Android qurilmalar uchun Xabar.uz mobil ilovasi. Yuklab olish ×
Afg‘onistonda tashlab ketilgan Britaniya maxsus kuchlari ayollar kiyimini kiyishga majbur bo‘lishdi
Foto: «Lz.lv»
Britaniyaning SAS bo‘linmasi maxsus kuchlari Afg‘onistondan ayollar kiyimida qochishgan. Shunday qilib, ular Tolibon jangchilarini aldashga muvaffaq bo‘lishgan, deb xabar beradi Daily Express.
Umuman olganda, Buyuk Britaniya elita maxsus kuchlarining 20 ga yaqin jangchisi Afg‘oniston janubida o‘z holiga tashlab qo‘yilgan. Britaniya Mudofaa vazirligi ularni olib keta olmagan, shu bois harbiylar Kobulga o‘zlari yetib kelishlariga to‘g‘ri kelgan.
Inglizlar uchun eng katta qiyinchiliklar tolibonlar bosib olgan Kobul orqali Hamid Karzay aeroportiga boradigan yo‘lda paydo bo‘lgan. Maxsus kuchlar jangchilarning qasos olishidan qo‘rqib, ayollar libosini kiygan va afg‘on ayollarini tasvirlashga harakat qilishgan. Qochqinning barcha ishtirokchilari yuzlarini parda bilan yopib olishgan. Ular qurol-aslahalarining katta qismini tashlab ketishga majbur bo‘lishgan.
Ajablanarlisi, «Tolibon» patrullari ularni bir necha bor to‘xtatgan, biroq hech nimani gumon qilishmagan. Oxir-oqibat, Britaniya maxsus kuchlari aeroportgacha yetib borishgan.