Har kuni yuzlab million odamlar mobil aloqadan foydalanadi, ammo ulardan sanoqlisi aloqa qanday ta’minlanishi haqida o‘ylab ko‘radi. Kamdan-kam mijoz bu jarayon qanchalik mushkul ekanligini biladi. Ucell kompaniyasi asosiy (baza) stansiyasi o‘rnatilishi va ishlashining barcha nozik jihatlari haqida aytib berishga qaror qildi.
Qisqa ma’lumot
Asosiy stansiya mobil tarmoqning eng muhim qismidir. U radio signalni qabul qilib, bir abonentdan ikkinchisiga uzatuvchi radio uskunalari majmuasidir.
Ko‘pchilik yangi stansiyani ishga tushirish uch bosqichidan: «qurilmani oldik — o‘rnatdik — ishga tushirdik»dan iborat deb o‘ylaydi. Biroq, vaziyat bu kabi oddiy emas. Baza stansiyasini, o‘zgacha aytganda, sayt (baza stansiyasi)ni o‘rnatishda antennalarning joylashishi va balandligini tanlashdan boshlab, to ko‘plab inspeksiyalar tomonidan ruxsat olish kabi omillar hisobga olinadi. Shu sababli bitta loyihani amalga oshirish uchun yuzlab xodimlarning, o‘rtacha hisobda o‘n ikki oylik mehnati talab etiladi.
Keling, birgalikda asosiy stansiyasi qanday qurilishini o‘rganib chiqamiz.
Muammolar sodir bo‘lishi mumkin joylar
Hikoya saytlarni qidirish bosqichidan boshlanadi. Muammoli joylar tahlil qilinib, ma’lumot to‘planadi. Texnik guruh bir yil davomida nechta baza stansiyasi va ular qayerda ishga tushirilishi haqida belgilangan rejani ishlab chiqadi.
Emil Kurtnazarov, «Ucell-Samarqand» mintaqaviy bo‘limining bosh muhandisi:
— Yaqindan boshlab mijozlar bilan bevosita ishlashni boshladik, xususan, murojaat sabablarini aniqlash uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchrashuvlar o‘tkazyapmiz. Asosan, shikoyatlar deyarli mobil aloqa mavjud bo‘lmagan hududlarda yashaydigan abonentlardan kelib tushadi. Biz ushbu yo‘nalishlarni qamrov tarmog‘imizni kengaytirish rejalariga qo‘shamiz. Joriy yilning oktyabr oyida 4G tarmog‘ining qamrovi ancha kengaydi: 32 yangi asosiy stansiya o‘rnatilib, foydalanishga topshirildi.
Loyihani ishlab chiqish
Taxminiy joylashuv aniqlangandan so‘ng, texnik guruh u yerga yo‘l oladi. Geografiya, iqlim sharoiti, aholi turar joylaridan uzoqligi, seysmik va mintaqaning boshqa muhim jihatlari batafsil o‘rganib chiqiladi. Muhokama uchun loyiha taqdimoti tayyorlanadi. Loyiha faqatgina kengashning barcha a’zolari tomonidan ma’qullanganidan so‘ng Site Acquisition Group (saytni sotib olish guruhi)ga o‘tadi.
Elbek Ahmedbekov, ob’yektlarni legallashtirish guruhi mutaxassisi:
— Zamonaviy baza stansiyalari ancha ixchamdir. Katta shaharlarda, ular hatto antenna ustunlariga, binolarning tomlariga o‘rnatilishi mumkin. Biroq, shaharlar tashqarisida individual baza stansiyalar qatori birinchi o‘ringa chiqadi. Ularning qamrov doirasini oshirish uchun baland ustunlar quriladi. Bunday rejalarni amalga oshirish jarayonida muhandislik qiyinchiliklari boshlanadi.
Site Acquisition Group kim?
Site Acquisition Group guruhi (qisqachasi SAG)saytlarni sotib olish va loyihalash bilan shug‘ullanadi. Ularga bo‘lajak baza stansiyasi joylashuvi to‘g‘risida ma’lumot beriladi. Guruhning asosiy vazifasi saytga mos maydonni aniqlash. Odatda yer maydoni bir necha yilga ijaraga olinadi. SAG ijarachilar bilan muzokaralar olib boradi, mulk huquqini tasdiqlaydi va yerga egalik qilish bilan bog‘liq barcha masalalarni nazorat qiladi. Keyingi bosqich uchun joyning panoramali rasmlarini tayyorlaydi.
Network Plan
Network Plan kelajakdagi stansiyaning asosi yoki qalinligi 10 sm bo‘lgan hujjatlar papkasi. Reja antenna majmuasi tuzilishining ko‘plab parametrlarini: uning ob’yektdagi joylashishi, umumiy o‘lchamlari, aylanish nuqtalarining joylashishi, quvvati va hokazo, jihozlarning bo‘yog‘iga qadar batafsil ma’lumotni topishingiz mumkin.
Antennalar elektromagnit nurlanish manbai bo‘lganligi sababli ular uchun bir qator qurilish va xavfsizlik qoidalari mavjud. Shu sabab papkaga quyidagi hujjatlar ham biriktiriladi:
- Stansiyaning xavfsizligi to‘g‘risida sanitariya-epidemiologiya xulosasi;
- O‘zgeokadastr xulosasi;
- «O‘zbekiston havo yo‘llari» aviakompaniyasi bilan balandliklarni muvofiqlashtirish;
- Stansiya qurilishi uchun Elektromagnit moslashuv markazining ruxsatnomasi.
O‘rnatish
Mana endi eng qiziqarli soniyalar boshlanadi. Ishchilar poydevorni to‘ldiradilar. Xavfsizlik va ishonchlilik nafaqat o‘rnatish paytida, balki keyingi xizmat ko‘rsatish vaqtida ham eng asosiy omillar qatorida. Ushbu bosqichda ko‘p narsa dizaynerlar, montajchilar va quruvchilarning mahoratiga bog‘liq.
Dmitriy Gabduraxmanov, tarmoqni rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni muvofiqlashtirish guruhi mutaxassisi:
– Qurilish tugallangach, stansiyada uch oy davomida sinov ishlari olib boriladi. Shu vaqt ichida biz barcha jihozlarni to‘liq sinovdan o‘tkazishimiz kerak. Chastotalar, quvvat va boshqa shu kabi o‘lchamlarni sinash va sozlash amalga oshiriladi. Baza stansiyasi kompaniya tarmog‘iga birlashtiriladi. Qabul qilish jarayonidan o‘tadi.
Ba’zida mahalliy aholining tushunmovchiligiga duch kelamiz. Odamlar nurlanishdan qo‘rqadi. Shuni aytish kerakki, nurlanish har qanday uskunadan tarqaydi, shu jumladan uyali telefonlardan ham. Bugungi kunda odamlar deyarli ular bilan bir zumga ham ajralmaydilar. Belgilangan sanitariya me’yorlariga ko‘ra, tayanch stansiya davlat sanitariya xavfsizligi standartlariga javob berishi kerak. O‘zbekistonda sanitariya-epidemiologiya xizmati standartlari dunyodagi eng qat’iy standartlardan biri hisoblanadi. Masalan, Rossiyada elektromagnit nurlanish darajasi bo‘yicha sanitariya me’yorlari bizning mamlakatimizga qaraganda to‘rt baravar yuqori. Shunday ekan, qurilgan stansiya aholi uchun xavsiz ishlashiga ishonch hosil qilishingiz mumkin.
Ishga tushirish
Barcha qabul va sinovlardan so‘ng, aktlar imzolanib, nihoyat uyali aloqa baza stansiyasi foydalanishga topshiriladi. Asosiy stansiya telefoningizda yaqinlaringizning ovozini eshitishingiz, telegramga «salom» deya yozishingiz, feysbukda do‘stlaringizga selfi ulashishingiz va ushbu foydali maqolani o‘qib chishingiz uchun ishlab, radio signallarni qabul qila boshlaydi.

Как строится базовая станция. История от Ucell
Сотовой связью ежедневно пользуются сотни миллионов людей, но мало кто задумывается о том, как она обеспечивается. Из данного меньшиства очень мало тех, кто действительно знает: насколько этот процесс трудоёмок. Поэтому мы решили рассказать вам о всех тонкостях установки и работы базовой станции.
Краткая справка
Базовая станция — главный элемент сотовой сети, комплекс радиопередающей аппаратуры для приема и передачи радиосигнала от одного абонента к другому.
Многие считают, что запуск новой станции дело достаточно обыденное и состоит из трёх этапов: взял — установил — запустил. Однако, всё не так просто. При установке базовых станций, по-другому сайтов, учитывается огромное количество факторов, начиная от выбора места и высоты антенн до согласования с различными инспекциями. Поэтому, в среднем для запуска одного проекта необходимо двенадцать месяцев труда сотни сотрудников.
Давайте разбираться. Как строится базовая станция?
Фото: Пресс-служба компании
Поиск проблемных зон
Всё начинается с поиска подходящих для размещения базовых станций (сайтов) мест. Ведётся анализ проблемных зон и сбор информации. Техническая команда разрабатывает план, в котором устанавливается сколько базовых станций и где необходимо запустить за год.
Эмиль Куртназаров, главный инженер регионального отделения “Ucell-Samarkand”:
В последнее время мы усилили тесную работу с абонентами, в частности стали чаще непосредственно выезжать на встречи для выявления причин обращения. В основном, жалобы поступают от абонентов, проживающих в труднодоступных районах, где практически отсутствует сотовая связь. Мы включаем районы в планы по увеличению сети покрытия. В октябре текущего года было расширение 4G покрытия. В регионе установлено и запущено 32 новые базовые станции.
Разработка проекта
Как только примерная локация определена, техническая команда выезжает на место.  Детально изучаются география, климатические условия, расстояние от ближайших населённых пунктов, сейсмические особенности территории и другие немаловажные аспекты региона. Готовится презентация проекта, которая выдвигается на обсуждение. При условии одобрения всеми членами совета, проект переходит к Site Acquisition Group (Группа приобретения объектов).
Эльбек Ахмедбеков, специалист группы легализации объектов:
Современные базовые станции довольно компактны. В больших городах они могут быть установлены даже на антенных мачтах или крышах зданий. Однако за пределами городов на первый план выходит параметр дальности работы отдельных базовых станций. Для увеличения их зоны покрытия конструируются высокие мачты. Здесь и начинаются инженерные сложности по реализации планов.
Кто такие Site Acquisition Group?
Site Acquisition Group (SAG) занимается приобретением и оформлением сайтов. Им передаются координаты и зона поиска для новой базовой станции. Основная задача группы — найти подходящее место. Обычно земля арендуются на несколько лет. SAG договаривается с арендаторами, заверяет документы на право собственности и следит за всеми вопросами землевладения. Готовятся панорамные фотографии места для cледующего этапа.
Network Plan
Network Plan — основа будущей станции или папка документов толщиной в 10 см. Здесь детально указано множество параметров антенно-мачтового сооружения: её расположение на объекте, габаритные размеры, расположение точек опоры, потребляемые напряжение и мощность, и так далее: вплоть до гаечек и краски.
Так как антенны — источник электромагнитного излучения, существует ряд правил строительства и безопасности. Потому в папку документов также подшивается:
• Санитарно-эпидемиологическое заключение о безопасности станции;
• Заключение Государственного комитета Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру;
• Согласование высот са Uzbekistan Airways;
• Разрешение Центра электромагнитной совместимости (ЦЭМС) на строительство станции.
Монтаж
И вот начинается кульминационный момент. Рабочие заливают фундамент. Безопасность и надёжность — две главные составляющие не только при монтаже, но и при дальнейшем обслуживании. Очень многое на данном этапе зависит от профессионализма проектировщиков, монтажников и строителей.
Дмитрий Габдурахманов, эксперт группы координации проектов развития сети доступа:
По окончании строительства на станции в течении трёх месяцев ведутся тестовые работы. За это время инженеры должны полностью апробировать всё оборудование. Проводится тестирование и настройка параметров, таких как частота, мощность и т.д. Проходит интеграция сайта в сеть Компании. Проводятся процессы приёмки.
Порой мы сталкиваемся с недопониманием со стороны местных жителей. Люди боятся облучения. Стоит понимать, что излучение исходит от любой аппаратуры, в том числе сотовых телефонов, а сегодня люди с ними не расстаются даже во время сна. Согласно установленным санитарным нормам базовая станция должна соответствовать государственным нормам санитарной безопасности. Стандарты СЭС в Узбекистане считаются одними из самых жёстких в мире. К примеру, в России санитарные нормы касательно уровня электромагнитного излучения в четырераза выше, чем у нас в стране. А значит, можно быть уверенным, что станция безопасна для жителей.
Запуск
После проведения всех приёмок и тестов, подписания всех актов, наконец базовая станция сотовой связи выводится в эксплуатацию. Она начинает работать и принимать радиосигналы, чтобы в своём телефоне вы смогли услышать голос близких, написать «Привет» в телеграмме, опубликовать селфи на Facebook и прочитать этот познавательный текст.