Payshanba kuni mamlakat parlamentida o‘tkazilgan ovoz berish natijalariga ko‘ra Abdulatif Rashid Iroq prezidenti etib saylandi, deb xabar bermoqda mahalliy OAV.
Rashid uchun 162 nafar deputat ovoz berdi, u raqibi, Iroqning sobiq prezidenti Barham Solihni 63 ovoz bilan ortda qoldirdi.
Ilgari Rashid Iroq suv xo‘jaligi vaziri bo‘lib ishlagan, shuningdek, Kurdiston vatanparvarlik ittifoqi partiyasining vakili ham bo‘lgan.
Iroqdagi korrupsiyaga qarshi noroziliklar mamlakatda muddatidan oldin parlament saylovlari o‘tkazilishiga sabab bo‘ldi.

Абдуллатиф Рашид избран президентом Ирака
По итогам голосования в парламенте страны Абдуллатиф Рашид в четверг избран президентом Ирака, - сообщают иракские СМИ.
За Рашида проголосовали 162 депутата, он обошел своего оппонента, бывшего президента Ирака Бархама Салеха на 63 голоса.
Ранее Рашид занимал пост министра водных ресурсов Ирака, а также был представителем партии «Патриотический союз Курдистана».
Протесты против коррупции в Ираке стали причиной досрочного проведения парламентских выборов в стране в октябре 2021 года.
Однако избранные парламентарии не могли сформировать правительство из-за разногласий между политическими блоками по поводу механизмов его формирования.