Londonda (Ontario, Kanada) avtomobil haydovchisi qasddan musulmon oilani urib yubordi. RIA Novosti xabariga ko‘ra to‘rt kishi halok bo‘lgan.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, yakshanba kuni kechqurun besh kishilik oilani mashina urib yuborgan, bittasi joyida va uch nafari shifoxonada hayotdan ko‘z yumgan. Faqat to‘qqiz yoshli bola tirik qolgan. U jiddiy, lekin hayot uchun xavfli bo‘lmagan jarohatlar olgan.
«Bu qasddan qilingan harakat, deb hisoblaymiz, jabrlanganlarga qarshi hujum ularning musulmon ekanliklari bilan bog‘liq», — dedi shahar politsiyasi rahbari.
Hokimning buyrug‘iga binoan shaharda uch kunlik motam e’lon qilinib, bayroqlar tushirildi.
Shahar hokimi Twitterda joylashtirilgan bayonotida musulmonlar hamjamiyati vakillari bilan uchrashib, ularga hamdardlik bildirishini va shaharda o‘zlarini xavfsiz his qilishlariga ishontirishini ta’kidladi.
Politsiya jinoyat sodir bo‘lgan joyga kelganidan ko‘p o‘tmay 20 yoshli gumonlanuvchi yigitni hibsga oldi. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Канаде водитель целенаправленно сбил семью мусульман
Водитель автомобиля целенаправленно сбил семью мусульман в городе Лондон канадской провинции Онтарио. Четыре человека погибли, передают РИА Новости.
По данным полиции, вечером в воскресенье машина сбила семью из пяти человек, один погиб на месте, трое скончались в больнице. Выжил только девятилетний ребенок, который получил серьезные, но не угрожающие жизни травмы.
«Мы считаем, что это было преднамеренное действие, атака на жертв произошла из-за того, что они мусульмане» - заявил глава полиции города.
По указу мэра в городе объявили трехдневный траур и приспустили флаги. «Произошло массовое убийство, направленное против мусульман, против жителей Лондона и вызванное неописуемой ненавистью», - говорится в заявлении мэра, опубликованном в Twitter.
Он отметил, что встретился с представителями мусульманской общины, чтобы выразить им соболезнования и заверить, что они могут чувствовать себя в городе в безопасности.
Полиция задержала подозреваемого вскоре после того, как прибыла на место преступления, это 20-летний мужчина. Он находится под стражей, полиция ведет расследование.