Indoneziyada sel toshqini ko‘plab insonlarning umriga zomin bo‘ldi
«Biz yo‘qolgan odamlarni izlashni davom ettiryapmiz. Ma’lumotlarga ko‘ra, 69 kishi bedarak ketgan, 24 kishining jasadi topildi», — dedi tabiiy ofatlar asoratlarini bartaraf etish boshqarmasi boshlig‘i Muslim Muxtor.
Avvalroq suv toshqini oqibatida yuzlab uylarni sel oqizib ketgani xabar berilgandi. Hukumatning ma’lumotlariga ko‘ra, taxminan 2 ming kishidan iborat mahalliy aholi vaqtincha turar joylarga ko‘chib o‘tishga majbur bo‘lgan. Inda okrugi rahbari Putri Indrianining so‘zlariga ko‘ra, ayrim tog‘li hududlarga faqat ikki g‘ildirakli transport vositasida yetib borish mumkinligi vaziyatni murakkablashtirmoqda, u yerdagi ko‘priklar vayron bo‘lgan. Qutqaruvchilar tabiiy ofatdan zarar yetgan hududlarga yetib borishning boshqa yo‘llarini topishga urinishmoqda.

Число погибших из-за ливневых паводков в Индонезии возросло до 24
Число погибших в результате наводнений и паводков, вызванных проливными дождями, в индонезийской провинции Южный Сулавеси выросло до 24 человек, 69 считаются пропавшими без вести, сообщает агентство Синьхуа со ссылкой на власти округа Северный Луву.
Ранее сообщалось, что жертвами ливневых паводков стали 15 человек.
«Мы по-прежнему ищем пропавших людей. Согласно имеющимся данным, 69 человек пропали, 24 найдены мертвыми», — заявил глава местного управления по ликвидации последствий стихийных бедствий Муслим Мухтар.
Ранее сообщалось, что из-за ливневых паводков сотни домов оказались затоплены грязью. По данным властей, около 2 тысяч местных жителей были вынуждены укрыться во временных убежищах. Как сообщила глава округа Инда Путри Индриани ситуация осложняется тем, что в некоторые горные районы можно добраться только на двухколесных транспортных средствах, мосты в этих районах сломаны. По ее словам, спасатели пытаются найти альтернативные пути, чтобы попасть в пострадавшие от стихии населенные пункты.