxassislari bo‘lishlari mumkin.
27-28-iyun kunlari IT-Park, Jahon banki, YeXHTning O‘zbekiston loyihalari koordinatori, Iqtisodiy rivojlanish va qashshoqlikni kamaytirish vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Davlat qo‘mitalari ko‘magida bu yil O‘zbekiston ushbu tanlovga qo‘shildi va bundan tashqari va onlayn data-hakatonni o‘tkazadi.
Tanlovning birinchi bosqichida Cingapur, Qozog‘iston, O‘zbekiston, Mo‘g‘uliston va Rossiyaning 43 viloyatidan 147 ta topshiriqlar topshirildi. Tanlovning ekspert hay’at tomonidan tanlangan eng yaxshi masalalar data-hackaton doirasida ham, tadbirdan keyin mustaqil rivojlanish uchun ham taqdim etiladi. Tadbir tashkilotchilari va mutaxassislari ularni tushunishga yordam beradi.
AI & Data sohasidagi mutaxassislar ikki kunga ishlab chiquvchilarning mentorlariga aylanishadi va sun’iy intellekt (SI) va ma’lumotlarni tahlil qilish sohasidagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashadi, shuningdek ishtirokchilarga muammolarni hal qilish gipotezalarini yarashtirishda yordam berishadi va kerak bo‘lsa, eng yaxshi qatnashuvchilarni MVP-yechimlarini oxiriga yetkazish uchun hamrohlik qiladi.
Hakaton 48 soat davomida onlayn bo‘lib o‘tadi. Ishtirokchilarga rivojlanish uchun xalqaro va mintaqaviy darajadagi 40 ga yaqin masalalar taklif etiladi.
O‘zbekiston tanlovga «Qashshoqlikka qarshi kurash va hayot sifatini yaxshilash» masalasini topshirdi.
Siz xoh, jamoa bilan, xoh o‘zingiz ishtirok etishingiz mumkin. Ikkinchi bosqichdan so‘ng eng yaxshi ishtirokchilar o‘z yechimlarini xalqaro miqyosda amalga oshirish, o‘qish va pul mukofotlarini olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
P.S. Ishtirokchilar AI va ishlab chiqish bo‘yicha bilim bazasiga ega bo‘lishlari kerak.
- Xakaton sanasi: 2020-yil 27-28-iyun.
- Ishtirok etish uchun, quyidagi ilovada ro‘yxatdan o‘ting: https://leader-id.ru/event/51894/
- Tadbirda ro‘yxatdan o‘tish uchun siz quyidagi saytda profiliga ega bo‘lishingiz kerak: https://leader-id.ru

Узбекистан впервые участвует на международном конкурсе World AI & Data Challenge!
Агентство стратегических инициатив и Всемирный банк запустили международный конкурс World AI & Data Challenge, направленный на решение глобальных социально-экономических задач с помощью технологий обработки больших данных и искусственного интеллекта.
Этапы конкурса World AI & Data Challenge:
- Первый этап – Конкурс задач (февраль-май 2020 г.)
- Второй этап – Конкурс решений (июнь-сентябрь 2020 г.)
- Третий этап – Конкурс внедрений (сентябрь 2020 г. — февраль 2021 г.)
В рамках данного конкурса на втором этапе проводятся онлайн data-хакатоны по всем регионам-участникам! Участниками могут быть IT- и data-специалисты, студенты профильных специальностей из разных вузов, специалисты IT-компаний из разных стран!
27-28 июня при поддержке IT Park, Всемирного банка, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, Министерства экономического развития и сокращения бедности и Государственным Комитетам Республики Узбекистан в этом году Узбекистан присоединился к конкурсу и также проведет онлайн data-хакатон!
На первом этапе конкурса было подано 147 задач из Сингапура, Казахстана, Узбекистана, Монголии и 43 регионов России. Лучшие задачи, отобранные экспертным жюри конкурса, будут представлены вам для решения, как в рамках data-хакатона, так и для самостоятельной доработки после мероприятия. А разобраться в них помогут организаторы и эксперты мероприятия.
Эксперты в сфере AI & Data на два дня станут для разработчиков менторами и поделятся своим опытом реализации проектов в сфере искусственного интеллекта (ИИ) и анализа данных, а также помогут участникам выверять гипотезы решения задач и при желании возьмут на сопровождение лучших ребят для доработки MVP-решений.
Сам хакатон будет проходить в онлайн режиме в течении 48 часов. Участникам будут предложены около 40 задач международного и регионального уровня для разработки.
Узбекистан на конкурс подавал задачу «Борьба с бедностью и повышение качества жизни».
Принять участие можно как с командой, так и самостоятельно. После прохождения второго этапа, лучшие участники получат возможность внедрения своих решений на международном уровне, пройти обучение и получить денежные призы.