Hindistonda diniy marosimdagi tiqilinchda 100 dan ortiq odam halok bo‘ldi
Fojia Rati Bxanpur qishlog‘ida yuz berdi. Ushbu qishloqda odamlar mashhur voiz Bxole Babuni tinglash uchun yig‘ilgan edi. Bunday diniy marosimlar satsang deb ataladi.
Qurbonlarning shaxsini aniqlash jarayoni hamon davom etmoqda, ularning aksariyati ayollar va bolalardir.
Tiqilinchga aynan nima sabab bo‘lgani noma’lum. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, chiqish yo‘li juda tor bo‘lgan va odamlar tadbirni tark etayotganda kuchli chang bo‘ronidan sarosimaga tushib, vahima kelib chiqargan, natijada ko‘plab odamlar oyoq ostida qolishgan.
Halok bo‘lgan va jarohatlanganlar shifoxonaga yuk mashinalarida va hatto mototsikllarda olib kelingan. Kasalxona ichida yetarli joy yo‘q bo‘lgani uchun jasadlar ko‘chada to‘planib qolgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan videolardan birida ayolning yuk mashinasi orqasida bir jasadlar ustidan yig‘layotgani, boshqasida esa yonma-yon yotgan erkak va ayolning jasadlari aks etgan.

Больше 100 человек погибли в давке на религиозном мероприятии в Индии
Не менее 107 человек стали жертвами давки на религиозном мероприятии в городе Хатрас штата Уттар-Прадеш в Индии. Большинство погибших – женщины.
Инцидент произошел после выступления местного религиозного проповедника. Послушать его обращение собралась огромная толпа. Когда речь завершилась, люди стали покидать место мероприятия, и началась давка.
По словам очевидцев, выходу людей мешали припаркованные снаружи мотоциклы. Многие потеряли сознание, сообщает Hindustan Times.
Главный министр штата Уттар-Прадеш Йоги Адитьянатх распорядился расследовать причины инцидента. Он также поручил местным властям ускорить меры по спасению людей и оказанию им помощи.