Ucell. Xalqaro darajadagi mehnat xavfsizligi yana bir bor tasdiqlandi
Sog‘liqni saqlash va mehnat xavfsizligini ta’minlash tizimini doimiy ravishda takomillashtirish, xalqaro va milliy standartlarga muvofiqlashtirish, shuningdek, biznes jarayonlarini takomillashtirish «COSCOM» MChJ (Ucell savdo belgisi) faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri.
OHSAS yoki Occupational Health & Safety Management Systems – sog‘liqni saqlash va mehnat xavfsizligini boshqarish tizimi.
Joriy yilning 6-8 iyul kunlari Ucell Shveysariyaning SGS Tashkent (Société Générale de Surveillance) kompaniyasi tomonidan OHSAS 18001:2007 xalqaro standarti talablariga muvofiqligi bo‘yicha ikkinchi nazorat auditi o‘tkazdi. Nazorat auditi natijalariga ko‘ra xavfsizlik tizimida nosozliklar aniqlanmadi, muvofiqlik sertifikatining amal qilish muddati keyingi yilgacha uzaytirildi.
Bu safar tekshiruv Bosh ofisning ishlab chiqarish maydonlari va «Ucell-Navoiy», «Ucell-Termiz» va «Ucell-Qarshi» bo‘limlarini jalb etdi.
Mamlakatdagi epidemiologik vaziyat munosabati bilan audit hozirgi sharoitga maksimal darajada moslashtirildi va sanitariya me’yorlariga muvofiq ravishda tashkil etildi.
Ochiq yig‘ilishda faqat auditorlik tekshiruvida bevosita ishtirok etadigan bo‘lim rahbarlari qatnashdilar.
Shavkat Rajabaliyev, mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik bo‘yicha etakchi muhandis:
– Ushbu auditni o‘tkazish xodimlarning mehnatni muhofazasi borasida vakolatlarini oshirish, shuningdek sog‘liqni saqlash tizimini boshqarish samaradorligini oshirish va xavfsizlikni ta’minlash uchun muhimdir. Xavfsizlik standartlari va mehnat sharoitlariga rioya qilish istagi bizni diqqatimizni xavfli holatlarni o‘z vaqtida aniqlashga, xodimlarning hayoti bilan bog‘liq nosozliklarni bartaraf etishga yordam beradi. Shuning uchun OHSAS 18001:2007 sertifikatiga ega bo‘lish har bir tashkilot uchun g‘ururdir.
Ma’lumot uchun: «COSCOM» MChJ ( Ucell savdo markasi) sog‘liqni saqlash va mehnat xavfsizligini boshqarish tizimini ishlab chiqgan, joriy etgan va sertifikatlashtirgan hamda OHSAS 18001:2007 xalqaro sertifikatiga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasining telekommunikatsiya sektoridagi hozircha birinchi va yagona korxona.

Ucell. Безопасность труда международного уровня
Постоянное улучшение действующей системы охраны здоровья и обеспечения безопасности труда, выполнение требований международных и национальных стандартов, а также совершенствование бизнес-процессов всегда остаются приоритетными направлениями в деятельности OOO “COSCOM” (торговая марка Ucell).
OHSAS или Occupational Health & Safety Management Systems –система менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасности труда (СОЗ и ОБТ).
В период с 6 по 8 июля текущего года в Компании Ucell проведен второй надзорный аудит со стороны швейцарской компании ООО SGS Tashkent (Société Générale de Surveillance) на соответствие требованиям международного стандарта OHSAS 18001:2007. По результатам надзорного аудита, в системе СОЗ и ОБТ критических отклонений не выявлено, действие сертификата соответствия продлено на очередной период.
На этот раз аудит затронул производственные площади головного офиса в Ташкенте и региональные подразделения “Ucell-Navoiy”, “Ucell-Termiz” и “Ucell-Qarshi”.
В связи с эпидемиологической ситуацией в стране аудит был максимально приспособлен к нынешним условиям и организован с соблюдением санитарных норм.
В открытом собрании приняли участие руководители тех подразделений, которые будут принимать непосредственное участие в проведении аудита.
Шавкат Раджабалиев, ведущий инженер по охране труда и технике безопасности:
Прохождение данного аудита важно для Компании – как для повышения компетентности персонала по вопросам охраны труда, так и для улучшения эффективности функционирования системы менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасности. Нацеленность на желание соответствовать стандартам безопасности и условий труда помогают нам совершенствоваться, вовремя выявлять и ликвидировать опасные производственные случаи, устранять риски, связанные с жизнью и безопасностью сотрудников. Именно поэтому получение сертификата OHSAS 18001:2007 является предметом гордости каждой организации.
Справка: OOO “COSCOM” (торговая марка Ucell) первое и единственное из предприятий телекоммуникационного сектора Республики Узбекистан, которое успешно разработало, внедрило и сертифицировало систему менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасности труда работников в соответствии с требованиями международного стандарта OHSAS 18001:2007.