Konstantin 15-avgust kuni g‘oyib bo‘lgandi. U rafiqasiga qo‘ng‘iroq qilib, ishdan bo‘shaganini va uyga qaytayotganini ma’lum qilgan. Biroq shu-shu uyga yetib kelmagan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 29 yoshli Shishmakov saylov komissiyasi a’zosi bo‘lganligi uchun prezident saylovlarida protokolni imzolashdan bosh tortgan.
«Hammasi aynan 9-sanada boshlangandi. O‘shanda u saylov komissiyasida bo‘lgan. U bilan yana bir yigit bor edi. Ikkalasi ham yakuniy protokolni imzolashmagan. O‘g‘limning aytishicha, ularning o‘rniga boshqalar imzo qo‘yishgan», — deydi yigitning otasi.
Saylovdan keyingi noroziliklar
9-avgust kuni Belarusda prezident saylovi bo‘lib o‘tdi. MSK ma’lumotlariga ko‘ra, unda amaldagi davlat rahbari Aleksandr Lukashenko 80,1 foiz ovoz bilan g‘alab qozondi, ikkinchi o‘rinni 10,12 foiz ovoz bilan Svetlana Tixanovskaya egalladi. Muxolifat bu natijalarni tan olmadi, Tixanovskayaning o‘zi esa Litvaga jo‘nab ketdi.
Ikki haftadan beri respublikada norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tmoqda, biroq ular xavfsizlik kuchlari tomonidan ayovsiz bostirilmoqda. Dastlab norozi bo‘lganlarga qarshi ko‘zni yoshlantiruvchi gaz, suv to‘pi, shovqinli granatalar, rezina o‘qlar qo‘llanildi.

В Белоруссии нашли тело отказавшегося подписать протокол члена избиркома
Директор Волковысского военно-исторического музея имени Багратиона Константин Шишмаков найден мертвым, сообщили в поисково-спасательном отряде «Ангел».
Мужчина пропал 15-го августа. Он позвонил жене и сообщил, что уволился и возвращается домой, однако так и не приехал.
Ранее отмечалось, что 29-летний Шишмаков будучи членом избирательной комиссии отказался подписывать протокол на президентских выборах.
«Все началось именно 9-го числа. Когда он был в избирательной комиссии. С ним был еще один парень. Они вдвоем не подписали итоговый протокол. По словам сына, за них расписались», — рассказывал отец молодого человека.
Протесты после выборов
Выборы президента Белоруссии состоялись 9 августа. По данным ЦИК, победу на нем одержал действующий глава государства Александр Лукашенко с 80,1 процента голосов, второе место заняла Светлана Тихановская с 10,12 процента. Оппозиция эти результаты не признала, а сама Тихановская выехала в Литву.
Вторую неделю в республике проходят несанкционированные акции протеста, но они подавляются силовиками. Сначала против недовольных итогами голосования применяли слезоточивый газ, водометы, светошумовые гранаты и резиновые пули. Впоследствии сотрудники правоохранительных органов прекратили разгонять митинги.
По данным МВД, в первые дни протестов задержали более 6,7 тысячи человек, пострадали сотни человек, среди них — как минимум 120 силовиков. Трое протестующих погибли.