«VEON» O‘zbekiston iqtisodiyotini raqamlashtirishda ishtirokini faollashtiradi
«VEON» kompaniyalar guruhi delegatsiyasi O‘zbekiston vazirlik va idoralari rahbarlari bilan uchrashish uchun Toshkentga tashrif buyurdi. Muloqot markazida mamlakat iqtisodiyotini raqamlashtirishda keyingi ikki tomonlama hamkorlikni yanada faollashtirish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
«VEON» delegatsiyasi tarkibiga - xolding direktorlar kengashi raisi Gennadiy Gazin, bosh ijrochi direktor Kaan Terzioglu, xolding maslahatchisi Boris Tadich va «Beeline Uzbekistan» bosh direktori Andjey Malinovski kirdi.
Delegatsiyaning O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov bilan uchrashuvi samarali va mazmunli bo‘lib o‘tdi. Tomonlar «Raqamli O‘zbekiston – 2030» strategiyasini amalga oshirish, IT-tadbirkorlikni rivojlantirish, IT-parklar faoliyatini takomillashtirish, IT-mutaxassislarni tayyorlash, zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasini yaratish doirasida «VEON» kompaniyalari guruhining raqamli islohotlardagi ishtiroki masalalarini muhokama qildilar. Uchrashuv ishtirokchilari axborot texnologiyalari sohasida hamkorlik aloqalarini shakllantirish bo‘yicha barcha sa’y-harakatlarni safarbar qilishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.
«VEON» delegatsiyasi Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov bilan uchrashuvda mamlakatdagi so‘nggi o‘zgarishlar haqida, xususan, bank va moliya tizimidagi islohotlar, shuningdek, investitsiya muhitni yanada yaxshilash borasidagi ishlar ijobiy natijalar berayotganini ta’kidladi. Hozirgi vaqtda O‘zbekistonda to‘lovlarni amalga oshiruvchi 30 dan ortiq tashkilot faoliyat yuritmoqda. Uchrashuv yakunida «VEON» kompaniyalar guruhi vakillari O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyot va moliyani rivojlantirishda ishtirok etish istagini bildirishdi.
Bundan tashqari, «VEON» delegatsiya a’zolari O‘zbekiston hukumati, xalqaro biznes ekspertlari, nodavlat tashkilotlari va ommaviy axborot vositalari vakillari bilan birgalikda «O‘zbekiston: iqtisodiy islohotlarning yutuqlari va ularning istiqbollari» Toshkent forumining ishtirokchilari bo‘lishdi. O‘tgan yillardagi islohotlar natijalari va kelajak uchun istiqbolli g‘oyalar muhokama qilindi. Mintaqaviy hamkorlik mavzusida munozara, raqobatbardoshlikni ta’minlashda iqtisodiy ochiqlikning o‘rni haqida suhbat bo‘lib o‘tdi.
«Bugungi kunda biz yaqin kelajakda erishmoqchi bo‘lgan ulkan maqsadlarga egamiz. Buning uchun «VEON» kompaniyalar guruhi rahbariyati O‘zbekistonning ko‘plab vazirlik va idoralari rahbarlari bilan muntazam muloqot qilib kelmoqda. Bu mobil biznesni rivojlantirish va ilg‘or texnologiyalarni joriy etishning dolzarb masalalarini muhokama qilish, shuningdek, «VEON» xalqaro tajribasini o‘tkazish, mamlakat iqtisodiyotini raqamlashtirishda ishtirokimizni faollashtirish uchun yaxshi imkoniyatdir», - deydi «Beeline Uzbekistan» bosh direktori Andjey Malinovski.
«Beeline Uzbekistan» xodimlari bilan uchrashuv - «VEON» kompaniyalari guruhi rahbariyatining O‘zbekistonga har bir tashrifining muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Toshkentdagi «Beeline»-ning bosh ofisida kompaniya mutaxassislari bilan an’anaviy ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. Mehmonlar yig‘ilganlarning qiziqtirgan savollariga javob berishdi, Samarqandda ko‘rganlari haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashdilar, joriy tashrif doirasidagi tadbir va uchrashuvlar haqida so‘zlab berdilar. Kompaniyaning strategiyasi alohida mavzu bo‘lib, bugungi kunda telekommunikatsiya kompaniyasidan raqamli operatorga aylanish borasida qanaqa ishlalar oborilishi to‘g‘risida gapirib berishdi. Uchrashuv yakunida «VEON» rahbariyati «Beeline Uzbekistan» xodimlari bilan har qanday biznesda muvaffaqiyatga erishish bo‘yicha maslahatlar bilan bo‘lishdi. Jonli muloqot nafaqat fikr almashish, balki kompaniyaning O‘zbekiston telekom-bozoridagi istiqbollari haqida ham ko‘plab yangiliklarni o‘rganish imkonini berdi.
_______________________________________________________
«Unitel» MChJ 2006 yil 12 sentyabrdan boshlab Beeline Uzbekistan savdo belgisi ostida xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Beeline Uzbekistan – bosh qarorgohi Amsterdamda (Gollandiya) joylashgan VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingi tarkibiga kiradi. VEON – bu 9 ta mamlakatda 213 milliondan ortiq abonentga ega global telekommunikatsiya va internet xizmatlarini yetkazib beruvchi kompaniya. Uning aksiyalari NASDAQ va Euronext Amsterdam fond bozorlarida ro‘yxatga olingan. Beeline Uzbekistan’da 1.6 mingga yaqin xodim faoliyat yuritadi. 2006 yildan boshlab, O‘zbekiston bozoriga kirganidan beri, VEON mamlakat telekommunikatsiya sanoatiga 1.2 milliard dollardan ortiq mablag‘ kiritdi. Beeline savdo belgisi O‘zbekistondagi faoliyati davomida 1.8 milliard dollardan ortiq miqdorda soliq to‘lagan.

VEON активизирует участие в цифровизации экономики Узбекистана
Делегация группы компаний VEON побывала в Ташкенте, чтобы встретиться с руководителями министерств и ведомств Узбекистана. В центре диалога были вопросы, связанные с активизацией дальнейшего двустороннего сотрудничества в цифровизации экономики страны.
В состав делегации VEON вошли председатель правления совета директоров холдинга Геннадий Газин, главный исполнительный директор Каан Терзиоглу, советник холдинга Борис Тадич и генеральный директор Beeline Uzbekistan Анджей Малиновски.
Продуктивной и содержательной была встреча делегации с министром по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана Шухратом Садыковым. Стороны обсудили вопросы участия группы компаний VEON в цифровых реформах в рамках реализации стратегии «Цифровой Узбекистан-2030», развитии IT-предпринимательства, совершенствовании деятельности IT-парков, подготовке IT-специалистов, создании современной телекоммуникационной инфраструктуры. Участники встречи выразили готовность мобилизовать все усилия по формированию партнерских отношений в сфере информационных технологий.
В ходе встречи с председателем Центрального банка Мамаризо Нурмуратовым делегация VEON отметила, что недавние изменения, в частности, реформы в банковской и финансовой системах, а также работа по дальнейшему улучшению инвестиционного климата приносят положительные результаты. В настоящее время в Узбекистане действуют более 30 организаций, осуществляющих платежи. По итогам встречи представители группы компаний VEON выразили желание принять участие в развитии цифровой экономики и финансов в Узбекистане.
Также члены делегации VEON стали участниками ташкентского форума «Узбекистан: достижения экономических реформ и их перспективы» наряду с представителями правительства Узбекистана, международного бизнеса, негосударственных организаций и СМИ. Обсуждались результаты реформ предыдущих лет и перспективные идеи на будущее. Состоялась дискуссия по региональному сотрудничеству, диалог о роли экономической открытости в обеспечении конкурентоспособности.
«Сегодня перед нами стоят амбициозные цели, которых мы намерены добиться в самом ближайшем будущем. Для этого руководство группы компаний VEON на регулярной основе общается с руководителями многих министерств и ведомств Узбекистана. Это хорошая возможность для обсуждения актуальных вопросов развития мобильного бизнеса и внедрения передовых технологий, а также передачи международного опыта VEON, активизации нашего участия в цифровизации экономики страны», – комментирует генеральный директор Beeline Uzbekistan Анджей Малиновски.
Встреча с сотрудниками Beeline Uzbekistan – важная составляющая каждого приезда руководства группы компаний VEON в Узбекистан. В главном офисе Beeline в Ташкенте прошел традиционный открытый диалог со специалистами компании. Гости отвечали на вопросы собравшихся, делились впечатлениями от увиденного в Самарканде, рассказывали о событиях и встречах в рамках нынешнего визита. Отдельной темой стала стратегия компании в настоящее время – ее грандиозная трансформация из телекоммуникационной компании в цифрового оператора. В завершение встречи руководство VEON поделилось с сотрудниками Beeline Uzbekistan советами для достижения успеха в любом деле. Живое общение позволило не только обменяться мнениями, но и узнать много нового о перспективах компании на телеком-рынке Узбекистана.
_______________________________________________________
ООО «Unitel» предоставляет услуги под торговой маркой Beeline Uzbekistan с 12 сентября 2006 года. Beeline Uzbekistan является частью международного телекоммуникационного холдинга VEON со штаб-квартирой в Амстердаме (Нидерланды).
VEON – глобальный провайдер телекоммуникационных и интернет-услуг с более чем 213 млн абонентов в 9 странах мира. Его акции котируются на фондовых рынках NASDAQ и Euronext Amsterdam.
В Beeline Uzbekistan работают около 1.6 тысяч сотрудников. С 2006 года с выходом на рынок Узбекистана VEON инвестировал в телекоммуникационную индустрию страны более 1.2 млрд долларов США. За время своей деятельности под ТМ Beeline в Узбекистане было уплачено налогов на сумму свыше 1.8 млрд долларов.