Eng osoyishta mamlakat — Islandiya haqida 10 ta beqiyos fakt
Bu mamlakatning hayratlanarli jihatlari bisyor. Tabiati, odamlari, qonunlari — hammasi bir-biriga uyg‘un. Bejizga vikinglar vatani dunyodagi eng osoyishta yurtlardan biri sanalmaydi, deb yozadi «Rambler».
Bu yerning tabiati juda go‘zal. Islandiyada Yevropadagi eng katta sharshara — Dettifos joylashgan. Shuningdek, bu o‘lka qoyalardagi qushlar bozori, qaynoq buloqlar, muzliklar, sayohatchilar uchun yo‘llari bilan maqtana oladi.
Kitoblar ishlab chiqarish bo‘yicha rekordchi. Buning sabablaridan biri — 12 asrdan beri saqlanib kelayotgan ajdodlar tili. Ko‘pgina qo‘lyozmalarni Islandiyaning har qanday fuqarosi lug‘atsiz bemalol o‘qiy oladi. Ijtimoiy yakkalik va urf-odatlarni ardoqlash tufayli til shu darajada yaxshi saqlanib qolgan.
Eng demokratik mamlakatlardan biri. Fuqarolik huquqlari xuddi tabiat haqida jonkuyarlik qilish kabi nihoyatda muhim. Inson haq-huquqlarini har qanday tahqirlash taqiqlanadi.
Ta’lim deyarli bepul. Bu yerda faqat oliy ta’lim uchun, shunda ham oz-moz haq to‘lanadi. Islandiya savodxonlik bo‘yicha dunyoda eng yuqori o‘rinda.
Xususiy tibbiyot yo‘q. Orolda pulli klinikalarga zarurat yo‘q. Har bir fuqaroning salomatligi davlat nazoratida. Tibbiyot ham jadal rivojlanmoqda. Shu bois yashash va sog‘liqni saqlash tizimi yuqori ko‘rsatkichlarga ega.
Bepul isitish tizimi. Bu noyob qaynoq buloqlar bilan bog‘liq: uylarni 90 foiz isitish bilan ta’minlaydi. Issiq suv esa qaynoq buloqlardan keladi.
Bepul genealogik daraxt. Orol aholisi 30 ming kishi atrofida. Ustiga-ustak, orol ancha vaqtgacha boshqalardan ajralgan holda kun kechirgan. Genealogik daraxt yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi bog‘liqlikdan saqlanish uchun zarur. Yangi tanishgan yigit-qizlar bir-birini doimo bazada tekshirib ko‘rishadi.
Politsiyaning quroli yo‘q. Islandiyada amalda qonunga zid hodisa kuzatilmaydi. Shu bois huquq-tartibot organlari xodimlarini to‘pponcha bilan ta’minlashga zarurat yo‘q. Boz ustiga, bu mamlakat armiyasiz ham.
U yerda deyarli ichishmaydi ham, chekishmaydi ham. Mahalliy olimlar alkogol bilan miya jarayonlari o‘rtasidagi bog‘liqlikni topishgan. Shunga ko‘ra ular odamning ruhiyatiga ta’sir ko‘rsatuvchi sigareta va ichkilik kabi buyumlar ro‘yxatini tuzib chiqishgan. Mahalliy aholiga zararli odatlar o‘rniga raqs tushish, rasm chizish, qo‘shiq kuylashga mutlaqo bepul qatnashni taklif etishadi.
Yana bu yerda elf va trollarga ishonishadi. Hatto uy yoki yo‘llarni qurish paytida maslahatlashadigan maxsus shamanlari ham bor.
Islandiya tabiat, odamlar va trollarga tegishli. Ehtimol, shuning uchun ham u yerda hamma baxtli bo‘lsa, ajab emas...

10 фактов об одной из самых счастливых стран мира — Исландии
Эта страна удивительна по многим параметрам. Природа, люди, законы — все это живет в гармонии. Недаром родина Санта-Клауса и викингов считается одной из самых безмятежных в мире.
Здесь очень красивая природа. В Исландии находится самый большой в Европе водопад — Деттифос. Также это государство может похвастаться огромными птичьими базарами на скалах, термальными источниками, ледниками и маршрутами для путешествий.
Рекорд по производству книг. Одна из причин этого — сохраненный с 12 века язык предков. Многие рукописи любой житель Исландии легко прочитает без всяких словарей. Язык удалось сохранить благодаря социальной изоляции и бережное отношение к традициям.
Одна из самых демократичных стран. Гражданские права здесь почти так же важны, как и забота о природе. Любая дискриминация запрещена.
Почти бесплатное образование. Здесь платят только за высшее образование, причем вполне адекватную сумму. В Исландии самый высокий уровень грамотности в мире.
Нет частной медицины. На острове просто нет необходимости в платных клиниках. Государство пристально следит за здоровьем граждан и активно развивает медицину. Поэтому здесь высокие показатели жизни и современная система здравоохранения.
Бесплатное отопление. Связано это с уникальными термальными источниками, которые обеспечивают дома теплом на 90%. А горячая вода поступает из горячих источников.
Бесплатное генеалогическое древо. Население острова примерно 30 тысяч человек. Причем остров долгое время жил изолированно. Генеалогическое древо нужно для избежания близкородственных связей. Новые знакомые всегда проверяют друг друга в базе.
У полиции нет оружия. В Исландии практически не происходит ничего противозаконного. Поэтому и нет необходимости оснащать правоохранительные органы пистолетами. Более того, в этой стране нет армии.
Здесь почти не курят и не пьют. Местные ученые нашли связь между процессами в мозге и алкоголем. Благодаря этому был составлен список вещей, которые вызывают такие же эмоции, как и сигареты с выпивкой. И местным жителям просто предложили ходить на танцы, рисовать или петь вместо вредных привычек, причем совершенно бесплатно.
А еще здесь верят в эльфов и троллей. Существует даже специальный шаман, который с ними договаривается во время строительства дорог или домов.