«O‘zbektelekom» xodimlari «Men – donorman» aksiyasida ishtirok etishdi
Insonning hayotini asrab qolish ko‘pincha qon quyish jarayoni bilan bog‘liq. Qon esa kimyo laboratoriyalarida ishlab chiqilmaydi, u inson organizmidagi bebaho ne’mat. Faqat yaxshi insonlarning yordami bilangina og‘ir ahvoldagi bemorlarni hayotga qaytarish, ularning umriga umr qo‘shish mumkin.
Keyingi yillarda bunday savob amalni bajarayotgan insonlarning soni tobora ortayotgani quvonarli. Qolaversa, donorlikning afzalliklari bo‘yicha turli aksiya, targ‘ibot tadbirlarining ham ko‘paygani ezgu ishga bosh qo‘shayotganlar soni oshishiga turtki bo‘lmoqda.
– Xayriya aksiyasi Respublika qon quyish markazidan tashrif buyurgan guruh mutaxassislari yordamida kompaniyaning «O‘zMobayl» filiali hududida bo‘lib o‘tdi va unda 100 nafarga yaqin xodimlar qatnashdi, – dedi Respublika ixtisoslashtirilgan gematologiya va qon quyish ilmiy-amaliy markazi shifokori Gulchehra Umirzoqova.
– Qalbida ezguliklar bilan yashaydigan inson doimo yaxshiliklar qilishga intilib yashaydi. Ayniqsa, qilayotgan bu xayrli amallarimiz kimningdir sog‘lig‘ini saqlashga, hayotini uzaytirishga ko‘mak bersa-chi? O‘ylaymizki, kishi uchun bundan ortiq baxt topilmasa kerak, – dedi donor, kompaniyaning «O‘zMobayl» filiali Kommutator markazi mutaxassisi Abduhakim Abdazov. – Donorlarni ana shunday beg‘araz yordam ko‘rsatuvchi ezgu-niyatli insonlar deyish mumkin.
Sog‘lom kishi uchun qon topshirish mutlaqo xavfsiz. Sababi, inson organizmida odatda 4,5-5 litr qon bo‘ladi va undan 200 yoki 400 ml olinadi. Organizmda esa kamaygan qon miqdorini 36 soat ichida to‘liq tiklab olish xususiyati mavjud. Eng muhimi, arterial gipertoniya xastaligining oldini olish, moddalar almashinuvini yaxshilash va immun tizimini mustahkamlashda qon topshirishning ahamiyati katta.
Insonning insonga qon topshirishdek oliy darajadagi hadyasi bo‘lmasa kerak. Bu orqali kimgadir hayot bag‘ishlash – eng savob ishlardan biri sanaladi.

Работники акционерной компании «Узбектелеком» приняли участие в акции «Я – донор»
14 декабря текущего года работники исполнительного аппарата и филиалов АК «Узбектелеком», расположенных в городе Ташкенте, приняли активное участие в акции по сдаче крови «Я – донор», направленной на оздоровление малообеспеченных и нуждающихся в социальной помощи слоев населения.
Спасение жизни человека часто связано с процессом переливания крови. И кровь не производится в химических лабораториях, это бесценный дар человеческого организма. Только с помощью хороших людей можно вернуть жизнь тяжелобольному пациенту, добавив жизни к его жизни.
Отрадно, что в последние годы число людей, совершающих такое доброе дело, увеличивается. Кроме того, рост различных кампаний и агитационных акций о преимуществах донорства привело к увеличению числа тех, кто занимается добрыми делами.
– Благотворительная акция прошла с участием группы специалистов Республиканского центра переливания крови на территории филиала «УзМобайл» и собрала более 100 сотрудников Акционерной компании “Узбектелеком”, – сказала врач Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра гематологии и переливания крови Гулчехра Умирзокова. – Спасибо вам за это!
– Человек, живущий с добром в сердце, всегда стремится творить добро. А если эти добрые дела нам действительно помогают сохранить кому-то здоровье и продлить ему жизнь, почему бы не помочь? Мы думаем, что для человека нет большего счастья, - сказал донор, специалист Центра коммутации филиала Компании “УзМобайл” Абдухаким Абдазов. – Донорами можно назвать таких добрых людей, которые оказывают такую щедрую помощь.
Известно, что донорство крови для здорового человека однозначно безопасно. Потому что в организме человека 4,5-5 литров крови, из которых берется 200 или 400 мл, и организм имеет способность восстанавливать количество доставленной крови за 36 часов. Самое главное, что значение донорства крови в профилактике и устранении артериальной гипертензии, улучшении обмена веществ, а также укреплении иммунной системы неизмеримо.
Донорство крови – это высший подарок, который человек может сделать другому человеку. Дар жизни является высшим проявлением добрых дел.