Qatarda O‘zbekistonlik talabalar ishtirokida Seeds for the Future ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi ko‘magida 15 nafar talaba, nazorat organi va O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari vakillari Seeds for the Future 2023 ta’lim dasturida ishtirok etmoqda. Ijtimoiy korporativ mas’uliyat doirasida o‘tkazilayotgan flagman loyihasida bu yil Yaqin Sharq va Markaziy Osiyodan 175 nafar talaba birlashdi. Shuningdek, Doha shahridagi Seeds for the Future doirasida ilg‘or AKT texnologiyalarini keng joriy etish orqali yoshlarni ijtimoiy muammolarni hal qilishga jalb etishga qaratilgan Tech4Good eng yaxshi loyihasi bo‘yicha mintaqaviy tanlov bo‘lib o‘tadi.
2023 yil 3 sentyabr Qatar poytaxti Doha shahrida Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mamlakatlari universitetlari talabalari uchun Seeds for the Future nufuzli ta’lim dasturining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Qatar milliy anjumanlar markazida Seeds for the Future ning birinchi bosqichi boshlandi. Loyihada Raqamli texnologiyalar vazirligi ko‘magida O‘zbekistonning yettita oliy ta’lim muassasasi talabalari ham ishtirok etmoqda.
Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoning yetakchi universitetlaridan 175 nafar talabani Qatarda ilk bor birlashtirgan mintaqaviy tadbir mahalliy iste’dodlarni rivojlantirish, bilim almashish, AKT sohasi haqida xabardorlikni oshirish va yosh iste’dodlarning raqamli hamjamiyatini rivojlantirishdan iborat. Loyiha ishtirokchilari Qatar, Saudiya Arabistoni, Quvayt, BAA, Bahrayn, Qozog‘iston, Pokiston, Ummon, Iordaniya, Livan, Iroq, Ozarbayjon, Mo‘g‘uliston va Qirg‘iziston kabi 15 davlatdan kelgan talabalardan iborat edi. Loyihada O‘zbekistonlik 15 nafar talaba bilan bir qatorda Toshkent shahridagi Inha universiteti bitiruvchisi, 2022 yilgi loyiha ishtirokchisi, bu yil Global Ambassador sifatida loyihani taqdim etuvchi Nodira Tillayeva ham ishtirok etmoqda. Dastur ishtirokchilari Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkent shahridagi Amiti universiteti, Toshkent xalqaro ta’lim universiteti, Toshkent shahridagi Kimyo xalqaro universiteti, Toshkent shahridagi Turin politexnika universitetining yuqori kurs talabalaridir. Loyihaning butun davri mobaynida 50 nafar talaba Xitoyda dasturni tamomlagan bo‘lib, 82 nafar talaba pandemiya tufayli loyihaning onlayn va gibrid versiyalarida ishtirok etdi.
Ochilish marosimida O‘zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri o‘rinbosari Rustam Karimjonov ishtirok etdi va IT-ta’limning mamlakat kelajagini shakllantirishdagi muhim rolini ta’kidlab o‘tdi. U o‘z nutqi davomida so‘nggi yillarda jahon IT-sanoatida IT-xizmatlari eksporti sezilarli darajada oshganini ham ta’kidladi. O‘zbekiston ham bu borada o‘z sanoat istiqbollarini mustahkamlashga kirishdi. Shunday qilib, Raqamli texnologiyalar vazirligi axborot texnologiyalari va xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha faol chora-tadbirlar ko‘rmoqda, ularning hajmi 2030 yilga borib 5 milliard AQSh dollariga yetishi rejalashtirilgan. Yoshlarni yuqori maoshli ish o‘rinlari bilan ta’minlash va IT-xizmatlarini eksport qilish orqali iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish maqsadida vazirlik «umrbod ta’lim» tamoyili asosida iqtidorli yoshlarning bilim va ko‘nikmalarini oshirish hamda barqaror IT-ta’lim ekotizimini yaratishga intiladi.
«IT iqtisodiy o‘sish, ish o‘rinlarini yaratish va raqamli tafovutni ko‘paytirishni ta’minlamoqda. O‘zbekiston kelajagiga sarmoya kiritish bo‘yicha majburiyatimiz o‘qituvchilar malakasini oshirish, IT-infratuzilmasini kengaytirish va maxsus ishlab chiqilgan iqtidor dasturlarini ishlab chiqishni o‘z ichiga olgan keng qamrovli sa’y-harakatlarni talab qiladi. Huawei kabi hamkorlarimiz ko‘magida biz o‘z oldimizga qo‘ygan ulkan maqsadlarga erishish va yoshlarimizning istiqbolli kelajagini ta’minlashga ishonchimiz komil», — deya qo‘shimcha qildi Rustam Karimjonov.
Huawei kompaniyasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyodagi vitse-prezidenti Van Shunli shunday dedi: «Huawei Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoda, jumladan, O‘zbekistonda ochiq, umumiy AKT iste’dodlar ekotizimini rivojlantirish tarafdori. «Seeds for the Future» bizning asosiy global korporativ ijtimoiy mas’uliyat dasturimiz bo‘lib, iste’dodlarni o‘z mamlakatlari kelajagini shakllantirishga ilhomlantiradi. Biz dasturimizni qo‘llab-quvvatlaganliklari uchun minnatdormiz va 2023 yil ishtirokchilariga eng yaxshi tilaklarimizni bildiramiz. Intizorlik bilan ajoyib tadbirni kutmoqdamiz».
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Qatar safariga otlanayotgan talabalar bilan uchrashib, ularni O‘zbekiston yoshlari uchun to‘qqizinchi bor o‘tkazilayotgan loyiha tanlovidan muvaffaqiyatli o‘tgani bilan tabrikladi.
Seeds for the Future — kompaniyaning butun dunyo bo‘ylab AKT iste’dodlarini rivojlantirishga qaratilgan korporativ ijtimoiy mas’uliyat bo‘yicha ta’lim dasturidir. Innovatsiyalar va texnologik yutuqlarga tobora ortib borayotgan e’tibor bilan, bu yerda yosh onglar fikr almashishi, butun dunyodagi tengdoshlari bilan bog‘lanishi va ularning kelajagini shakllantiradigan va raqamli hamjamiyatdagi ishtirokini osonlashtiradigan AKT sektori haqida qimmatli ma’lumotlarga ega bo‘lishi mumkin. 2008 yilda ishga tushirilgandan beri 139 mamlakatdan 15 000 dan ortiq talabalar Seeds for the Future ga a’zo bo‘lishdi. O‘tgan yillarda 450 dan ortiq davlat sektori vakillari loyiha ishtirokchilarini qo‘llab-quvvatlagan.
Dastur davomida ishtirokchilar ilg‘or AKT texnologiyalari, ilmiy va texnologik yetakchilik, global mavzular bo‘yicha munozaralar kabi mavzularda intensiv treninglar va seminarlarda ishtirok etadilar. Trening va o‘zaro almashuv orqali ishtirokchilar 5G, sun’iy intellekt va bulutli texnologiyalar haqida ko‘proq tushunchaga ega bo‘ladilar, kelajakda yuksalish uchun ko‘proq imkoniyatlarga ega bo‘ladilar va mehnat bozorida raqobatbardoshlikni oshiradilar. Bu yil Seeds for the Future Tech4Good tanlovini uchinchi marotaba ham o‘tkazadi, bu tanlov raqamli texnologiyalar va yechimlarini o‘zlashtirish orqali o‘z jamiyatlarida ijobiy o‘zgarishlarni amalga oshirishga yoshlarni jalb qilishga qaratilgan.
Ishtirokchilar o‘zlarining Tech4Good guruh loyihalarini hakamlarga taqdim etadilar va 2023 yil 10-16 sentyabr kunlari BAAning Dubay shahrida bo‘lib o‘tadigan Tech4Good dasturining ikkinchi bosqichiga o‘tish uchun 40 nafar talabadan iborat sakkizta ajoyib jamoa tanlab olinadi. Keyin g‘oliblar butun dunyo bo‘ylab boshqa jamoalar qatorida Xitoyda bo‘lib o‘tadigan yakuniy global musobaqada qatnashish huquqiga ega bo‘ladilar. Talabalar birgalikda barqaror rivojlanish uchun AKT ning ulkan salohiyatini o‘rganadilar. Tech4Good global musobaqa g‘oliblari Xitoyda bo‘lib o‘tadigan Tech4Good startap-sprintga taklif qilinadilar, u yerda ular Shenchjen, Pekin va boshqa shaharlarga tashrif buyurib, haqiqiy tadbirkorlik muhiti bilan tanishadilar va 100 000 dollarlik startapni qo‘llab-quvvatlash fondi uchun kurashadilar.

В Катаре прошла церемония открытия Seeds for the Future с участием студентов из Узбекистана
При поддержке Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан 15 студентов, представители регулятора и университетов Узбекистана принимают участие в образовательной программе Seeds for the Future 2023. Флагманский проект, проводящийся в рамках социальной корпоративной ответственности, объединил в этом году 175 студентов из региона Ближнего Востока и Центральной Азии. В ходе Seeds for the Future в Дохе также пройдет региональный конкурс на лучший проект Tech4Good, направленный на привлечение молодежи к решению социальных проблем за счет широкого внедрения передовых ИКТ технологий.
3-го сентября 2023г. в Дохе, Катар, состоялась церемония открытия престижной образовательной програмы Seeds for the Future для студентов университетов из стран региона Ближнего Востока и Центральной Азии. В Катарском Национальном конференц-центре был дан старт первому этапу Seeds for the Future. При поддержке Министерства цифровых технологий в проекте принимают участие также студенты из семи высших образовательных учреждений Узбекистана.
Впервые объединив 175 студентов из ведущих ВУЗов Ближнего Востока и Центральной Азии в Катаре, региональное мероприятие направлено на развитие местных талантов, обмен знаниями повышение осведомленности об ИКТ сфере и развитие цифрового сообщества молодых талантов. Участниками проекта стали студенты из 15 стран, включая Катар, Саудовскую Аравию, Кувейт, ОАЭ, Бахрейн, Казахстан, Пакистан, Оман, Иорданию, Ливан, Ирак, Азербайджан, Монголия и Кыргызстан. Наряду с 15 студентами из Узбекистана в проекте принимает участие выпускница Университета Инха в г.Ташкент и участница проекта 2022 года Нодира Тиллаева, которая в этом году представлет проект в качестве Глобального Амбассадора. Участниками программы стали учащиеся старших курсов Ташкентского Университета Информационных Технологий, Университета Инха в г.Ташкент, Университета Амити в г.Ташкент, Ташкентского Университета Международного Образования, Международного Университета Кимё в г.Ташкент, Туринского политехнического университета в г.Ташкент. За время существования проекта 50 студентов прошли программу в Китае, и 82 студента приняли участие в онлайн и гибридной версиях проекта в связи с пандемией.
Рустам Каримжонов, заместитель министра цифровых технологий Узбекистана, принял участие в церемонии открытия и подчеркнул ключевую роль IT-образования в формировании будущего страны. В ходе своего выступления он отметил, что в последние годы в мировой IT-индустрии наблюдается существенный рост экспорта IT-услуг. Узбекистан также приступил к укреплению перспектив своей индустрии. Так, Министерство цифровых технологий активно принимает меры по развитию информационных технологий и услуг, объем которых к 2030 году должен достичь 5 миллиардов долларов США. C целью обеспечения молодых людей высокооплачиваемыми рабочими местами и стимулирования экономического роста через экспорт IT услуг Министерство стремится улучшить знания и навыки талантливой молодежи на основе принципа «обучения на протяжении всей жизни» и создать устойчивую экосистему IT-образования.
«IT служит движущей силой экономического роста, создания рабочих мест и преодоления цифрового разрыва. Наше стремление инвестировать в будущее Узбекистана требует комплексных усилий, которые включают в себя обучение преподавателей, расширение IT-инфраструктуры и разработку индивидуальных программ для талантов. При поддержке наших партнеров, таких как Huawei, мы по-прежнему уверены в достижении наших амбициозных целей и обеспечении многообещающего будущего для нашей молодежи», – добавил Рустам Каримжонов.
Ван Шуньли, вице-президент Huawei на Ближнем Востоке и в Центральной Азии, сказал: «Huawei стремится развивать открытую, общую экосистему талантов в области ИКТ на Ближнем Востоке и в Центральной Азии, включая Узбекистан. Программа «Seeds for the Future» — это наша флагманская глобальная программа, реализуемая в рамках социальной корпоративной ответственности с целью вдохновить таланты на формирование будущего своих стран. Мы благодарны за постоянную поддержку нашей программы и выражаем наилучшие пожелания участникам 2023 года. С нетерпением ждем захватывающего мероприятия».
Накануне поездки в Катар Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов провел встречу со студентами и поздравил их с успешным прохождением отбора в проект, который для молодежи Узбекистана пройдет в девятый раз.
Seeds for the Future — это флагманская образовательная программа компании, относящаяся к проектам социальной корпоративной ответственности и направленная на развитие талантов в области ИКТ во всем мире. Благодаря постоянно растущему акценту на инновации и технологические достижения, программа предлагает уникальную платформу, где молодые умы могут обмениваться идеями, общаться со своими сверстниками со всего мира и получать ценную информацию о секторе ИКТ, которая будет определять их будущее и способствовать их участию в цифровом сообществе. С момента запуска в 2008 году более 15 000 студентов из 139 стран стали участниками Seeds for the Future. Свыше 450 представителей государственного сектора поддержали участников проекта в предыдущие годы.
Во время программы участники пройдут интенсивные тренинги и семинары на такие темы как, передовые технологии ИКТ, научное и технологическое лидерство, дискуссии на глобальные темы и т.д. Благодаря обучению и взаимному обмену участники получат лучшее понимание 5G, искусственного интеллекта и облачных технологий, откроют больше возможностей для будущего роста и повысят свою конкурентоспособность на рынке труда. В этом году в рамках Seeds for the Future также в третий раз пройдет конкурс Tech4Good, направленный на расширение возможностей и вовлечение молодежи в содействие позитивным изменениям в своих сообществах за счет внедрение цифровых технологий и решений.
Участники представят судьям свои групповые проекты Tech4Good, и восемь выдающихся команд 40 студентов будут выбраны для перехода ко второму этапу программы Tech4Good, который пройдет в Дубае, ОАЭ, с 10 по 16 сентября 2023 года. Победители затем получат право участвовать в финальном глобальном соревновании в Китае наряду с другими командами со всего мира. Студенты совместно изучат огромный потенциал ИКТ для обеспечения устойчивого развития. Победители глобального конкурса Tech4Good будут приглашены на стартап-спринт Tech4Good в Китае, где они посетят Шэньчжэнь, Пекин и другие города, чтобы познакомиться с реальной предпринимательской средой и побороться за фонд поддержки стартапов в размере 100 000 долларов США.