Ispaniya 500 yil oldin sodir etilgan jinoyat uchun Meksikadan uzr so‘rashdan bosh tortdi
Ispaniya 500 yil oldingi istilo uchun Meksikadan uzr so‘rashdan bosh tortdi. Bu haqda «Explica» xabar berdi.
Ta’kidlanishicha, Ispaniya tashqi ishlar vaziri Arancha Gonsales Layya tashrif chog‘ida mustamlakachilarning qilmishi uchun kechirim so‘rab o‘tirmadi. Uning fikriga ko‘ra, buning o‘rniga ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlab, kelajakni ko‘zlash nihoyatda foydali bo‘ladi.
2019-yilda Meksika prezidenti Andres Manuel Lopes Obrador Ispaniyadan 500 yil muqaddam hududni bosib olish paytida sodir etgan jinoyat uchun uzr so‘rashni talab qildi. Davlat rahbari Ispaniya qiroli Filipp VI ga ushbu mazmundagi maktubni yuborgan. Obradorning so‘zlariga ko‘ra, ommaviy ravishda kechirim so‘rash — to‘liq yarashishga erishish uchun yagona mavjud yechimdir. Meksika istilo uchun emas, tub aholiga qilingan jinoyatlar uchun uzr so‘rashlarini xohlaydi.
Ernan Kortes boshchiligidagi ispan konkistadorlari 1521-yilda qamaldan so‘ng Tenochtitlanni ishg‘ol qilishgan. Birinchi safar ular 1519-yilda shaharga kirishgan, biroq qochishga majbur bo‘lishgan.

Испания отказалась извиняться перед Мексикой за ее завоевание 500 лет назад
Испания отказалась извиняться перед Мексикой за ее завоевание 500 лет назад. Об этом сообщает Explica.
Отмечается, что министр иностранных дел Испании Аранча Гонсалес Лайя в ходе визита не стала приносить извинения за действия колонизаторов. По ее мнению, вместо этого чрезвычайно полезно было бы смотреть в будущее, укрепляя отношения двух стран.
В 2019 году президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор потребовал от Испании извинений за преступления, совершенные во время завоевания региона 500 лет назад. Глава государства направил соответствующее письмо испанскому королю Филиппу VI. По мнению Обрадора, публичные извинения, — единственное возможное решение для достижения полного примирения. Мексика хочет извинений не за завоевание как таковое, а за преступления против коренного населения.
Испанские конкистадоры под руководством Эрнана Кортеса разрушили Теночтитлан в 1521 году после осады. В первый раз они вошли в город в 1519-м, однако были вынуждены бежать.