Ekzit-poll: Bolgariyadagi saylovlarda amaldagi prezident g‘alaba qozonmoqda
Market Links so‘rov agentligi tomonidan o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, Bolgariyaning amaldagi prezidenti saylovlarda Rumen Radev 50,05 foiz ovoz oldi va birinchi turda g‘alaba qozondi. Bu haqda BTV telekanali orqali ma’lum qilindi.
Shu bilan birga, Market Links tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, saylov uchastkalari yopilishidan biroz oldin Radev 50 foiz ovoz to‘play olmagan.
Agar ovozlarni sanab chiqish tugagandan so‘ng Radevni qo‘llab-quvvatlovchilar 50 foizdan past bo‘lsa, prezidentlik saylovlarining ikkinchi bosqichi 21 noyabr kuni bo‘lib o‘tadi.
Bunda amaldagi davlat rahbariga Atanas Gerjikov raqib bo‘ladi, u, dastlabki natijalarga ko‘ra, ikkinchi o‘rinni egallab turibdi.
14-noyabr kuni Bolgariyada prezidentlik saylovi bilan bir qatorda bu yilgi uchinchi parlament saylovi ham bo‘lib o‘tgan.

Экзит-полл: на выборах в Болгарии побеждает действующий президент
Действующий президент Болгарии Румен Радев получает 50,05% голосов избирателей и побеждает в первом туре, по данным exit poll, проведенного социологическим агентством Маркет Линкс.
Данные агентства были озвучены в эфире телеканала BTV.
Вместе с тем, по данным, предоставленным Маркет Линкс незадолго до закрытия избирательных участков, Радев не набирал 50% голосов.
Если после завершения подсчета голосов поддержка Радева окажется ниже 50%, 21 ноября состоится второй тур президентских выборов. В этом случае соперником действующего главы государства станет Атанас Герджиков, который, согласно данным exit poll, занимает второе место.
Четырнадцатого ноября параллельно с президентскими выборами в Болгарии прошли третьи в этом году парламентские выборы.