G‘alaba paradida tank tomoshabinlarni bosib ketishiga bir bahya qoldi
Sevastopoldagi G‘alaba paradi vaqtida T-34 tanki tomoshabinlarni bosib ketishiga sal qoldi. Bu haqda «lenta.ru» xabar berdi.
Ta’kidlanishicha, hodisa Naximov maydoniga burilishda yuz bergan. Ikkinchi jahon urushi zamonidan qolgan jangovar mashina burila olmagan va to‘g‘riga yurib ketgan.
«Buni kutmagan tomoshabinlar qochishga joy topolmay qolishgan. Voqea joyiga harbiy politsiya yetib kelib, tankni to‘xtatgan va motorini o‘chirgan. Mashina turgan joyida ta’mirlangandan so‘ng harakatini davom ettirgan», — deydi guvohlardan biri.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu tankka 75 yil bo‘lgan, uni qayta ta’mirlab, G‘alaba paradiga chiqarishgan.
24-iyun kuni Moskva shahridagi Qizil maydonda g‘alabaning 75 yilligiga bag‘ishlangan tantana nihoyasiga yetdi. Uch qismdan iborat tadbir 1 soatu 15 daqiqa davom etdi. Dastlab piyoda va mexanizatsiyalashgan kolonnalar o‘tgan bo‘lsa, so‘ngra mehmonlar tantananing aviatsiya qismidan bahramand bo‘lishdi.

Танк Т-34 чуть не въехал в зрителей на параде
В Севастополе на параде Победы произошло ЧП. Танк Т-34, возглавлявший колонну, чуть не въехал в зрителей.
Советский танк специально отреставрировали к празднику. Однако он сломался во время езды. Военная полиция смогла остановить технику и заглушить мотор. Благодаря этому удалось избежать трагедии. Присутствующие отделались лёгким испугом.
Танк Т-34 неожиданно не смог повернуть и поехал прямо. Зрители не ожидали такого и не успели отойти. К месту подбежала военная полиция, танк остановили и заглушили. Отремонтировали прямо на месте, после чего машина продолжила движение, — сообщил один из очевидцев.
По словам местных жителей, тормоза у машины отказали рядом с поворотом на площадь Нахимова, передаёт Telegram-канал «Подъём».
Российские власти приняли решение перенести парад по случаю 75-летия победы в Великой Отечественной войне с 9 мая на более поздний срок из-за пандемии коронавируса. 26 мая президент РФ Владимир Путин заявил, что парад пройдёт 24 июня. Именно в этот день в Москве прошёл первый Парад Победы в 1945 году. В мероприятии будут участвовать военнослужащие из Узбекистана, которые прибыли в Москву.