Deportatsiyaga fuqarolar milliy reyestrida bu odamlarning nomlari yo‘qligi sabab sifatida keltirilmoqda. «Qora ro‘yxat»ga tushgan insonlar asosan mamlakat shimoli-sharqidagi Assam shtatida yashashadi, agarda deportatsiya amalga oshsa, ular Bangladeshga jo‘natiladi.
Ma’lumot uchun: Hindiston fuqarolar milliy reyestriga tegishli hududda Bangladesh mustaqil bo‘lgan 1971-yilning 24-martiga qadar yashaganini isbotlovchi dalillarga ega kishilar va kiritiladi.
Hozir Assam shtatining aholisi soni — 35 million kishi. Aholining taxminan 1/5 qismini bengallar tashkil etadi. Mintaqa hukumati noqonuniy migrantlarni aniqlash uchun aholini ro‘yxatdan o‘tkazgandi. Ana shu jarayonda kerakli hujjatlarga ega bo‘lmagan 2 million kishi aniqlangan.

Власти Индии могут выслать в Бангладеш около 2 млн человек
Власти Индии могут выдворить из страны порядка 2 млн человек, об этом 31 августа сообщает телеканал NDTV.
Причиной возможного решения о высылке стало отсутствие имен людей в национальном реестре граждан. Указанные жители проживают в штате Ассам на северо-востоке страны, если депортация будет осуществлена они отправятся в Бангладеш.
Напомним, в национальный реестр граждан входят те люди, которые могут подтвердить факт своего проживания в указанном регионе до провозглашения независимости Бангладеш — до 24 марта 1971 года.
В настоящее время численность населения штата Ассам составляет порядка 35 млн человек, власти региона решили провести перепись, предполагая, что здесь проживают нелегальные мигранты. Соответствующая процедура и выявила около 2 млн человек, у которых отсутствуют необходимые документы.