Yaponiya elchisi O‘zbekiston bozoriga qiziqish ortib borayotganini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov Yaponiyaning Favqulodda va muxtor elchisi etib tayinlangan Yoshinori Fujiyama bilan uchrashdi. Bu haqda AKT vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Uchrashuv davomida vazir elchini tabriklab, yuksak va mas’uliyatli ishida muvaffaqiyat tilagan.
Yoshinori Fujiyama O‘zbekistonda axborot texnologiyalari sohasi rivojiga qaratilayotgan katta e’tibor va intilishni alohida ta’kidlab, ikki mamlakatni birlashtirib turuvchi omillarni sanarkan, O‘zbekiston bozoriga qiziqish tobora ortib borayotganini qayd etgan.
Uchrashuv chog‘ida axborot texnologiyalari, texnoparklar va innovatsiya markazlarini rivojlantirish hamda boshqarish, IT-ta’lim va teletibbiyotning eng yangi texnologiyalarini joriy etish masalalarining joriy holati va kelgusidagi hamkorlikni rivojlantirishning harakatlar rejasi boyicha fikr almashildi.
Tomonlar axborot texnologiyalari sohasida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ulkan salohiyat mavjudligi hamda bu borada barcha sa’y-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv davomida ikki tomonlama manfaatli istiqbolli yo‘nalishlar, jumladan, AKT masalalarida tajriba almashish, hamkorlikni kengaytirish va boshqa muhim masalalar muhokama qilingan.

Посол Японии отметил растущий интерес к узбекскому рынку
27 сентября в Министерстве информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча министра Шухрата Садикова с недавно назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии господином Йошинори Фудзияма. Об этом сообщила пресс-служба Министерства.
В ходе встречи министр поздравил посла с назначением Чрезвычайным и Полномочным Послом в Узбекистане и пожелал ему успехов в его высокой и ответственной работе.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии Йошинори Фудзияма подчеркнул большое внимание и приверженность развитию информационных технологий в Узбекистане. Он также отметил растущий интерес к узбекскому рынку, сославшись на объединяющие факторы двух стран.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о текущем состоянии развития и управления информационными технологиями, технопарками и инновационными центрами, внедрением новейших технологий в области ИТ-образования и телемедицины и планами действий по дальнейшему сотрудничеству.
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и Японией в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия для дальнейшего их развития.
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления, представляющие взаимный интерес, в том числе обмен опытом в области ИКТ, расширение сотрудничества и другие важные вопросы.