Xitoy kompaniyasi O‘zbekistonda elektromobil ishlab chiqarmoqchi
Innovatsion rivojlanish vazirligida «Changan Automobile Group» kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda o‘zaro hamkorlik masalalari va O‘zbekiston hududida elektr quvvati bilan ishlovchi avtomobillar ishlab chiqarish imkoniyatlari muhokama etildi. Bu haqda «Xabar.uz»ga Innovatsiyalar vazirligi axborot xizmati ma’lum qildi.
«Changan» kompaniyasi vakillari Farg‘ona vodiysida joylashishi mumkin bo‘lgan elektromobillar yig‘ish sexini qurish istagini bildirdilar. O‘z navbatida, Innovatsiya vaziri o‘rinbosari Otabek Nazirov mazkur loyihanining amalga oshirilishini jadallashtirish uchun bor imkoniyatl arni ishga solishga, O‘zbekistonning tegishli tashkilotlari va davlat organlari bilan muloqot qilishga amaliy yordam berish va qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi. Tomonlar tez kunlarda hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumni imzolashga kelishib olishdi.
Loyiha muvaffaqiyatli ishga tushgan taqdirda, birinchi bosqichda 15-20 mln. AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritish, 100–150ta ish o‘rinlari tashkil qilish, bir yilda mingta yirik uzelli elektromobillar yig‘ish mumkin bo‘ladi. Ikkinchi bosqichda esa Respublikadagi mavjud korxonalarning quvvatini jalb etgan holda ishlab chiqarish mahalliylashtiriladi hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri va qo‘shimcha ish o‘rinlari soni oshishiga erishiladi.
Ta’kidlash joizki, «Changan Automobile Group» Co Ltd eng ko‘p avtomobil ishlab chiqaruvchi Xitoy avtomobil kompaniyalarining «katta to‘rtligiga kiradi. Avtokompaniyaning Ford Motor, Suzuki Motor, Mazda Motor va PSA Peugeot Citroen kabi yirik konsernlar bilan qo‘shma korxonalari mavjud. Changanning bosh idorasi Chunsin shahrida joylashgan.
O‘zbekistonda mazkur kompaniya gibrid dvigatelli va butunlay elektr kuchida ishlaydigan zamonaviy avtomobillar ishlab chiqarishga urg‘u berish niyatida. 2025 yilga kelib barcha turdagi modeldagi (kichik metrajli avtomobillardan tortib kupe kuzovli oliy toifadagi avtomobillaragacha) 21 modeldagi faqat elektr quvvati bilan ishlaydigan yangi elektrmobillar va 12 ta gibrid modellar ishlab chiqarilishi rejalashtirilmoqda.

Китайская компания намерена производить электромобили в Узбекистане
В министерстве Инновационного развития прошла встреча с представителями  компании «Changan Automobile Group» и обсуждены перспективы возможного сотрудничества и выпуска автомобилей на электрической тяге на территории Узбекистана.
Представители компании  «Changan выразили намерение рассмотреть возможность строительства сборочного цеха электромобилией с дальнейшей перспективой локализации на Ферганской долине. В свою очередь Министерство инновационного развития в лице замминистра Атабека Назирова выразило готовность всячески способствовать продвижению данного проекта, оказать поддержку и практическое содействие в диалоге с соответствующими ведомствами и государственными структурами Узбекистана. Стороны договорились о подписании меморандума о сотрудничестве в самом ближайшем будущем.
В случае успешного старта проекта, предварительно, на первом этапе намечается инвестирование около 15-20 млн. долларов США, создание 100-150 рабочих мест, осуществление крупноузловой сборка тысячи электромобилей (аналогов Шевроле Спарк и Нексия) в год. На втором этапе – локализация производства с привлечением мощностей смежных предприятий республики и увеличение прямых и косвенных рабочих мест.
Следует отметить, «Changan Automobile Group» Co Ltd входит в «большую четверку» китайских автопроизводителей, которые изготавливают наибольшее количество автомобилей. Автокомпания имеет совместные предприятия с Ford Motor, Suzuki Motor, Mazda Motor и PSA Peugeot Citroen. Штаб-квартира Changan располагается в городе Чунцин.
В Узбекистане компания намерена делать основной акцент на выпуске современных автомобилей с гибридным двигателем или полностью электрической силовой установкой. В области новых электромобилей планирует к 2025 году выпустить 21 моделей, работающих только на электричестве, и 12 гибридных моделей, которые будут охватывать весь спектр моделей (от малолитражных автомобилей до автомобилей высшего класса с кузовами купе).